Magnez dla kobiet w ciąży

Aktywne filtry

Jest 5 produktów.

Magnez dla kobiet w ciąży

Magnez dla kobiet w ciąży

Okres ciąży to to szczególny czas dla kobiety, ale również dla jeszcze nienarodzonego dziecka. W ciąży wzrasta znacznie zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z podstawowych składników odżywczych (białek, cukrów i tłuszczy witamin i minerałów. Warunkiem donoszenia zdrowej ciąży jest dostarczanie przyszłej mamie wspomnianych składników z diety oraz racjonalnej suplementacji.

Magnez dla kobiet w ciąży - jakie powinno być jego stężenie?

Zdaniem ekspertów odpowiednie spożycie magnezu powinno wynosić 4-12 miligramów na kilogram masy ciała. Co ciekawe zapotrzebowanie na magnez wzrasta u kobiet w ciąży i mam karmiących nawet o 35%. Największe zapotrzebowanie na magnez przypada na początek 2. trymestru. W tym czasie kobieta w ciąży powinna dostarczać go w ilości 450-600 miligramów na dobę. Wynika to w dużej mierze ze zmian hormonalnych, które powodują nadmierną eliminację magnezu z moczem oraz zaoptrywaniem się w magnez przez płód. Potrafi on pobrać z organizmu mamy 8 miligramów dziennie. Do mleka matki natomiast trafia nawet 25 miligramów magnezu dziennie, dlatego w czasie laktacji bardzo ważna jest odpowiednia jego podaż, by pokryć zapotrzbowanie zarówno matki i dziecka.

Magnez dla kobiet w ciąży - wpływ na mamę i płód

Wiadomo, że magnez nasila proces kostnienia, podnosząc odporność na złamania. W okresie prenatalnym bierze natomiast udział w rozwoju układu kostnego u płodu. Zbyt mała podaż magnezu w ciąży często prowadzi do rozwoju nadciśnienia,a to może wywołać stan przedrzucawkowy, a nawet zatrucie ciążowe! Niedobór magnezu jest szybko kompensowany organizm, najczęściej poprzez uwalnianie tego biopierwiastka z mięśni. W efekcie kobiety w ciąży mogą narzekać na uporczywe skurcze nóg, drżenia oraz osłabienie mięśni. Okres ciąży sprzyja również drażliwości i napięciu. Zbyt małe spożycie magnezu przez przyszłą mamę nasilają pojawianie się obniżonego nastroju oraz zaburzeń nerwicowych.

Magnez dla kobiet w ciąży - czym grozi niedobór?

Jony magnezu w ciąży warunkują również odpowiednią pobudliwość mięśni gładkich,a więc również mięśni macicy. To dlatego jedna z jego soli siarczan magnezu stosuje się jako lek hamujące skurcze macicy. Na skutek skrajnego niedoboru magnezu może dojść do przedwczesnego porodu.Wszystko wskazuje również, że magnez podawany przed urodzeniem może mieć działanie neuroprotekcyjne na układ nerwowy noworodków urodzonych przedwcześniej i/lub z niską masą urodzeniową. Co więcej jony magnezu uczestniczą w syntezie wtaminy D, która wiążąc wapń w układzie kostnym, przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu kostnego.    

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj