Witamina K

Kategorie

Marka

Cena

  • 2,00 zł - 129,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 56 produktów.

Witamina K

Tabletki z witaminą K

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej mody na stosowanie witaminy K. Jej odkrycie było jednak dziełem przypadku. W latach30. XX wieku duński naukowiec Henryk Dam podawał zwierzętom niskotłuszczową karmę, chcąc zbadać gospodarkę cholesterolem. Zauważył jednak przypadkiem, że zwierzęta doświadczalne na niskotłuszczowej diecie doświadczały rozległych krwawień na skórze. Wnioskował więc, że substancja za krzepnięcie krwi musi rozpuszczać się w tłuszczach. Substancję tą nazwał później witaminą koagulacji, i ustalił jej budowę chemiczną i wzór.

Tabletki z witaminą K - w czym mogą pomóc?

Prace nad witaminą K przyniosły duńskiemu naukowcowi nagrodę Nobla. Badania ostatnich trzydziestu lat pokazały jednak, że witamina K odgrywa kluczową rolę w wielu innych, bardzo ważnych procesach – metabolizmie kości, namnażaniu komórek nowotworowych czy tworzeniu płytek miażdżycowych. Witamina K ma nawet łagodne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Niedobory witaminy K pojawiają się rzadko, a najbardziej narażone na nie pozostają noworodki za sprawą niedostatecznie rozwiniętej flory bakteryjnej jelit, osoby z chorobami wątroby czy zespołami złego wchłaniania oraz przyjmujący przewlekle antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe. Tabletki z witaminą K - co zawierają? W przyrodzie występują dwie formy witaminy K – K2 ( menachinon) oraz K1 (filochinon). Co prawda opisano jeszcze inną formę witaminę K3 (menadion), ale jest ona pozyskiwana wyłącznie na drodze syntezy chemicznej. Tabletki z witaminą K dostępne w aptece zawierają zawsze witaminę K2. Witaminy K1 i K2 są istotnym elementem enzymu – karboksylazy. Enzym ten bierze udział w aktywacji kilku kluczowych białek biorących udział m.in. w kościotworzeniu i kaskadzie krzepnięcia krwi. Zbyt mała witaminy K powoduje, że enzym karboksylaza staje się nieaktywny, a wymienione wcześniej białka - nieczynne.

Tabletki z witaminą K - na czym polega "paradoks wapnia"

Dlaczego sporo osób z wysokim cholesterolem i ryzykiem osteoporozy sięga po tabletki z witaminą K?. Witamina K ma swój udział w modulowaniu tworzenia blaszki miażdżycowej. Nie od dziś wiadomo, że bezpośrednią przyczyną powiększania się blaszki miażdżycowej jest kumulowanie się jonów wapnia w naczyniach krwionośnych. Co prawda suplementacja witaminy D3 zwiększa wchłanianie wapnia z pokarmów w jelicie cienkim, podnosi poziom wapnia w surowicy krwi, ale nie sprawia, że wapń wędruje do kości. Istnieje ryzyko, że wapń nie będzie transportowany dalej do kości, ale osadzać się będzie w naczyniach, prowadząc do ich zwapnienia. Jednocześnie więc możemy nabawić się miażdżycy i osteoporozy. To zjawisko nazwano „paradoksem wapnia".

Tabletki z witaminą K - czy naprawdę je potrzebujemy? A jeśli tak, to kiedy?

Witamina K wykazuje różną aktywność w zależności od jej poziomu we krwi. Choć zalecane dzienne spożycie witaminy K oscyluje wokół 120 ug dla mężczyzn i 90ug dla kobiet i zapewnia właściwy przebieg procesu krzepnięcia, to w w innych procesach zapotrzebowanie to potrafi wzrosnąć nawet do 1000ug (1mg) na dzień. Jeśli mamy ku temu powody zastosujmy więc tabletki z witaminą K. Warto pamiętać, że witamina K jest również syntezowana samodzielnie przez naturalną florę bakteryjną w jelicie czczym i krętym (witamina K2). Dlatego dodatkowa suplementacja powinna być skonsultowana z farmaceutą, zwłaszcza, gdy stosowane są leki przeciwzakrzepowe- acenokumarol i warfaryna. Tabletki z witaminą K - jakie wybrać? Najsłabiej przyswajalną formą witaminy K jest witamina K1. Choć witamina K2 (Mk-4) jest lepiej przyswajalna, to i tak wymaga podawania stosunkowo wysokich dawek. Najbardziej optymalną formą jest witamina K2 Mk-7, która jest dobrze przyswajalna, długo krąży w organizmie oraz nie wymaga stosowania wysokich dawek (45ug). Warto również wiedzieć, że bogatym źródłem witaminy K są surowce roślinne – brokuły, jarmuż, sałata, kapusta, kalafior, szpinak czy brukselka oraz zwierzęce - wątroba wołowa, mięso

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj