Glukozamina
Aktywne filtry
Jest 18 produktów.
Ortopedina Flex 30 saszetek
Artro APTEO kaps. 60 kaps.
Orton Flex, 60 kapsułek
Flexistav 60 kapsułek
Activlab Pharma FlexActiv Extra, 60 kapsułek
Artresan Optima 1 a day 30 tabletek
Artresan Efekt 30 kapsułek
Apteo Glukozamina z witaminą C, 60 kapsułek
Artresan Optima 90+ 30 kapsułek gratis
Doppelherz aktiv Glukozamina 1550 Stawy + MSM
Glukozamina
Glukozamina w saszetkach
Półki w aptekach internetowych uginają się od farmaceutyków wspierających regenerację chrząstki stawowej. W większości z nich znajdziemy w składzie glukozaminę w saszetkach, która już od jakiegoś czasu polecana jest przez specjalistów.
Glukozamina w saszetkach - jak działa?
Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszych stawach. Korzystamy z jego rezerwuaru wykorzystując go do dalszej produkcji związków budujących maź stawową. Zbyt mała ilość glukozaminy prowadzi do niszczenia chrząstki, pojawienia się stanu zapalnego w stawach oraz znacznego ograniczenia ich ruchomości. Naturalnym źródłem glukozaminy są owoce morza - kraby i krewetki. To z ich chitynowego pancerza najczęściej pozyskuje się glukozaminę. Niestety nie są one popularne w naszej diecie i z tego powodu często doświadczamy skutków niedoboru glukozaminy.
Glukozamina w saszetkach - jaką wybrać?
W zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz dolegliwościach bólowych stosuje się najczęściej sole glukozaminy w saszetkach. W farmaceutykach z apteki znajdziemy różne formy chemiczne glukozaminy np. N-acetyloglukozaminę, glukozamino-6-siarczan, chlorowodorek glukozaminy oraz siarczan glukozaminy. Okazuje się, że najwięcej informacji świat nauki posiada na temat siarczanu glukozaminy. W przypadku chlorowodorku glukozaminy liczba badań w literaturze naukowej jest niewielka. To co ważne - siarczan jest lepiej przyswajalny od chlorowodorku, a jego zawartość we krwi po przyjęciu glukozaminy w saszetkach może być nawet 6-krotnie wyższe niż w przypadku formy chlorowodorku. Na przykład w jednym z badań chorzy na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego przyjmowali 1500mg siarczanu glukozaminy przez okres 3 lat. Po tym czasie chorzy mniej narzekali na dolegliwości bólowe, a szerokość szpary stawowej zmniejszyła się o 15%.
Jak działa glukozamina w kapsułkach i saszetkach?
Glukozamina w kapsułkach po podaniu doustnym, ulega przyswojeniu i jest wykorzystywana przez tzw. chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej) do produkcji glikozaminoglikanów - związków regenerujących stawy i poprawiających ich ruchomość. Co ciekawe glukozamina w kapsułkach czy saszetkach nie stwarza ryzyka pojawienia się działań niepożądanymi. Zalecaną i zwykle stosowaną dawką jest 1500mg na dobę. Jak już wspomniano literatura naukowa donosi, że przyjmowana glukozamina zmniejsza ból, hamuje postęp zwyrodnienia, obniża wskaźnik degradacji chrząstki stawowej (CTX-II) oraz poprawia ruchomości stawów. Ważna informacja jest taka, że połączenie glukozaminy z chondroityną przynosi jeszcze lepsze efekty niż stosowanie samej glukozaminy w saszetkach.
Glukozamina w kapsułkach lepsza niż tabletki przeciwbólowe?
Glukozamina w kapsułkach oprócz działania anabolicznego (odbudowującego) na chrząstkę wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co ciekawe w kilku pracach naukowych oceniano glukozaminę z popularnymi środkami przeciwbólowymi. Okazało się, że stosowanie 1500mg siarczanu glukozaminy przez pół roku było tak samo skuteczne co stosowanie aż 3g paracetamolu na dobę w tym samym okresie. W innym przeglądzie badań stosowanie glukozaminy w kapsułkach i 1200mg ibuprofenu zmniejszało odczuwanie bólu lepiej niż stosowanie samego ibuprofenu w tej samej dawce. Glukozamina w kapsułkach jest więc dużo bardziej bezpieczną alternatywą dla przewlekłego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których stosowanie wiąże się często z ciężkimi działaniami niepożądanymi.