Krople do oczu na alergię
Aktywne filtry
Jest 8 produktów.
Thealoz Duo Gel, płynny żel do oczu, 0,4 g x 30 pojemników jednodawkowych
Oftahist krople do oczu 1 mg/ml, 5 ml
Polcrom krople do oczu 20 mg/ml, 2 x 5 ml
Zabak krople do oczu 0,25 mg/ml, 5 ml
Softeye net żel do oczu 20 minimsów
Crossvi Intense krople do oczu 10 ml
Zuma, żel ze świetlikiem pod oczy i na powieki do skóry zmęczonej, 15 ml
Krople do oczu na alergię
Organizm współczesnego człowieka rzadko narażony jest wyłącznie na jeden czynnik alergizujący. Obok smogu w okresie zimowym, budząca się do życia wiosna i lato przynoszą ze sobą pierwsze pylenia. Pyłki roślin są przyczyną nie tylko kataru siennego, ale również alergicznego zapalenia spojówek i nasilenia astmy. Często też w parze z objawami ogólnymi idą skórne dolegliwości - świąd, zaczerwienienie, złuszczanie. I wtedy często sięgamy po krople do oczu na alergię.
Jakie objawy alergii pojawiają się najczęściej?
Atak alergii często trudno odróżnić od (pyłkowicy) od infekcji wirusowej, choć właśnie łzwienie i świąd oczu może być pierwszym sygnałem reakcji alergicznej. Alergeny są mikroskopijnej wielkości, niewidoczne dla oka, a powietrze potrafi je unosić na duże odległości. Co ciekawe, żeby pojawiły sie objawy alergii wystarczy tylko kilkadziesiąt ziaren pyłków roślin .
Alergiczne zapalenie spojówek
Okresowe alergiczne zapalenie spojówek jest wywołane właśnie pyłkami roślin, a objawy związane są ściśle z kalendarzem pylenia. Niekiedy jednak alergeny wpływają na nasz organizm przez cały rok np. alergeny roztoczy, kurzu domowego, pleśni czy sierści zwierząt. Wtedy mamy do czynienia z tzw. przetrwałym, alergicznym zapaleniem spojówek. Choć objawy przetrwale ze strony oczu są mniej nasilone, to często pogarszają pod wpływem kontaktu z innymi czynnikami drażniącymi(np. dymem papierosowym lub długotrwałym przebywaniem przed ekranem. Reakcja alergiczna może rozprzestrzeniać się również na oczy - w efekcie czego dochodzi o zaczerwienienia oczu, świądu i nasilonego łzawienia.
Łzawienie oczu - alergia czy nie?
Co ciekawe objawy podobne do alergicznych np. łzawienie oczu mogą wywołać leki antyhistaminowe, czyli te, które paradoksalnie są stosowane w leczeniu ocznych objawów alergii. Często trafiamy do apteki z uczuciem “piasku”, swędzeniem i pieczeniem oczu,i jesteśmy przekonani, że jest to następstwo naszej alergii. Tymczasem okazuje się, że objawy są spowodowane noszeniem soczewek kontaktowych, przyjmowaniem leków przeciwalergicznych albo długotrwałą pracą przed ekranem.
Krople do oczu dla alergików
Mówiąc o kroplach do oczu dla alergików mamy na myśli albo krople do oczu na alergię, które znoszą objawy alergii albo krople nawilżające, które z racji przeznaczenia powinny być hipoalergiczne. W pierwszym przypadku w aptece znajdziemy krople z kromoglikanem sodowym, azelastyną czy tetryzoliną. Krople hipoalergiczne powinny być pozbawione konserwantów lub zawierać ich minimalne stężenie.
Leki na alergię bez konserwantów
Do konserwowania kropli do oczu wykorzystuje się najczęściej chlorek benzalkoniowy (BAC). Badania in vitro wykonane na komórkach rogówki oka królika wykazały tymczasem , że stosowanie kropli do oczu i płynów do przetrzymywania lub mycia soczewek kontaktowych, w których składzie chemicznym jest BAC może być przyczyną wielu niekorzystnych reakcji takich, jak: uczulenia, pieczenia oczu, uczucia obecność ciała obcego w oku, przekrwienia i/lub obrzęku spojówek
Krople do oczu na alergię bez recepty
Niekiedy jednak dodatek substancji konserwujących do kropli do oczu jest niezbędny. Anatomia oka oraz skład filmu łzowego sprawiają, że krople do oczu na alergię i maści do oczu muszą być z nim równoważne. To dlatego często dodaje się do kropli tzw. środki izotonizujące, konserwanty czy przeciwutleniacze. Każda z zastosowanych substancji pomocniczych musi więc pełnić w preparacie ściśle określoną rolę, a nieuzasadnione użycie jest wykluczone Godnymi uwagi są również opakowania dostępnych bez recepty nawilżających kropli do oczu. Część z nich posiada precyzyjnie zaprojektowane aplikatory, które zapewniają sterylność produktu bez konieczności zastosowania konserwantów.
Ziołowe krople do oczu na alergie
Walcząc z objawami alergii z pomocą mogą przyjść naturalne surowce ziołowe np. świetlik lekarski (Euphrasia officinalis). Stosowany jest głównie w formie naparów ziołowych, okładów oraz homeopatycznych kropli na alergię. Przygotowując okłady na oczy ze świetlika warto zachować ostrożność u dzieci. Część ziół może charakteryzować się dużym zapyleniem, dlatego powstały napar przed użyciem warto zawsze dobrze przecedzić przez gazę.