Elektrolity dla sportowców
Aktywne filtry
Jest 20 produktów.
ProHydro Apteo o smaku truskawkowym, 10 saszetek
ProHydro Apteo o smaku pomarańczowym, 10 saszetek
Oryal Max o smaku malinowym 15 tabletek musujących
Litoxen elektrolity, 20 tabletek musujących
Oryal 20 tabletek musujących
Sport & Cardio elektrolity i sole mineralne 14 saszetek
Sport & Joints elektrolity i sole mineralne 14 saszetek
Oryal Recovery, 16 tabletek musujących
Elektrolity dla sportowców
Elektrolity dla sportowców
Elektrolity stanowią grupę kilku kluczowych pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie – sodu, potasu, wapnia i magnezu. Nie bez powodu elektrolity nazywane są "milczącym składnikiem odżywczym" - nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że elektrolity regulują pracę narządów ważnych dla utrzymania życia. Często przypominamy sobie o ich istnieniu, gdy pojawiają się poważne wahania ich stężenia oraz przykre tego następstwa. Elektrolity wraz z wodą stanowią ponad 60% masy ciała dorosłego człowieka i wypełniają wszystkie komórki, przestrzenie między nimi, wszystkie naczynia krwionośne oraz są składnikiem różnych płynów m.in płynu mózgowo-rdzeniowego. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej osmolarności, czyli ciśnienie osmotycznego, które pozwala na optymalny przebieg procesów metabolicznych.
Rola elektrolitów w wysiłku fizycznym
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego tempo metabolizmu wzrasta wielokrotnie w porównaniu do tempa metabolizmu w spoczynku. Szybsze tempo metabolizmu to większa ilość produkowanego ciepła w pracujących mięśniach, a także wyższa temperatura. Organizm sportowca bojąc się przegrzania stara się rozproszyć nadmiar energii cieplnej różnymi mechanizmami. Najskuteczniejszym jest nasilenie produkcji potu i wzrost jego parowania z powierzchni skóry. Choć nasilone pocenie się jest bardzo skuteczne, to wiąże się niestety ze znaczną utratą wody i elektrolitów.
Elektrolity dla sportowców - skutki niedoboru
Najczęściej pojawiającym się skutkiem niedoboru elektrolitów jest bolesne kurcze kończyn. Mimowolne skurcze mięśni są następstwem utraty kontroli nerwowo-mięśniowej oraz odwodnieniem u sportowców. Intensywny wysiłek fizyczny albo intelektualny mogą zaburzać koordynację mięśniową, prowadząc do utraty wody i elektrolitów (magnezu, chlorku sodu , potasu i wapnia). Ponadto dzięki badaniom nad triatlonistami wiemy też, że powstanie skurczów może być odpowiedzialna podwyższona aktywność nerwowo-mięśniowa oraz niedotlenienie mięśni.
Elektrolity dla sportowców - skutki niedoboru
Nie do podważenia jest rola magnezu w procesie mimowolnych skurczów. Cały rezerwuar magnezu zlokalizowany jest w tkankach miękkich, głównie w mięśniach. Magnez odpowiada za prawidłowe przewodnictwo nerwowe (zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową) oraz utrzymanie ciśnienia krwi, a więc pośrednio również ukrwienia mięśni.