Żelazo
Aktywne filtry
Jest 42 produktów.
Żelazo Strong 30 kaps.
Biorythm Żelazo 28 mg 30 kapsułek
Bonactive Complex Plus,granulat do spożycia, 432g.
DUOLIFE Moja Krew płyn 750 ml
Szelazo+ SR, 30 kapsułek
Rodzina Zdrowia Vitaskrzyp 60 tabletek
Solgar Gentle iron 20 mg, 90 kapsułek
Plusssz 100% multiwitamina + żelazo, 20 tabletek musujących
Fe-miron 72 tabletki
Floradix Żelazo i witaminy 250 ml
Żelazo
Żelazo
Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów o poziom którego powinien zadbać każdy z nas. Wbrew pozorom sporo osób, w tym kobiet jest szczególnie narażonych na jego utratę. Biorąc pod uwagę zaburzenia wchłaniania oraz brak racjonalnej suplementacji ryzyko rozwoju niedokrwistości jest bardzo duże. Warto więc wiedzieć o źródłach żelaza, jego przyswajalności oraz zapotrzebowaniu w różnych okresach życia. Najlepszą metodą na sprawdzenie jego poziomu jest okresowe badanie krwi.
Żelazo w tabletkach - kiedy zacząć suplementację?
Najważniejszym badaniem obok podstawowej morfologii krwi w kontekście niedokrwistości jest oznaczenie poziomu ferrytyny - specjalnego białka transportującego żelazo w naszym organizmie. Co ciekawe objawy niedoboru żelaza nie dają objawów od razu, lecz ze sporym opóźnieniem. Dlatego też chwilowa poprawa wyników krwi i ferrytyny wcale nie są dokładnym obrazem rezerwuaru żelaza w organizmie. Parametry krwi poprawią się nawet po tygodniu leczenia czy suplementacji, ale żelazo powinno być stosowane minimum 6-8 tygodni, a nawet kilka tygodni od uzyskania zadowalających wyników.
Żelazo tabletki - a może najpierw dieta?
Bez względu czy parametry żelaza są w normie czy nie warto w codziennej diecie uwzględnić takie produkty jak wołowina, mięso indyka, rośliny strączkowe, soczewica oraz płatki śniadaniowe. Sok pomarańczowy, grejpfrutowy, truskawki oraz brokuły zwiększają przyswajalność żelaza jak również obecność witaminy C. Sporo farmaceutyków z żelazem zawierają również również kwas askorbinowy. Warto mieć na uwadze, że bilansowanie żelaza z diety czy suplementów jest procesem żmudnym, bo problemem jest przyswajalność żelaza. I tak żelazo hemowe, które uważane jest za lepiej przyswajalne jest przyswajalne zaledwie w 10-20%, a jeszcze gorzej żelazo niehemowe pochodzące z pokarmów roślinnych.
Żelazo w tabletkach - co zaburza jego wchłanianie?
Komponując posiłki w okresie niedokrwistości z niedoboru żelaza warto znać również listę pokarmów, które nawet hamują wchłanianie żelaza:
- żółtka jaj
- przetwory mleczne
- kakao
- czerwone wino
- kwas fitynowy z ziaren zbóż i roślinach strączkowych
- szpinak wcale nie jest dobrym źródłem żelaza, a kwas szczawiowy utrudnia nawet jego wchłanianie
- herbata czarna - taniny utrudniają wchłanianie żelaza
- otręby bogate w błonnik
Żelazo w tabletkach - stosować przed czy po posiłku?
Przed rozpoczęciem jakiekolwiek działania czy to suplementacji czy leczenia za pomocą leku dostępnego bez recepty czy z przepisu lekarza zawsze skorzystaj z informacji umieszczonej na ulotce lub opakowaniu. Żelazo zazwyczaj przyjmuje się najczęściej na czczo, 30-60 minut przed posiłkiem. Ze względu na dużą masę molową żelaza u większości osób przyjmujących żelazo pojawiają się nudności, biegunki, zaparcia oraz kolki. Wtedy warto z skonsultować z farmaceutą lub lekarzem stosowanie żelaza zaraz po posiłku albo zmniejszenie dawki i dalsze stosowanie na pusty żołądek. Z przepisu lekarza dostępne są leki o przedłużonym uwalnianiu, które są zarówno skuteczniejsze, jak również lepiej tolerowane. Pierwsze kilka dni stosowania żelaza może upływać pod znakiem metalicznego posmaku w ustach, czarnego stolca, ale jeśli są to objawy przejściowe to nie powinny nas niepokoić.
Żelazo w tabletkach czy multiwitaminy z żelazem?
Wielu zadaje sobie pytanie czy lepiej stosować oddzielnie żelazo czy raczej multiwitaminy zawierające obok żelaza również inne mikro- i makroelementy. Jeśli zależy nam na szybkim przywróceniu poziomu żelaza lepszym wyborem będą produkty zawierające wyłącznie żelazo. Multiwitaminy z żelazem zawierają często mangan, wapń i cynk, które znacznie pogarszają wchłanianie żelaza. Jeśli jesteś kobietą w ciąży i stosujesz wielowitaminowy suplement rozdziel suplementację żelaza i preparatu dla kobiet w ciąży w czasie.