Witaminy i minerały

Kategorie

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 438,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 1478 produktów.

Witaminy i minerały

Witaminy należą do składników odżywczych, które zazwyczaj są dostarczane przez nas z pożywieniem. Praktycznie od pierwszych dni życia płodowego utrzymują nas w stanie zdrowia (homeostazy) i regulują nasz metabolizm przez całe życie. Pod względem chemicznym witaminy są najczęściej grupą organicznych związków chemicznych o bardzo zróżnicowanej budowie. Część z nich (witaminy endogenne) potrafimy sami wyprodukować, a część (witaminy egzogenne) stale musimy dostarczać z pożywieniem. 

Czym są witaminy?

Co ciekawe pomimo tego, że obok cukrów, białek i tłuszczy zaliczane są do składników odżywczych nie dostarczają energii w żadnej formie, ale pełnią ważną rolę regulacyjną. Działanie każdej z witamin jest bardzo różnorodne, a one same wzajemnie na siebie wpływają. Zazwyczaj biorą udział w syntezie różnych związków, są częścią wielu szlaków metabolicznych albo pełnią rolę przeciwutleniaczy. Ze względu na rozpuszczalność witaminy możemy podzielić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (ADEK) i w wodzie. 

Jak łączyć witaminy i minerały?

Co do zasady nasza dieta, o ile jest dobrze zbilansowana i zdrowa powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Niestety z powodu obecności sporej ilości wysoko przetworzonej żywności zawartość witamin i minerałów w naszej diecie spada. Dodatkowo z roku na rok są publikowane zaktualizowane zalecenia żywieniowe, więc aby dotrzymać im kroku należy nieustannie zwracać uwagę na to jak jemy, co jemy i kiedy jemy. 

Witaminy i minerały są przedmiotem wielu badań współczesnej nauki. Ich wyniki dostarczają wielu ciekawych wniosków. Uważa się na przykład, że znakomita większość witamin ma udowodnioną klinicznie skuteczność w zapobieganiu chorobom, a zasadność suplementowania niektórych z nich nie podlega nawet dyskusji. Dotyczy to szczególnie witaminy D3, której podaż i naturalna synteza od lat jest zaburzona. Niektóre witaminy rutynowo podaje się również noworodkom jak na przykład witamina K, która zapobiega krwawieniom w pierwszych miesiącach życia. Na uwagę zasługuje również kwas foliowy ważny w ochronie rozwoju cewy nerwowej u rozwijającego się płodu oraz w procesie krwiotwórczym. 

Najlepszą drogą do utrzymywania poziomu witamin i minerałów na odpowiednim poziomie jest dostarczanie jej z żywnością. Dlatego warto zadbać o częste spożywanie warzyw i owoców (co najmniej 4–5 razy dziennie), co powinno pokryć nasze zapotrzebowanie. Obecnie jakość żywności znacznie spada na skutek procesów technologicznych wykorzystywanych do jej przetworzenia. Na przykład zawartość związków potasu w bananach na przestrzeni ostatniego półwiecza spadła o kilkaset procent! 

Od czego zależy zapotrzebowanie na witaminy?

Zapotrzebowanie na witaminy jest uzależnione od wielu czynników – stanu fizjologicznego (ciąża, laktacja), aktywności fizycznej, przebytej rekonwalescencji, sposobu odżywiania, wieku, płci, a nawet rasy! Pamiętajmy, że chcąc sprawdzić czy odpowiednio bilansujemy swoją dietę możemy  zbadać  poziom witamin i minerałów we krwi. Jest to jedyna i  niezawodna metoda oceny ich zawartości w organizmie, którą możemy wykonać w każdym laboratorium. 

Jak zażywać witaminy A, B, C, D, E, K?

Inne zapotrzebowanie na witaminy ma uczeń, inne osoba pracująca fizycznie, wreszcie kobieta w ciąży i senior. Dlatego najpierw warto przyjrzeć się swojej aktywności i diecie. Jeśli wypadają one średnio to warto rozważyć dodatkową suplementację. Kobieta w ciąży powinna przestrzegać zaleceń Polskiego Towarzystwa Suplementacji, które wskazuje na konieczność suplementowania kwasu foliowego, żelaza, jodu, kwasów omega-3 oraz witaminy D3. Odpowiednio zbilansowane witaminy dla kobiet w ciąży pomoże wybrać farmaceuta pracujący w aptece albo ginekolog. Osoba pracująca fizycznie i uczeń paradoksalnie wymagają podobnej suplementacji wspierającej przede wszystkim psychomotorykę. I tak z pomocą w tych dwóch grupach może przyjść żelazo, jod, witaminy z grupy B oraz witamina C. To dlatego witaminy dla aktywnych i witaminy dla dzieci mają bardzo zbliżony skład. Senior powinien zwrócić uwagę przede wszystkim uwagę na podaż witaminy B12, witaminy E, magnez oraz chrom. Większość tych składników znajduje się w witaminach dla seniorów dostępnych w aptece. 

Witaminy dla mężczyzn i kobiet

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest uzależnione również od płci. Witaminy dla mężczyzn to między innymi witamina B6 i B12, magnez, cynk oraz selen. Płeć piękna z kolei powinna szukać witamin dla kobiet zawierających biotynę, kwas foliowy, żelazo, chrom, wapń i witaminę D3 oraz E.  

Witamina A  odpowiada za proces widzenia, a jej niedobór wpływa na zły stan skóry, włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Witamina A sprzyja również regeneracji komórek i ma silne właściwości antyoksydacyjne. Witamina D3 odpowiada w organizmie człowieka za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz wspiera mechanizmy obronne. Tokoferol, czyli witamina E jest silnym antyoksydantem, więc hamuje gromadzenie się tzw. wolnych rodników do których należą reaktywne formy tlenu.  Zapobiega w ten sposób uszkodzeniu naczyń krwionośnych, chroni przed ryzykiem rozwoju degeneracyjnych chorób metabolicznych i opóźnia procesy starzenia. Witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia, mineralizacji kości, namnażania się komórek nowotworowych. Ma również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Szukając preparatu witaminowo-mineralnego musimy wybierać, których kompozycja została tak dobrana, by jej składniki wzajemnie się uzupełniały i odpowiadały potrzebom osób dorosłych, żyjących zgodnie z nowoczesnym stylem życia. Warto więc sięgać po najlepiej przyswajalne formy chemiczne w optymalnych dawkach. Często bogatym składem i niską cena cechują się witaminy polskich producentów, więc decydując się na zakup warto również kierować się gospodarczym patriotyzmem. 

Sprawdź również mieszanki ziołowe dostępne w naszej ofercie. 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj