Witamina A na twarz
Aktywne filtry
Jest 1 produkt.
Witamina A na twarz
Witamina A na twarz
Witamina A ma bardzo szerokie funkcje biologiczne w organizmie. Wpływa przede wszystkim na prawidłowy wzrost i różnicowanie komórek nabłonka, a ponadto warunkuje odpowiednie funkcjonowanie układu rozrodczego, organów oraz narządu wzroku. Jak działa witamina A na twarz?
Witamina A na twarz - jakie ma właściwości?
Witamina A na twarz oraz jej analogi stosowane w produkcji dermokosmetyków mają zdolność regulowania rogowacenia skóry poprzez nasilanie wzrostu komórek skóry oraz przyspieszanie ich różnicowania. Dzięki temu skóra jest znacznie mniej sucha, bardziej gładka, a niewielkie zmarszczki ulegają spłyceniu. W kosmetyce i medycynie estetycznej witaminę A nazywa się często „normalizerem skóry”, a ona sama reklamowana jest jako stosunkowo niedrogi środek odmładzający. Z tego powodu witaminę A na twarz stosuje bardzo dużo osób, a ona sama jest składnikiem niemal każdego kosmetyku.
Witamina A na twarz - jakie formy są dostępne?
W kosmetyce wykorzystuje się zazwyczaj retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu , retinal oraz tretinoina. Ta ostatnia jest najsilniejszą, aktywną formą witaminy A, ale ze względu na liczne działania niepożądane oraz ryzyko teratogenności jest dostępna z przepisu lekarza.
Witamina A - jakie są jej losy w organizmie?
Co ciekawe niemal wszystkie formy witaminy A - retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu i retinal są tak naprawdę prowitaminami A i muszą być najpierw przekształcone w skórze do aktywnej tretinoiny. Znacznie łatwiej tej aktywacji ulegają właśnie analogi, bo są bardziej stabilne chemicznie.Retinoidy czyli retinol, retinal i kwas retynowy powstają w błonie śluzowej jelit z karotenoidów. Następnie retinol łączy się z chylomikronami i jest wychwytywany przez wątrobę. Witamina A potrafi samodzielnie wniknąć do wnętrza komórek. We krwi podobnie jak większość związków wychwytywana przez białka osocza, a dokładniej białko wiążące retinol RBP (plasma retinol-binding protein). Białko to jest w stanie również wiązać retinal i kwas retynowy, ale taki kompleks jest nieprzepuszczalny przez przez błony komórkowe i wnikanie do wnętrza komórki jest znacznie utrudnione.