Witamina K dla noworodka

 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.

 

Witamina K dla noworodka

Witamina K dla noworodka

Witamina K jest związkiem o działaniu przeciwkrwotocznym, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ma również swój udział w kościotworzeniu. Witamina K ma tymczasem również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Działa również przeciwbólowo i  przeciwzapalne. Co prawda niedobory witaminy K są rzadkim zjawiskiem, ale mimo to najbardziej narażone są noworodki chorzy z chorobami wątroby. osoby z z zespołem złego wchłaniania oraz przyjmujący antybiotyki albo leki o działaniu przeciwzakrzepowy.

Witamina K dla noworodka - objawy niedoboru

Zagrożeniem dla noworodków jest krwawienie wywołane niedoborem witaminy K (vitamin K deficiency bleeding – VKDB). U co drugiego niemowlęcia, u którego krwawienie pojawiło się po ukończeniu 1. tygodnia życia cierpiało również na krwawienie wewnątrzczaszkowe. Noworodek nie ma niestety dobrze rozwiniętej mikroflory jelitowej, a mleko matki zawiera bardzo małe ilości tej witaminy. To dlatego witaminę K podaje się rutynowo zaraz po urodzeniu. Gdy brakuje witaminy K wydłuża się bardzo czas krzepnięcia krwi, co często jest przyczyną krwotoków z nosa, układu pokarmowego i moczowego. U bardzo małych dzieci może nawet dojść do skazy krwotocznej.

Witamina K dla noworodka - czy jest bezpieczna?

Witamina K dla noworodka nie ma szkodliwego działania na organizm, choć duże dawki mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę wątroby, a u małych dzieci wywołać nawet anemię hemolityczną, żółtaczkę i hiperbilirubinemię. Większość zapotrzebowania na tę witaminę pokrywane jest z diety (witamina K1) oraz wewnętrzną syntezę przez mikroflorę jelita (witamina K2). Źródłem witaminy K są zazwyczaj produkty roślinne, a dokładniej zielone liście roślin. Im więcej chlorofilu zawiera roślina, tym więcej witaminy K posiada. Rośliny bezchlorofilowe nie zawierają witaminy K.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj