Witamina A na twarz

Aktywne filtry

Jest 1 produkt.

Witamina A na twarz

Witamina A na twarz

Witamina A ma bardzo szerokie funkcje biologiczne w organizmie. Wpływa przede wszystkim na prawidłowy wzrost i różnicowanie komórek nabłonka, a ponadto warunkuje odpowiednie funkcjonowanie układu rozrodczego, organów oraz narządu wzroku. Jak działa witamina A na twarz?

Witamina A na twarz - jakie ma właściwości?

Witamina A na twarz oraz jej analogi stosowane w produkcji dermokosmetyków mają zdolność regulowania rogowacenia skóry poprzez nasilanie wzrostu komórek skóry oraz przyspieszanie ich różnicowania. Dzięki temu skóra jest znacznie mniej sucha, bardziej gładka, a niewielkie zmarszczki ulegają spłyceniu. W kosmetyce i medycynie estetycznej witaminę A nazywa się często „normalizerem skóry”, a ona sama reklamowana jest jako stosunkowo niedrogi środek odmładzający. Z tego powodu witaminę A na twarz stosuje bardzo dużo osób, a ona sama jest składnikiem niemal każdego kosmetyku.

Witamina A na twarz - jakie formy są dostępne?

W kosmetyce wykorzystuje się zazwyczaj retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu , retinal oraz tretinoina. Ta ostatnia jest najsilniejszą, aktywną formą witaminy A, ale ze względu na liczne działania niepożądane oraz ryzyko teratogenności jest dostępna z przepisu lekarza.

Witamina A - jakie są jej losy w organizmie?

Co ciekawe niemal wszystkie formy witaminy A - retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu i retinal są tak naprawdę prowitaminami A i muszą być najpierw przekształcone w skórze do aktywnej tretinoiny. Znacznie łatwiej tej aktywacji ulegają właśnie analogi, bo są bardziej stabilne chemicznie.Retinoidy czyli retinol, retinal i kwas retynowy powstają w błonie śluzowej jelit z karotenoidów. Następnie retinol łączy się z chylomikronami i jest wychwytywany przez wątrobę. Witamina A potrafi samodzielnie wniknąć do wnętrza komórek. We krwi podobnie jak większość związków wychwytywana przez białka osocza, a dokładniej białko wiążące retinol RBP (plasma retinol-binding protein). Białko to jest w stanie również wiązać retinal i kwas retynowy, ale taki kompleks jest nieprzepuszczalny przez przez błony komórkowe i wnikanie do wnętrza komórki jest znacznie utrudnione.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj