Glukozamina

Marka

Cena

  • 12,00 zł - 107,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 16 produktów.

Glukozamina

Glukozamina w saszetkach

Półki w aptekach internetowych uginają się od farmaceutyków wspierających regenerację chrząstki stawowej. W większości z nich znajdziemy w składzie glukozaminę w saszetkach, która już od jakiegoś czasu polecana jest przez specjalistów.

Glukozamina w saszetkach - jak działa?

Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszych stawach. Korzystamy z jego rezerwuaru wykorzystując go do dalszej produkcji związków budujących maź stawową. Zbyt mała ilość glukozaminy prowadzi do niszczenia chrząstki, pojawienia się stanu zapalnego w stawach oraz znacznego ograniczenia ich ruchomości. Naturalnym źródłem glukozaminy są owoce morza - kraby i krewetki. To z ich chitynowego pancerza najczęściej pozyskuje się glukozaminę. Niestety nie są one popularne w naszej diecie i z tego powodu często doświadczamy skutków niedoboru glukozaminy.

Glukozamina w saszetkach - jaką wybrać?

W zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz dolegliwościach bólowych stosuje się najczęściej sole glukozaminy w saszetkach. W farmaceutykach z apteki znajdziemy różne formy chemiczne glukozaminy np. N-acetyloglukozaminę, glukozamino-6-siarczan, chlorowodorek glukozaminy oraz siarczan glukozaminy. Okazuje się, że najwięcej informacji świat nauki posiada na temat siarczanu glukozaminy. W przypadku chlorowodorku glukozaminy liczba badań w literaturze naukowej jest niewielka. To co ważne - siarczan jest lepiej przyswajalny od chlorowodorku, a jego zawartość we krwi po przyjęciu glukozaminy w saszetkach może być nawet 6-krotnie wyższe niż w przypadku formy chlorowodorku. Na przykład w jednym z badań chorzy na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego przyjmowali 1500mg siarczanu glukozaminy przez okres 3 lat. Po tym czasie chorzy mniej narzekali na dolegliwości bólowe, a szerokość szpary stawowej zmniejszyła się o 15%.

Jak działa glukozamina w kapsułkach i saszetkach?

Glukozamina w kapsułkach po podaniu doustnym, ulega przyswojeniu i jest wykorzystywana przez tzw. chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej) do produkcji glikozaminoglikanów - związków regenerujących stawy i poprawiających ich ruchomość. Co ciekawe glukozamina w kapsułkach czy saszetkach nie stwarza ryzyka pojawienia się działań niepożądanymi. Zalecaną i zwykle stosowaną dawką jest 1500mg na dobę. Jak już wspomniano literatura naukowa donosi, że przyjmowana glukozamina zmniejsza ból, hamuje postęp zwyrodnienia, obniża wskaźnik degradacji chrząstki stawowej (CTX-II) oraz poprawia ruchomości stawów. Ważna informacja jest taka, że połączenie glukozaminy z chondroityną przynosi jeszcze lepsze efekty niż stosowanie samej glukozaminy w saszetkach.

Glukozamina w kapsułkach lepsza niż tabletki przeciwbólowe?

Glukozamina w kapsułkach oprócz działania anabolicznego (odbudowującego) na chrząstkę wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co ciekawe w kilku pracach naukowych oceniano glukozaminę z popularnymi środkami przeciwbólowymi. Okazało się, że stosowanie 1500mg siarczanu glukozaminy przez pół roku było tak samo skuteczne co stosowanie aż 3g paracetamolu na dobę w tym samym okresie. W innym przeglądzie badań stosowanie glukozaminy w kapsułkach i 1200mg ibuprofenu zmniejszało odczuwanie bólu lepiej niż stosowanie samego ibuprofenu w tej samej dawce. Glukozamina w kapsułkach jest więc dużo bardziej bezpieczną alternatywą dla przewlekłego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których stosowanie wiąże się często z ciężkimi działaniami niepożądanymi.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj