Środki na ból i zapalenie zatok
Aktywne filtry
Jest 95 produktów.
Nanobiotic Med Silver Nos i Zatoki spraydo
Zatogrip Forte 15 tabletek
Rodzina Zdrowia Hydromarin hipertoniczny spray do nosa, 100 ml
Nanobiotic Med Silver Gardło spray 30 ml
NASODREN - naturalny aerozol do nosa
Sinutens Forte 60 tabletek
Woda morska od 1 miesiąca życia Apteo 100 ml
Sinuses Express spray do nosa, 20 ml
Apteo Xylometazolin 0,05% krople do nosa 10 ml
Soledum Forte 200 mg 20 kapsułek
Środki na ból i zapalenie zatok
Leki na ból zatok
Zapalenie zatok pojawia się, gdy w wyniku przeziębienia zbiera się gęsta wydzielina w zatokach, która często ulega wtórnemu nadkażeniu przez bakterie. Dlatego w czasie leczenia nawet zwykłej infekcji pojawia się konieczność utrzymywania drożnego nosa. Chroni to przed zablokowaniem ujścia zatok, zwłaszcza zatoki sitowej, która jest najbardziej podatna na zaleganie wydzieliny. Zapaleniu często towarzyszy ostry i tępy, nasilający się przy schylaniu ból zatok. Początek infekcji zatok jest nagły – pojawia się gęsta, ropna wydzielina z nosa, dochodzi do obrzęku okolic oczu i wysoka gorączka 38°-39
Leki na ból zatok - krople do nosa
Specjaliści dużą wagę przy podawaniu leków na ból zatok przykładają do przepłukiwania nosa roztworem NaCl (chlorku sodu) oraz stosowaniu leków odblokowujących nos -nafazoliny, fenylefryny, ksylometazoliny, oksymetazoliny. Te leki na ból zatok używane miejscowo wywołują skurcz naczyń błony śluzowej nosa oraz zahamowanie wysięku. Podawanie kropli do nosa może przysparzać trudności w aplikacji środka leczniczego. Złe ustawienie aplikatora może wywołać bolesność, krwawienie z nosa, wysuszenie, "strupy", a nawet perforacji przegrody.
Leki na ból zatok - jak wybrać dobre krople?
Przy wyborze leków na ból zatok, zwłaszcza kropli do nosa ważna jest obecność konserwantów np. chlorku benzalkoniowego (BAC), który chroni lek przed skażeniem mikrobiologicznym. Druga strona medalu jest taka, że konserwanty mogą uszkadzać nabłonek migawkowy. Podając krople do nosa warto zachować odpowiedni kąt rozproszenia aerozolu względem przegrody. Jeśli kąt między aplikatorem a przegrodą nosa zmniejszymi z 60° na 30° to zapewnimy lepsze dotarcie leku do tkanek oraz szybsze usuwanie nadmiaru z błony śluzowej przez ruch rzęsek.
Leki na ból zatok - inhalacje
W przypadku ostrego zapalenia zatok można również zastosować inhalację z wykorzystaniem roztworów soli morskiej o wyższym stężeniu. Oczyszcza ona błonę śluzową z nadmiaru śluzu, niweluje obrzęk i poprawia tor oddechowy. Zaleca się inhalację 2,2% roztworem, bo u dzieci pojawia się ryzyko skurczu oskrzeli. Zamiast tradycjynych roztworów chlorku sodu warto sięgnąć po te wzbogacone w przeciwalergiczny mangan czy przeciwbakteryjną miedź.
Leki na ból zatok - tabletki odblokowujące nos
Leki na ból zatok z pseudoefedryną, efedryną i fenylefryną razem z paracetamolem i lekami przeciwhistaminowymi wchodzi w skład leków złożonych. Uwalniają one od uciążliwych objawów związanych z zablokowanym nosem, ale jeśli są stosowane nieracjonalnie i nadużywane zaburzają kontrolę cukru u diabetyków, a niekiedy podwyższają ciśnienie krwi - zwłaszcza u osób niekontrolujących dobrze chorob
Leki na ból zatok - bromelaina
Ciekawym i nowym związkiem wykorzystywanym w suplementach diety wspomagających samooczyszczanie zatok jest bromelaina. Okazuje się, że jednoczesne podawanie bromelainy i antybiotyku daje znacznie lepsze efekty od samego antybiotyku w przebiegu zapalenia zatok i oskrzeli. Bromelaina jest skuteczna ponadto niwelowaniu objawów zapalenia zatok – kataru i trudności w oddychaniu. Co więcej wiele badań potwierdziło również jej aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.