Środki na katar sienny
Aktywne filtry
Jest 47 produktów.
Woda morska hipertoniczna APTEO CARE, 100 ml
Nasometin Control aerozol do nosa 0,05 mg/dawka, 60 dawek
Apteo Xylometazolin 0,05% krople do nosa 10 ml
Nasometin Control 0,05 mg/dawka, 120 dawek
Oxalin Baby 0,025% żel do nosa 10 g
Apteo Woda morska hipertoniczna, spray do nosa 30 ml
Oxalin Junior żel do nosa 0,5 mg/g, 10g
Xylometazolin VP krople do nosa 1 mg/ml, 10 ml
Momester Nasal aerozol do nosa 0,05 mg/dawka, 1 butelka 60 dawek
Xylogel 0,05% żel do nosa 0,5 mg/g, 10 g
Acatar Control aerozol do nosa 0,5 mg/ml, 15 ml
Środki na katar sienny
Leki na katar sienny
Katar sienny przez specjalistów nazywany jest również alergicznym nieżytem nosa (ANN) albo po prostu katarem alergicznym. Katar sienny może być ostry albo przewlekły, łagodny albo ciężki i wreszcie okresowy albo całoroczny. Aby katar sienny uznać za przewlekły musi on utrzymywać się dłużej niż 4. dni w tygodniu i przez dłużej niż 4 tygodnie. Przyczyną kataru siennego są alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, a także sierść zwierząt domowych i pleśnie. Co ciekawe objawy kataru siennego mogą być wywołane również przez alergeny pokarmowe. W takich przypadkach warto sięgnąć po leki na katar sienny.
Leki na katar sienny - czyli na jaki?
Poza standardowymi objawami związanymi z wyciekiem wodnistego kataru z nosa oraz kichania przy katarze siennym pojawia się dodatkowo świąd nosa, spojówek, uszu oraz podniebienia. Może również pojawić się uchość błon śluzowych oraz upośledzenie węchu. Katar sienny nie jest wcale błahym objawem - gdy jest uporczywy i długotrwały może powodować zaburzenia koncentracji i uczenia się, ból głowy oraz obniżenie nastroju. Katar sienny może mieć charakter sezonowym albo nasilać się w nocy albo o poranku. Katar sienny może stwarzać również:
- większe ryzyko bakteryjnego zapalenia oskrzeli
- kilkukrtonie większe ryzyko rozwoju astmy
Leki na katar sienny
Lekami z wyboru w przypadku kataru siennego są często leki na alergię dostępne bez recepty. Leki na katar sienny znajdziemy je w formie leków donosowych - np z azelastyną, kromoglikanem sodowym, bromkiem ipratropium albo popularną ksylo- lub oksymetazoliną, które niwelują ilość wydzieliny. Na katar sienny można zastosować również doustne leki na katar sienny - zwłaszcza leki przeciwhistaminowe, które są skuteczne w przypadku wysięku z nosami powiązanego z innymi objawami alergii. U dorosłych i dzieci można zastosować desloratadynę, loratadynę, cetyryzynę, levocetyryzynę. Feksofenadyna zarejestrowane jest natomiast od 12. roku życia.