• Jak prawidłowo podawać krople do nosa?
    12990 wyświetleń
    Jak prawidłowo podawać krople do nosa?

    Niemal w każdej aptece codziennie wydaje się po kilkadziesiąt opakowań kropli do nosa. Dzieje się tak, gdyż takie podanie leku jest szybkie, wygodne i skuteczne - zwłaszcza jeśli chodzi o katar czy objawy alergii. Niestety dla większości osób podanie aerozolu do nosa jest prozaiczną czynnością, do której nie przykłada się zbyt wielkiej uwagi. Niestety niewłaściwa technika podania kropli do nosa może skutkować brakiem efektu terapeutycznego, nasileniem działań niepożądanych, a nawet urazem....

  • Probiotyki na wiosnę - jakie wybrać?
    1635 wyświetleń
    Probiotyki na wiosnę - jakie wybrać?

    Doskonale wiemy, że w dużej mierze nasze ogólne samopoczucie i zdrowie zależy od czynników środowiskowych . Dużą rolę w tym względzie odgrywają rytmy dobowe i sezonowe. Wczesna wiosna to czas, kiedy wiele dolegliwości przybiera na sile. Odczuwają to zwłaszcza osoby starsze. Oprócz doraźnego łagodzenia objawów warto zadbać w tym czasie o zdrowie jelit, gdyż mikro-biota w tym czasie może odgrywać szczególną rolę. Jakie więc probiotyki na wiosnę wybrać do swojej domowej apteczki? Probiotyki na...

  • Zastoje limfatyczne - dlaczego mogą być dla nas groźne?
    7523 wyświetleń
    Zastoje limfatyczne - dlaczego mogą być dla nas groźne?

    Układ limfatyczny był tym układem, którego znali już starożytni lekarze. Najbardziej znany z nich Hipokrates nazywał limfę “białą krwią” w węzłach, a Arystoteles sugerował, że limfa płynie w naczyniach między nerwami a żyłami i tętnicami. Przez większą część historii medycyny układ chłonny nie traktowano poważnie skupiając się na układzie sercowo-naczyniowym

  • Zespół nieszczelnego jelita - choroba czy objaw?
    924 wyświetleń
    Zespół nieszczelnego jelita - choroba czy objaw?

    Zespół nieszczelnego jelita jest określeniem, które w ostatnich latach mocno zyskało popularność w sieci. O nieszczelnym jelicie głośno mówią naturoterapeuci, dietetycy i niektórzy lekarze. Czy rzetelna wiedza naukowa potwierdza istnienie takiej choroby? Czy da się jakoś wytłumaczyć patomechanizm “nieszczelnego jelita” - czy wymaga to dalszych badań?

  • Dieta MIND - czy rzeczywiście jest korzystna dla mózgu?
    371 wyświetleń
    Dieta MIND - czy rzeczywiście jest korzystna dla mózgu?

    Doskonale zdajemy sobie sprawę, że im starsi strzeni, koncentracja, zapamiętywanie, logiczne myślenie, czytanie, pisanie i liczenie. Niejednokrotnie mówi się wręcz o otępieniu, czyli jednostce chorobowej, która nieleczona przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i może obniżać znacznie jakość życia.

  • Alergie polekowe u dzieci - dlaczego są tak częśte?
    1132 wyświetleń
    Alergie polekowe u dzieci - dlaczego są tak częśte?

    Alergie skórne po zastosowanych lekach bardzo często dotykają również dzieci głównie z powodu niedojrzałej struktury skóry. Ogromne znaczenie ma w tym względzie profilaktyka, unikanie ponownego kontaktu z uczulającym lekiem oraz dobra współpraca rodzica z lekarzem.

  • Nebulizator dla niemowląt i dzieci
    698 wyświetleń
    Nebulizator dla niemowląt i dzieci

    Obecnie inhalacje z maską twarzową jest działaniem pierwszego rzutu w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. W aptekach można znaleźć nebulizatory kompresorowe, do pracy ciągłej, ultradźwiękowe i siateczkowe. Przeciętny rodzin może mieć problem z dokonaniem właściwego wyboru podczas zakupu, Ten wpis postara się rozwiać wszelkie wątpliwości.

  • Czy ziołami można leczyć wypadanie włosów?
    1617 wyświetleń
    Czy ziołami można leczyć wypadanie włosów?

    Mało kto wie, że Polacy są jednym z najszybciej łysiejących narodów na świecie. Szacuje się na przykład, że  co drugi mężczyzna z Polski  zgłasza taki problem. Z kolei Chińczycy i Meksykanie bardzo rzadko narzekają na wypadanie włosów. Wypadanie włosów dotyka również kobiet, a czynnikami sprzyjającymi utracie włosów są uwarunkowania genetyczne, niektóre leki, używki, nadmiar stresu, choroby współistniejące oraz niewłaściwa dieta.

  • Suszenie ziół - jak to robić dobrze?
    1198 wyświetleń
    Suszenie ziół - jak to robić dobrze?

    Własne zioła to wspaniały sposób na urozmaicenie diety, uzupełnienie leczenia drobnych dolegliwości i wspieranie zdrowia. Uprawa własnych ziół choć nie jest trudna to dopiero połowa sukcesu. By cieszyć się właściwościami ziół przez długi czas należy nabyć umiejętność ich suszenia. Suszenie ziół pozwala na zachowanie właściwości praktycznie przez cały rok - również w zimie. Niestety niewłaściwe suszenie ziół może doprowadzić do pogorszenia jakości surowca i utratę substancji aktywnych.

  • Mięśniaki macicy - czy mogą być groźne?
    2502 wyświetleń
    Mięśniaki macicy - czy mogą być groźne?

    Mięśniaki macicy nazywane są również włókniakami albo po po łacinie - fibromyoma. Należą do najpopularniejszych chorób ginekologicznych, bo cierpi na nie od 20-50% populacji kobiet.Mięśniaki są guzami uważanymi za niezłośliwe zmiany nowotworowe, które złożone są tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Choć mięśniaki rzadko wikłają do nowotwór złośliwych (dotyczy to tylko ~1%), to są one jednak zmianami estrogenozależnymi.

  • Podanie leku poza wskazaniami  - bezpieczne czy nie?
    700 wyświetleń
    Podanie leku poza wskazaniami - bezpieczne czy nie?

    Czasami wychodząc od lekarza jesteśmy zaskoczeni, że lek, który znalazł się na recepcie dla naszego dziecka jest zarejestrowany tak naprawdę dla osoby dorosłej. Albo ma inne wskazania na ulotce niż to z którym przyszliśmy do lekarza. Przepisanie leku poza wskazaniami rejestracyjnymi (ang. „off-label” – „poza etykietą”) nie jest jednak niczym nadzwyczajnym - zwłaszcza w pediatrii. Z czego wynika przepisywanie leków off-label? Czy stosowanie leków poza wskazaniami wiąże się z większym ryzykiem?

  • Jaki lek zastosować na konkretny ból?
    791 wyświetleń
    Jaki lek zastosować na konkretny ból?

    Bodźce bólowe są doznaniem nieprzyjemnym i zazwyczaj kojarzą się negatywnie. Mimo to czasem trzeba spojrzeć na ból łaskawszym okiem, gdyż często ostrzega przed zbliżającym się uszkodzeniem tkanek i niebezpieczeństwem. Ból jest ponadto istotnym parametrem diagnostycznym. Nie mniej jednak ból upośledzający codzienne funkcjonowanie.

Showing 145 to 156 of 253 (22 Pages)
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj