Plastry specjalistyczne

Aktywne filtry

Jest 85 produktów.

Plastry specjalistyczne

Opatrunki specjalistyczne

Gojenie się ran jest procesem prowadzącym do odbudowy uszkodzonej tkanki. Jeśli zachodzi bez przeszkód to w stosunkowo niedługim czasie może doprowadzić skórę do wyglądu sprzed uszkodzenia. Niestety nie zawsze gojenie przebiega w sposób niezakłócony - sporo czynników wydłuża ten proces, a rany goją się nawet miesiącami. W takich przypadkach niezbędna jest odpowiednia higiena rany i stosowanie opatrunków specjalistycznych.

Opatrunki specjalistyczne na rany - kiedy są potrzebne?

W sytuacji uszkodzenia tkanek pojawia się w pierwszej kolejności stan zapalny, którego zadaniem jest opanowanie rozwijającej się wewnątrz rany infekcji. Następnie intensywnie rozbudowująca się tkanka łączna uzupełnia uszkodzoną tkankę,rana obkurcza się i zaczyna się proces odbudowy. Niestety nie wszystkie uszkodzenia tkanek goją się tak książkowo - owrzodzenia żylne nóg, zespół stopy cukrzycowej, odleżyny, rany autoimmunologiczne (np. przy AZS) oraz owrzodzenia nowotworowe są wrażliwe na niekorzystne warunki środowiskowe i goją się bardzo trudno.

Opatrunki specjalistyczne - jakie są rodzaje?

W takich przypadkach należy zastosować odpowiednią higienę rany i zabezpieczyć ją odpowiednim opatrunkiem. Obecnie w aptekach możemy spotkać:

  • opatrunki poliuretanowe ,
  • opatrunki dekstranomerowe,
  • opatrunki alginianowe,
  • opatrunki złożone.
  • opatrunki hydrokoloidowe,
  • opatrunki hydrożelowe,
  • gąbki poliuretanowe,

Za ich pomocą możemy zabezpieczać różne rodzaje ran :

  • rany naskórkujące,
  • rany zakażone.
  • pokryte martwicą
  • rany ziarninujące

Tradycyjne opatrunki - kompresy z gazy lub siatki bawełnianej) słabo wchłaniają wysięk. Pełnią raczej rolę doraźnego i przejściowego zabezpieczenia rany albo jako opatrunek dodatkowy.

Opatrunki specjalistyczne - hydrożelowe i hydrokoloidowe

Opatrunki hydrożelowe w przeciwieństwie do kompresów i gaz mają zdolność zatrzymywania dużej ilości wydzieliny, ale właściwości sorpcyjne mają przeciętne. Stosuje się je raczej jako opatrunki mające na celu utrzymanie dużej wilgotności w ranie. Dzięki temu regenerujące się komórki swobodnie przemieszczają się w obrębie rany. Często łączy się je z opatrunkami wydzielającymi srebro, które zapobiegają zakażeniu w obrębie rany. Bardzo popularnymi opatrunkami w lecznictwie są opatrunki hydrokoloidowe. Mają najczęściej postać plastrów. Hydrokoloidy w plastrze pobudzają procesy oczyszczania rany, zapewniają wilgotne środowisko, zapewniają swobodną migrację komórek oraz nasilają procesy wzrostu w fazie ziarninowania. Opatrunków hydrokoloidowych nie można stosować na zakażone rany, bo po nałożeniu opatrunku jest znacznie utrudniona kontrola stanu skóry pod opatrunkiem.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj