Środki na przeziębienie i grypę

Kategorie

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 1 022,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 1476 produktów.

Środki na przeziębienie i grypę

Leki na przeziębienie i grypę

Przeziębienie i grypa co roku dopadają miliony Polaków. W języku potocznym oba określenia stosowane są zamiennie, choć są zupełnie dwiem różnymi chorobami. Wbrew pozorom odróżnienie grypy od przeziębienia nie jest trudne, a właściwe zdiagnozowanie pozwala na dobrze przeprowadzone leczenie. 

Jakie są objawy przeziębienia?

Za rozwojem przeziębienia stoi ponad 100 różnych wirusów m.in rhino- i coronavirusy. Pierwszym objawem przeziębienia jest zwykle chrypka, łagodny ból gardła i stan podgorączkowy. Objawy rozwijają się stopniowo i z czasem może pojawić się mokry kaszel z wydzielin (tutaj sprawdzą się odpowiednie leki na kaszel). Z przeziębieniem jesteśmy w stanie funkcjonować, gdyż poza zatkanym nosem i rzadko występującym bólem głowy objawy są znośne. 

Warto jednak sięgać po leki na przeziębienie i odpowiednio wyleczyć dolegliwości, gdyż najczęstszym powikłaniem nieleczonego przeziębienia są zapalenia zatok, gardła, krtani, oskrzeli czy ucha środkowego.

Jakie są objawy grypy?

Grypę wywołuje tylko i wyłącznie wirus grypy typu A, B lub C. Przebiega znacznie ostrzej, a i powikłania są znacznie groźniejsze. O ile z przeziębieniem jesteśmy w stanie sobie samemu poradzić, o tyle objawy grypy należy skonsultować z lekarzem. A o samodzielne rozpoznanie grypy nietrudno, bo objawy pojawiają się nagle i dosłownie “powalają” z nóg. Pierwszym symptomem jest wysoka gorączka przekraczająca 39 stopni Celsjusza oraz uczucie totalnego rozbicia, połączonego z bólem kości i stawów. Nie doskwiera nam ból gardła, za to silny napadowy suchy kaszel. 

Jakie są powikłania grypy?

Powikłania grypy są znacznie liczniejsze i  obarczone znacznie większym ryzykiem. Najbardziej narażone są na nie dzieci i osoby starsze. Niedoleczona grypa może wikłać do zapaleń płuc i oskrzeli, infekcji meningokokowej, zapaleń i bólu ucha środkowego, zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia oraz pogrypowego kłębuszkowe zapalenia nerek. Astmatycy mogą odczuwać również zaostrzenie objawów duszności, a osoby cierpiące na epilepsję zwiększoną liczbą napadów drgawek. 

Jak zapobiegać przeziębieniu i grypie?

W przypadku przeziębienia i grypy bardzo ważna jest profilaktyka, która powinna uwzględniać przede wszystkim wspieranie naturalnej odporności. Zdrowa, zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz unikanie zatłoczonych miejsc to jedne z wielu rzeczy, które możemy zrobić, by uniknąć przeziębienia i grypy. 

Szczególną uwagę powinny zwrócić mamy w ciąży, gdyż nawet zwykłe przeziębienie w pierwszym trymestrze może mieć niekorzystny wpływ na rozwój prenatalny malucha. Na szczęście jest sporo dostępnych preparatów na objawy przeziębienia u kobiet w ciąży. 

Witamina C, czosnek a może aloes? - co najlepsze na przeziębienie?

Na kilka miesięcy przed sezonem jesienno-zimowych zachorowań warto przygotować siebie na ryzyko rozwoju infekcji. W tym czasie sięgajmy więc częściej po witaminę C, aloes, preparaty czosnku czy olej z wątroby rekina. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie z kolei są szczepienia ochronne. Ze względu na to, że wirus grypy jest zjadliwy i szybko mutuje co roku należy odnawiać szczepienie szczepionką przeciwko grypie. 

Jakie leki na przeziębienie i grypę stosować?

W czasie pierwszych trzech dni infekcji dochodzi do inkubacji wirusów i zaraz po tym pojawiają się pierwsze objawy. Tych pierwszych nie wolno nam jednak pod żadnym pozorem bagatelizować, gdyż kontrolowanie symptomów od pierwszego dnia zapobiega powikłaniom. Leczenie przeziębienia i grypy ogranicza się więc do łagodzenia objawów. Dlatego tak ważne jest udrażnianie nosa i wspieranie usuwanie wydzieliny z oskrzeli na zewnątrz.

Gdy gorączka przekroczy 38-38,5 stopnia należy bezwzględnie ją zbijać, by zapobiec odwodnieniu. Ból stawów można zwalczyć za pomocą preparatów takich jak leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe - paracetamolu czy ibuprofenu. Ból gardła natomiast zażywając tabletki do ssania i spreje znieczulające. W przypadku napadowego kaszlu z pomocą przyjdą nam syropy na suchy kaszel, a przy kaszlu produktywnym i mokrym - syropy wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. 

Inhalacje wodą morską 

Dobrą praktyką w tym czasie jest inhalowanie górnych i dolnych dróg oddechowych za pomocą roztworów wody morskiej, soli fizjologicznej lub wzbogacanej soli minerałami, kwasem hialuronowym lub ektoiną. Dlatego w czasie infekcji przyda nam się również właściwy sprzęt do samodzielnej diagnostyki i leczenia - termometr, irygator i nebulizator. W okresie przeziębienia warto zadbać również o odpowiednią dietę.

Sporym zaskoczeniem mogą być dla niektórych prozdrowotne właściwości... rosołu z kury. Niektóre doniesienia wskazują, że działa on przeciwzapalnie hamując chemotaksję neutrofilów. Wielu specjalistów zaleca również w okresie infekcji spożywanie marchwianki, której ciepło, zawarty w niej maśle tłuszcz oraz dobrze rozpuszczalny w nim – betakaroten wpływają na kondycję błony śluzowej gardła.

Leki na przeziębienie i grypę bez recepty w fomie tabletek to skuteczny sposób na walkę z objawami choroby. W zakresie ich stosowania warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj