Leki na anginę

Aktywne filtry

Jest 47 produktów.

Leki na anginę

Leki na anginę

Angina jest ostrym zapaleniem tkanki limfatycznej gardła oraz okolicznej błony śluzowej. Większość przypadków anginy ma charakter wirusowy. W wirusowej "odmianie" anginy pojawia się przekrwienie i rozpulchnienie migdałków, a wysięk z krypt ma charakter surowiczy. Wspomnianym zmianom towarzyszy często gorączka, bóle mięśniowe, stawowe, bóle głowy, nieżyt nosa oraz przekrwienie spojówek.

Leki na anginę - czym objawia się angina paciorkowcowa?

Co dziesiąty przypadek anginy jest zakażeniem paciorkowcowym. Czynnikiem etiologicznym jest najczęściej Streptococcus pyogenes. Objawy anginy paciorkowcowej są już jednak znacznie ostrzejsze. Pojawiają się bowiem nagłe silne bóle gardła przy przełykaniu i promieniujące do uszu, z towarzyszącą wysoką gorączką, dreszczami, bólami głowy i ogólnym złym samopoczuciem. Łuki podniebne ulegają zaczerwienieniu, a w kryptach pojawiają się ropne, żółte naloty i wysięk. Często może dojść do powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz skąpy kaszel. Nieleczona angina paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A może prowadzić później do gorączki reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego oraz kłębuszkowego zapalenia nerek.

Leki na anginę - które wybrać?

W przypadku silnego bólu gardła przy anginie warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz leki o działaniu miejscowym. Często wystarczą nawet miejscowe środki na anginę, o ile objawy nie są już bardzo mocno nasilone. Ze względu na bardzo mały odsetek zachorowań na anginę paciorkowcową stosowanie "profilaktyczne" antybiotyku nie ma żadnych przesłanek.

Leki na anginę - tabletki do ssania czy sprej?

Leki na anginę do stosowania miejscowego występują w postaci pastylek, tabletek do ssania, aerozoli oraz płynów do płukania gardła. Okazuje się, że tabletki i pastylki są bardziej skuteczne w łagodzeniu przykrych objawów, bo zwyczajnie dłużej utrzymywane są w jamie ustnej i dłużej jest z nich uwalniana substancja czynna. Pastylek do ssania nie wolno jednak stosować u dzieci mających problem z połykaniem, żuciem , gdyż grozi to zadławieniem.

Leki na anginę - jakie substancje będą najlepsze?

W lekach na anginę o działaniu miejscowym można znaleźć najczęściej antyseptyczny chlorek benzalkonium, chlorek cetylpirydyny, chlorchinaldol, przeciwzapalną benzydaminę oraz przeciwbólowy salicylan choliny oraz flurbiprofen). Można również skorzystać z leków na anginę zawierających surowce pochodzenia roślinnego – korzeń lukrecji, liść babki lancetowatej, liść jeżyny, mięty, eukaliptusa, szałwii, kwiat rumianku, bławatka, lipy, ślazu, nagietka, krwawnika czy tymianku. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia błony śluzowej gardła, zmniejszenie podatności na podrażnienia oraz wyciszenie stanu zapalnego.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj