Paracetamol

Marka

Cena

  • 3,00 zł - 193,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 63 produktów.

Paracetamol

Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w lecznictwie. Nie oznacza to jednak, że jest w 100% bezpieczny, nie ma przeciwwskazań czy po jego zażyciu nie pojawiają się działania niepożądane. Oznacza jedynie, że w większości przypadków korzyść z jego stosowania znacznie przewyższa potencjalne zagrożenia. Szczególną ostrożność w czasie jego stosowania powinny zachować osoby niedożywione i cierpiące na choroby wątroby(marskość, stłuszczenie, WZW)

Czy paracetamol mogą zażywać dla dzieci i kobiety w ciąży?

Leki z paracetamolem mogą bezpiecznie stosować kobiety w ciąży (Kategoria A) oraz mamy karmiące (wg klasyfikacji Hale'a). O jego wysokim bezpieczeństwa świadczy również fakt, że jest jedyną substancją leczniczą, którą można podawać noworodkowi od pierwszych dni życia.

Leki z paracetamolem - jakie formy podania?

Leki zawierające paracetamol na aptecznych półkach możemy spotkać formie:

  • roztworu, syropu lub zawiesiny
  • czopków
  • tabletki
  • kapsułki
  • granulatu

Paracetamol a ibuprofen

Paracetamol zupełnie niesłusznie uważany jest za lek słabo działający. Co prawda jest substancją nie działającą przeciwzapalnie, ale potrafi sobie radzić również z bólem o umiarkowanym nasileniu. Taka opinia, być może wynika z faktu, że pozostaje w cieniu ibuprofenu, który wbrew zaleceniom specjalistów jest stosowany przez wielu ludzi jako lek pierwszego wyboru. Przychodzi ponadto z pomocą w sytuacji, gdy z różnych względów podanie innych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest bezwzględnie zabronione np. przy półpaśccu, ospie wietrznej i chorobie Kawasaki. Co ciekawe losy obydwu leków w organizmie po przyjęciu doustnym są bardzo zbliżone. Porównując szybkość działania po przyjęciu tabletki z paracetamolem i ibuprofenu, to w obydwu przypadkach początek działania nie różni się i wynosi od 15-30 minut. Podobnie sytuacja wygląda z długością działania. Tu nawet paracetamol wypada lepiej na tle ibuprofenu, bo osiąga maksymalnie stężenie we krwi znacznie szybciej niż jego "konkurent".

Leki z paracetamolem dla dorosłych - dawkowanie

Dawkowanie tego środka przeciwbólowego jest od zawsze tematem dyskusyjnym. Część specjalistów z powodu ryzyka hepatotoksyczności zaleca obniżone dawkowanie, a część zaleca dawkowanie wyższe. Paracetamol należy podawać co 4-6h w dawce od 10-15 miligramów na kilogram masy ciała. Badania wskazują, że zastosowanie wyższej dawki paracetamolu (15 mg/ kg m.c) znacznie lepiej obniża gorączkę, w porównaniu do dawki niższej 10mg/ kg m.c i to na dłuższy czas.

Po jakim czasie działa paracetamol w czopkach?

Leki przeciwbólowe z paracetamolem jest dostępny również w czopkach i choć preferowaną postacią leku zawsze powinno być podanie doustne, to zastosowanie czopka ma wiele zalet.

! Podaje się go choćby wtedy, gdy zastosowanie zawiesiny jest utrudnione przez wymioty. Ponadto podając czopek sprawiamy, że znacznie wyższa dawka leku dostaje się krwiobiegu. Dzieje się tak, gdyż po wchłonięciu leku w odbycie omijamy krążenie wątrobowe, dzięki czemu lek nie jest rozkładany przez enzymy wątrobowe.

Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku czopków, początek działania leku może być opóźniony ze względu na trudności uwalniania się substancji z podłoża w błonie śluzowej odbytu.

W naszej aptece internetowej znajdziesz również leki na gorączkę bez recepty

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj