Witamina B12 w tabletkach

Aktywne filtry

Jest 28 produktów.

Witamina B12 w tabletkach

Witamina B12 w tabletkach

Cyjanokobalamina, czyli witamina B12 należy do jednych z najbardziej kluczowych witamin dostarczanych z zewnątrz w naszym ustroju. Gdy zaczyna brakować witaminy B12 w organizmie pojawiają się problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego. Często z tego powodu obniża się znacząco jakość życia osoby z niedoborem. Witamina B12 pełni również ważną rolę w życiu płodowym oraz podczas karmienia piersią. Niekiedy witamina B12 w tabletkach jest jedynym rozwiązaniem pojawiającego się niedoboru.

Witamina B12 w tabletkach - co się dzieje, gdy jej zabraknie?

Pod wpływem zbyt małej ilości witaminy B12 spada liniowo aktywność syntazy metioninowej, w efekcie synteza metioniny z homocysteiny zostaje zablokowana. Brak metioniny z kolei powoduje, że spada tempo powstawania osłonek mielinowych i biosynteza neurotransmiterów. Pojawiają się wtedy pierwsze objawy neurologiczne.

Witamina B12 a homocysteina

W sytuacji, gdy zostaje zablokowana synteza metioniny, zapas homocysteiny nie jest zużywany i ulega kumulacji. W krótkim czasie dochodzi do hiperhomocysteinemii. Zbyt duże stężenie homocysteiny prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz mięśnia sercowego. Obecnie hiperhomocysteinemia uważana jest za najważniejszą przyczynę chorób sercowo-naczyniowych takich m.in udarów mózgu. zawałów serca, miażdżycy i nagłej śmierci sercowej.

Witamina B12 w tabletkach a ciąża

Witamina B12 jest niezwykle ważnym czynnikiem w okresie prenatalnym. Razem z kwasem foliowym bierze bowiem udział w syntezie DNA płodu oraz jest częścią wielu reakcji biochemicznych. Rozwijające się dziecko w okresie prenatalnym nie jest w stanie samo wyprodukować pulę swojej witaminy B12. Korzysta więc z matczynej puli tej witaminy. Okresowy i niewielki spadek stężenia witaminy B12 w ciąży jestem zjawiskiem fizjologicznym. Wynika z wahań poziomu hormonów, zmiany stężenia i proporcji białek transportujących oraz zużywania zapasu witaminy przez płód. Gdy przejściowy, fizjologiczny niedobór zbiegnie się w czasie ze zbyt małą podażą cyanokobalaminy z pożywienia to ryzyko niedoboru u kobiety w ciąży staje się bardzo możliwe. Niedobór witaminy B12 w czasie ciąży może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego rozwiązania ciąży, wad cewy nerwowej oraz anemii megaloblastyczną u rozwijającego się płodu.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj