
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Alergie skórne po zastosowanych lekach bardzo często dotykają również dzieci głównie z powodu niedojrzałej struktury skóry. Ogromne znaczenie ma w tym względzie profilaktyka, unikanie ponownego kontaktu z uczulającym lekiem oraz dobra współpraca rodzica z lekarzem.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Przez ostatnie dziesięciolecia liczba leków stosowanych u dzieci znacznie wzrosła. Poza antybiotykami, przeciwzapalnymi syropami czy lekami przeciwpadaczkowymi współczesne dzieci przyjmują znacznie więcej suplementów diety. Dodatkowo rozszerzono wskazania wielu leków, co również zwiększyło liczbę dzieci narażonych na ryzyko skórnych alergii polekowych.
U dzieci pod wpływem niektórych leków mogą pojawić się na skórze osutki plamisto-grudkowe. Zazwyczaj są małymi, różowymi plamami lub grudkami, które często zlewają się w konglomeraty o większych rozmiarach. Z czasem plam przybywa na ciele i osutka zaczyna obejmować całe ciało. Zmiany te zaczynają się pojawiać po 14 dniach od podania leku.
U dzieci po zastosowaniu leków NLPZ, fenytoiny, morfiny, kodeiny oraz niektórych antybiotyków z grupy penicylin może pojawić się pokrzywka. Może ona występować w postaci pojedynczych zmian albo w liczniejszych skupiskach. Pokrzywka polekowa u dzieci może przybierać formę małych grudek, jak również większych zmiany obrzękowych, a nawet koncentryczne okręgi. Dzieciom dotkniętym pokrzywką po lekach z powodu uporczywego świądu towarzyszy często rozdrażnienie i płaczliwość. Pokrzywka miejscami pojawia się i znika, by za chwilę przenieść się w inną okolicę ciała dziecka.
Charakterystycznymi, choć rzadszymi odczynami u dzieci są zmiany surowicze - ich wnętrze jest ciemniejsze od skóry, a niekiedy może pojawić się gorączka i łagodne powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany surowicze pojawiają się najczęściej po przyjęciu przez dziecko niektórych cefalosporyn. Najtrudniejsze do zaakceptowania przez rodziców są trwałe wykwity polekowe. Przypominają okrągłe, płaskie lub nieznacznie uniesione zmiany z charakterystycznym fioletowym wnętrzem. Charakterystyczne jest to, że w kontakcie z tym samym lekiem pojawiają się dokładnie w tym samym miejscu. Często po wygojeniu na skórze dziecka mogą pojawić się zmiany depigmentacyjne.
! | Co ciekawe wykwity te wcale nie wynikają z podawania dzieciom silnych leków z przepisu lekarza. Mogą pojawić się po paracetamolu, ibuprofenie, loratadynie oraz pseudoefedrynie, które dostępne są bez recepty. |
Bardzo podobne zmiany na skórze dziecka dają barwniki spożywcze np. tartrazynę, żółcień spożywczą E102 oraz toniki do picia zawierające niewielką ilość chininy.
Bardzo często na skórze dziecka po szczepieniu lub przyjęciu popularnych zawiesin z amoksycyliną pojawia się ostra, uogólniona osutka krostkowa. Jest trudna w diagnozie, bo może być mylona z zapaleniem mieszków włosowych, albo potówkami. W odróżnieniu od zapalenia mieszków zmiany nie są związane z mieszkiem i dotykają większą powierzchnię ciała dziecka.
Przed podjęciem leczenia lekarz jeszcze w czasie diagnozowania powinien edukować rodziców dziecka w kierunku ostrożności ze stosowanymi lekami. Podstawą profilaktyki skórnych alergii polekowych jest unikanie dalszego kontaktu z uczulającym lekiem. Choć ta wiedza jest powszechna, to nadal sporo rodziców nie jest świadoma, że ten sam lek może występować pod różnymi nazwami handlowymi.
Decydując się na leczenie osutki rodzice i lekarz powinni skupić się przede wszystkim na łagodzeniu uporczywych objawów jakim jest świądu. Mogą tu pomóc doustne leki przeciwhistaminowe w formie tabletek rozpadających się w ustach bez konieczności popijania albo syropów. Miejscowo można zastosować maści na alergie z łagodnymi sterydami, albo nawet popularną maść na ukąszenia z substancją przeciwświądową. Warto jednak uwzględnić wiek dziecka i fakt, że u najmłodszych poprzez nie w pełni wykształconą barierę naskórkową może dość do tzw. jatrogennego zespołu Cushinga. W trudnych do opanowania osutkach lekarz może zalecić podanie doustnie leków sterydowych, a nawet uspokajającej hydroksyzyny w syropie. Szybka diagnoza, odstawienie leku, odpowiednia pielęgnacja zmian oraz wdrożenie leczenia objawowego zazwyczaj szybko podnoszą dziecku jakość życia.