Środki na ból podbrzusza
Aktywne filtry
Jest 22 produktów.
Vemonis Femi 6 tabletek
Apap 500 mg. 100 tabletek
Ibupar Forte 400 mg, 10 tabletek
Apap 500 mg, 12 tabletek
Paracetamol Synoptis 50 tabletek
Apap 500 mg, 50 tabletek
Scopolan Compositum 10 tabletek
Metafen rozkuczowy 20 tabletek
Panadol Femina 10 tabletek
Krople żołądkowe AMARA, 35 g
Ketolek 50 mg, 20 kapsułek
Środki na ból podbrzusza
Ból w obrębie układu pokarmowego często jest kłopotliwy do określenia i dobrego zlokalizowania. Kiedy ktoś zapyta o ból w tej lokalizacji, większość mówi o bólu brzucha. A brzuch to przecież żołądek, jelita, nerki i narządy miednicy mniejszej - pęcherz moczowy, jajowody i nasieniowody. Ból poniżej pępka - ból podbrzusza może mieć więc różne źródło.
Leki rozkurczowe na ból brzucha
U kobiet najczęściej występuje ból brzucha, który ma charakter przewlekły. Wahania poziomu estrogenów w ciągu życia sprawia, że kobieta może słabiej albo silniej odczuwać ból. Podczas fazy lutealnej kobiety znacznie silniej odczuwają ból, a wiele kobiet, które rozpoczęło stosowanie antykoncepcji odczuwa częściej bodźce bólowe - "hormony" bowiem obniżają próg bólu u kobiet Oprócz chorób typowo kobiecych – bolesne miesiączkowanie, endometrioza, ból w obrębie jamy brzusznej może wskazywać na kolkę żółciową, kolką nerkową, zapalenie trzustki, chorobę wrzodową, zapalenie wyrostka robaczkowego czy zespół jelita drażliwego.
Ból podbrzusza a ból miesiączkowy
Typowy ból miesiączkowy jest często poprzedzany bólem w podbrzuszu. Jest też często pierwszym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) u którego podstaw leżą zaburzenia neurohormonalne. Kobiety cierpiące na PMS mają znacznie niższe stężenie serotoniny w fazie lutealnej cyklu, a często pierwsze sygnały o napięciu pojawiają się już na początku owulacji. Objawy jednak nasilają się na kilka dni przed krwawieniem z czasem pojawia się drażliwość, zdenerwowanie, niepokój ze współtowarzyszącymi bólem głowy i brzucha, bolesnością piersi i uczuciem pełności.
Bóle miesiączkowe występują u około 30-40% miesiączkujących kobiet. Dzieje się tak, gdyż w okresie menstruacji nasila się wydzielanie prostaglandyny E2, związku, który powoduje skurcze macicy. Typowe objawy bólowe pojawiają się tuż przed krwawieniem i utrzymują się przez 2-3dni. Ból obejmuje dolną część brzucha, a dodatkowo mogą pojawić się nudności i wymioty. Niektóre kobiety zgłaszają dodatkowo ból w części lędźwiowej kręgosłupa. W takich sytuacjach leki rozkurczowe mogą przynieść ogromną ulgę.
Tabletki rozkurczowe na ból jelit
Ale ból w podbrzuszu wcale nie musi oznaczać dolegliwości wyłącznie kobiecych. Objawy w przypadku nietolerancji pokarmowej ograniczone są również do układu pokarmowego - oprócz biegunki mogą pojawiać się nawracające bóle brzucha również w jego dolnej części (podbrzusze), wzdęcia, przelewania, nudności, wymioty, uczucie pełności w brzuchu oraz kolka brzuszna.
Nietolerancja glutenu
Nietolerancja (nadwrażliwość) glutenu (NCGS) to stosunkowo niedawno odkryta dolegliwość. Dotychczas wielu specjalistów bagatelizowało po wykluczeniu dobrze poznanej już celiakii, w przypadku dolegliwości bólowych w podbrzuszu odsyłało pacjentów do psychologów i psychiatrów, licząć, że zgłaszane problemy mają podłoże psychogenne. Dziś już wiemy, że to NCGS daje niespecyficzne objawy żołądkowo-jelitowe takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki oraz symptomy pozajelitowe - uczucie splątania, bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, uczucie niepokoju, a nawet depresja.
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Zespołu jelita drażliwego IBS ma swoje źródło w diecie, hormonach i psychice. Objawy w przypadku IBS mają charakter okresowy i nieregularny – najczęściej pojawia ból w lewej dolnej części brzucha (ból lewego podbrzusza) i zaburzenia wypróżnień. W przeciwieństwie do nietolerancji glutenu, niepokój i stres nie są objawem, ale przyczyna zaburzeń. W uśmierzeniu bólu mogą pomóc leki rozkurczowe na brzuch.
Pasożyty
Wiele osób podróżuje do krajów egzotycznych, więc należy zwrócić uwagę na zakażenie pierwotniacze. Lambliozie towarzyszy wodnista biegunka, wzdęcia, gazy o nieprzyjemnym zapachu i ból w podbrzuszu. Ból w tej części brzucha może również pojawiać się w przypadku owsicy czy zakażeniu glistą ludzką.
Choroby zapalne jelit
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się biegunką, krwawieniem z odbytnicy, wydalaniem śluzu i bólem brzucha (w 80-90%). Biegunka pojawia się w szerokiej skali - od luźnych do wodnistych stolców i od kilku do kilkunastu wypróżnień w ciągu dnia, występujących także nocą. Częstą domieszką w stolcu jest śluz, krew i ropa.