Plastry specjalistyczne
Aktywne filtry
Jest 90 produktów.
Viscoplast Max Hold plastry, 12 sztuk
Plaster VISCOPLAST tamuj.krwawienie, 14 szt.
Neobiotic 11,72 mg/g, aerozol na skórę, zawiesina, 16 g
Cosmopore E 25 x 10 cm25 sztuk
Paski do zamykania ran Steri Strip białe 6x75mm,3x75mm 2szt./box, 8 szt.
Cosmopore E 7,2 cm x 5 cm plastry 50 sztuk
Cosmopore E 15 x 8 cm 25 sztuk
Plaster Dermaplast Classic 5m x 6cm, 1 sztuka
Compeed plastry na pęcherze średnie, 5 sztuk
Cosmos Water-Resistant Universal, plastry z opatrunkiem, 5 rozmiarów, 40 sztuk
Plastry specjalistyczne
Opatrunki specjalistyczne
Gojenie się ran jest procesem prowadzącym do odbudowy uszkodzonej tkanki. Jeśli zachodzi bez przeszkód to w stosunkowo niedługim czasie może doprowadzić skórę do wyglądu sprzed uszkodzenia. Niestety nie zawsze gojenie przebiega w sposób niezakłócony - sporo czynników wydłuża ten proces, a rany goją się nawet miesiącami. W takich przypadkach niezbędna jest odpowiednia higiena rany i stosowanie opatrunków specjalistycznych.
Opatrunki specjalistyczne na rany - kiedy są potrzebne?
W sytuacji uszkodzenia tkanek pojawia się w pierwszej kolejności stan zapalny, którego zadaniem jest opanowanie rozwijającej się wewnątrz rany infekcji. Następnie intensywnie rozbudowująca się tkanka łączna uzupełnia uszkodzoną tkankę,rana obkurcza się i zaczyna się proces odbudowy. Niestety nie wszystkie uszkodzenia tkanek goją się tak książkowo - owrzodzenia żylne nóg, zespół stopy cukrzycowej, odleżyny, rany autoimmunologiczne (np. przy AZS) oraz owrzodzenia nowotworowe są wrażliwe na niekorzystne warunki środowiskowe i goją się bardzo trudno.
Opatrunki specjalistyczne - jakie są rodzaje?
W takich przypadkach należy zastosować odpowiednią higienę rany i zabezpieczyć ją odpowiednim opatrunkiem. Obecnie w aptekach możemy spotkać:
- opatrunki poliuretanowe ,
- opatrunki dekstranomerowe,
- opatrunki alginianowe,
- opatrunki złożone.
- opatrunki hydrokoloidowe,
- opatrunki hydrożelowe,
- gąbki poliuretanowe,
Za ich pomocą możemy zabezpieczać różne rodzaje ran :
- rany naskórkujące,
- rany zakażone.
- pokryte martwicą
- rany ziarninujące
Tradycyjne opatrunki - kompresy z gazy lub siatki bawełnianej) słabo wchłaniają wysięk. Pełnią raczej rolę doraźnego i przejściowego zabezpieczenia rany albo jako opatrunek dodatkowy.
Opatrunki specjalistyczne - hydrożelowe i hydrokoloidowe
Opatrunki hydrożelowe w przeciwieństwie do kompresów i gaz mają zdolność zatrzymywania dużej ilości wydzieliny, ale właściwości sorpcyjne mają przeciętne. Stosuje się je raczej jako opatrunki mające na celu utrzymanie dużej wilgotności w ranie. Dzięki temu regenerujące się komórki swobodnie przemieszczają się w obrębie rany. Często łączy się je z opatrunkami wydzielającymi srebro, które zapobiegają zakażeniu w obrębie rany. Bardzo popularnymi opatrunkami w lecznictwie są opatrunki hydrokoloidowe. Mają najczęściej postać plastrów. Hydrokoloidy w plastrze pobudzają procesy oczyszczania rany, zapewniają wilgotne środowisko, zapewniają swobodną migrację komórek oraz nasilają procesy wzrostu w fazie ziarninowania. Opatrunków hydrokoloidowych nie można stosować na zakażone rany, bo po nałożeniu opatrunku jest znacznie utrudniona kontrola stanu skóry pod opatrunkiem.