Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz.
Witamina K dla noworodka
Witamina K jest związkiem o działaniu przeciwkrwotocznym, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ma również swój udział w kościotworzeniu. Witamina K ma tymczasem również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Działa również przeciwbólowo i przeciwzapalne. Co prawda niedobory witaminy K są rzadkim zjawiskiem, ale mimo to najbardziej narażone są noworodki chorzy z chorobami wątroby. osoby z z zespołem złego wchłaniania oraz przyjmujący antybiotyki albo leki o działaniu przeciwzakrzepowy.
Zagrożeniem dla noworodków jest krwawienie wywołane niedoborem witaminy K (vitamin K deficiency bleeding – VKDB). U co drugiego niemowlęcia, u którego krwawienie pojawiło się po ukończeniu 1. tygodnia życia cierpiało również na krwawienie wewnątrzczaszkowe. Noworodek nie ma niestety dobrze rozwiniętej mikroflory jelitowej, a mleko matki zawiera bardzo małe ilości tej witaminy. To dlatego witaminę K podaje się rutynowo zaraz po urodzeniu. Gdy brakuje witaminy K wydłuża się bardzo czas krzepnięcia krwi, co często jest przyczyną krwotoków z nosa, układu pokarmowego i moczowego. U bardzo małych dzieci może nawet dojść do skazy krwotocznej.
Witamina K dla noworodka nie ma szkodliwego działania na organizm, choć duże dawki mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę wątroby, a u małych dzieci wywołać nawet anemię hemolityczną, żółtaczkę i hiperbilirubinemię. Większość zapotrzebowania na tę witaminę pokrywane jest z diety (witamina K1) oraz wewnętrzną syntezę przez mikroflorę jelita (witamina K2). Źródłem witaminy K są zazwyczaj produkty roślinne, a dokładniej zielone liście roślin. Im więcej chlorofilu zawiera roślina, tym więcej witaminy K posiada. Rośliny bezchlorofilowe nie zawierają witaminy K.