
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Zespół nieszczelnego jelita jest określeniem, które w ostatnich latach mocno zyskało popularność w sieci. O nieszczelnym jelicie głośno mówią naturoterapeuci, dietetycy i niektórzy lekarze. Czy rzetelna wiedza naukowa potwierdza istnienie takiej choroby? Czy da się jakoś wytłumaczyć patomechanizm “nieszczelnego jelita” - czy wymaga to dalszych badań?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Zespół nieszczelnego jelita nazywany jest również zespołem jelita przesiąkliwego (ang. LHS - leaky gut syndrome) i przez niektórych uważany jest za chorobę układu pokarmowego, która polega na przechodzeniu patogenów i ich toksyn przez jelito do krwioobiegu. Wiadomo bowiem, że choć jelita pełnią funkcją barierową, to w ich ścianach znajdują się niewielkie otwory, które zapewniają wymianę wody i substancji odżywczych między krwią a jelitem. Otwory te nazywane są tight junctions.
Połączenie te wraz z enterocytami, komórkami układu immunologicznego i niektórymi przeciwciałami tworzą szczelny filtr, który przepuszcza do krwi tylko i wyłącznie substancje odżywcze, blokując jednocześnie dostęp do niego patogenom i związkom toksycznym. Wspomniane połączenia tight junctions niekiedy ulegają rozszczelnieniu, w wyniku czego przenikające patogeny prowadzą do rozwoju ogólnoustrojowego stanu zapalnego, wywołanego pobudzeniem układu immunologicznego.
Niektórzy badacze są zdania, że istnieje sporo czynników, które mogą sprzyjać rozszczelnieniu jelit. Jednym z nich może być gluten, gdyż nieprawidłową pracę tight junctions zaobserwowano u osób cierpiących na celiakię i zespół jelita drażiwego. Część specjalistów próbuje również powiązać patomechanizm cukrzyca typu 1 z działaniem bariery jelitowej.
! | Jak wiadomo za wzmożoną aktywnością układu immunologicznego (który stoi za rozwojem cukrzycy typu 1) stoją substancje, które nie są właściwie filtrowane w jelicie cienkim. |
To samo tyczy się różnego rodzaju pokarmowych alergii i nietolernacji, czyli nieadekwatnej odpowiedzi immunologicznej w kontakcie z niektórymi pokarmami. Kondycję osi mózg-jelito oraz bariery jelitowej świat nauki stara się również powiązać z prawdopodobieństwem pojawienia się autyzmu, lęku czy depresji. Wymaga to jednak większej ilości, rzetelnie przeprowadzonych badań.
Nie wiadomo do końca czy niewłaściwie działająca bariera jelitowa leży u podstaw patomechanizmu chorób układu pokarmowego. Na tą chwile pewne jest, że u osób cierpiących na choroby układu pokarmowego obserwowano zwiększoną przepuszczalność jelit. Nie wiadomo więc czy nieszczelne wywołuje te choroby, czy jest tylko ich następstwem. Wiele pseudonaukowych publikacji w sieci zdaje się przemilczać ten fakt.
Bez względu na to czy nieszczelne jelito istnieje czy nie, czy jest przyczyną czy skutkiem innych schorzeń warto zadbać o kondycję tego narządu, a przede wszystkim: