Apeczka domowa
Aktywne filtry
Jest 98 produktów.
Unigel Aurovitas żel 5 g
Pasomed Kompresy niejałowe 13-nitkowe, 8-warstwowe, 10 cm x 10 cm, 100 sztuk
Maxibiotic maść (5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m.)/g, 5 g
Pasocare Specialist Plus, plastry na opryszczkę, 14 mm, 10 sztuk
Zestaw Familijny PASO 20 plastrów
GranuSEPT Roztwór do przemywania ran, 60 ml
Zestaw Turystyczny PASO 20 plastrów
Apeczka domowa
Domowa apteczka
Uważamy, że w każdym polskim domu powinna znaleźć się dobrze wyposażona i właściwie przechowywana apteczka. Biorąc pod uwagę, że większość groźnych dla zdrowia wypadków ma miejsce w domu posiadanie domowej apteczki z niezbędnymi środkami opatrunkowymi i lekami pierwszej potrzeby jest nieodzowne.
Domowa apteczka - dlaczego jest tak ważna?
Nie lubimy być zaskakiwani, ale życie uczy nas, że większość dzieci choruje na weekendy i święta, kiedy dostępność aptek, leków i opatrunków jest mocno ograniczona. Co prawda w Polsce w każdym powiecie dyżuruje przez całą dobę zawsze jakaś apteka, to często zdarzają się sytuacje nagłe, kiedy wymaga się od nas natychmiastowej reakcji. Ostatnią rzeczą jaką wtedy chcemy doświadczać to jazda w stresie autem do oddalonej o kilka kilometrów dyżurującej apteki. Dlatego, by nie powielać stereotypu Polaka mądrego po szkodzie, warto zawczasu zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy i stworzyć miejsce dla domowej apteczki.
Domowa apteczka - jak ją skompletować?
Kompletując domową apteczkę warto zastanowić się najpierw co może się nam wydarzyć. Taka analiza pozwoli nam optymalnie dobrać skład apteczki, bo każdy z nas ma zupełnie inną sytuację. Z pewnością przydadzą się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Najlepiej, gdyby miały formę tabletek, bo stałe postaci leku dobrze znoszą się zmieniające warunki otoczenia. Opakowania leku z ibuprofenem więc jest czymś zupełnie podstawowym, zwłaszcza, że można go wykorzystać w przypadku bólu różnego pochodzenia - bólu głowy, bólu stawowo-mięśniowego czy neuropatycznego.
Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć?
W domowej apteczce powinny również znaleźć się elektrolity - czyli granulat chlorku sodu z domieszką potasu, magnezu i glukozy. Elektrolity sprawdzą się w zapobieganiu odwodnieniu podczas tradycyjnej jelitówki, w leczeniu zatrucia alkoholem po rodzinnej imprezie, jak również zgaszą szybko pragnienie w upalny dzień. Równie uniwersalnym produktem, który również powinniśmy umieścić w domowej apteczce są ampułki soli fizjologicznej, czyli 0,9% roztworu chlorku sodu. Sól fizjologiczna w ampułkach znajdzie zastosowanie w przygotowaniu inhalacji za pomocą nebulizatora, posłuży jako środek do przemywania ran po skaleczeniu, a także prostym środkiem do wymywania ciał obcych z oczu.
Domowa apteczka - jakie środki opatrunkowe?
Przechodząc do środków opatrunkowych w domu przyda się różnego rodzaju plastry, kompresy, bandaże, opaski uciskowe, chusta trójkątna, opatrunki jałowe i gazy. Warto tą listę uzupełnić o środek antyseptyczny z oktenidyną i fenoksyetanolem, wodę utlenioną czy spirytus salicylowy. W przypadku, gdy naszymi domownikami są dzieci apteczkę warto wyposażyć jeszcze w czopki przeciwgorączkowe, środki przeciwbiegunkowe, dobre probiotyki i kolorowe plastry z postaciami z bajek.
Domowa apteczka - jak ją przechowywać?
Równie ważną kwestią co skład samej domowej apteczki są warunki jego przechowywania. Zazwyczaj miejscem przechowywania leków w polskich domach są szafki łazienkowe. To kiepskie miejsce, bo panuje tam zbyt duża wilgotność i temperatura, która niekorzystnie wpływa na trwałość i właściwości leków. Dlatego warto wybrać raczej miejsce suche i zacienione. Kącik lekowy powinien być również umiejscowiony tak, by z jednej strony dorosły mógł mieć do niego szybki i swobodny dostęp, a z drugiej był niedostępny dla dzieci.