Elektrolity na kaca
Aktywne filtry
Jest 17 produktów.
ProHydro Apteo o smaku truskawkowym, 10 saszetek
ProHydro Apteo o smaku pomarańczowym, 10 saszetek
Litoxen elektrolity, 20 tabletek musujących
Oryal After party 18 tabletek
2KC Drink 250 ml
Oryal Recovery, 16 tabletek musujących
Elektrolity Avet, proszek, 10 saszetek
Elektrolity na kaca
Elektrolity na kaca
Kac jest zespołem objawów wywołanych po prostu zatruciem alkoholem etylowym. Na poziomie biochemicznym dochodzi do zmiany aktywności enzymu rozkładającego alkohol (dehydrogenazy alkoholowej). W efekcie pojawiają się zaburzenia zapasów innej cząsteczki, która jest "pomostem" wielu szlaków metabolicznych – NAD+. Produktem ubocznym metabolizmu alkoholu jest aldehyd octowy. Braki w NAD+ wywołują stres oksydacyjny oraz kwasicę metaboliczną. W miejsce NAD+ pojawia się postać zredukowana – NADH, co daje naszym komórkom sygnał do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi.
Elektrolity na kaca - dlaczego są potrzebne?
Kwasica metaboliczna jest potęgowana przez utratę elektrolitów, która pojawia się na skutek moczopędnych używek. Elektrolity na kaca pomagają w przywróceniu zapasów NAD+ oraz przyspieszają metabolizm aldehydu octowego, który jest głównym winowajcą objawów kaca.Częstym dodatkiem do elektrolitów na kaca jest również witamina C (przeciwutleniacz), gdyż jak wspomnieliśmy w czasie zatrucia dochodzi do stresu oksydacyjnego komórek. Dobry elektrolit na kaca zawiera również glukozę, które jest paliwem dla mózgu i mięśni, a w obliczu zaburzenia równowagi NAD+/NADH spada poziom glukozy we krwi.
Elektrolity na kaca - kiedy je przyjmować?
Żeby objawy utraty elektrolitów w czasie imprezy były jak najłagodniejsze, to na każde 20g czystego alkoholu powinniśmy wypić 200ml soku owocowego (soku, nie napoju) albo pół szklanki elektrolitów na kaca. Jeśli ból głowy spowodowany przez aldehyd octowy i metanol jest bardzo dokuczliwy, to można również sięgnąć po środki przeciwbólowe. Paracetamol w przypadku kaca jest przeciwwskazany, więc znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie aspiryna lub ibuprofen.
Elektrolity na kaca - jaki skład?
Dobre elektrolity na kaca powinny zawierać:
- sód
- potas
- chlorki
- cytryniany
- glukoza
W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do elektrolitów na kaca z apteki - możemy chwilowo je zastąpić domowym płynem nawadniającym: • ¾—1 łyżeczki soli kuchennej • 3—8 łyżeczek cukru (korzystniejsza od sacharozy jest glukoza) • ½ łyżeczki wodorowęglanu sodu • 1 filiżanka soku pomarańczowego