Środki na refluks i problemy trawienne
Aktywne filtry
Jest 599 produktów.
4 Lacti Baby krople 5 ml
Dicopeg Junior Free 100 g
Dicopeg 14 saszetek po 10 g
Rebutestin Forte 60 kapsułek
Asecurin 20 kapsułek
Polprazol Max 20 mg, 14 kapsułek
Laremid 2 mg, 20 tabletek
Ziołolek Gastro Maślan IBS 300 mg, 60 kapsułek
Estabiom Junior 20 kapsułek
Myrkl 1 saszetka z 2 kapsułkami
Estabiom Baby krople 5 ml
Środki na refluks i problemy trawienne
W Polsce na refluks choruje nawet 30% społeczeństwa. Skoro tak sporo z nas ma problem z refluksem, to dlaczego tak mało się robi w kwestii profilaktyki i leczenia refluksu? Być może problemem jest to, że choroba refluksowa może objawiać się na kilka sposobów i nie wszystkie symptomy są oczywiste.
Jak leczyć refluks?
Być może doskwiera Ci na co dzień chrypka, a jednocześnie odczuwasz problemy z trawieniem połączone z bólem brzucha? Albo od jakiegoś czasu chrząkasz i masz problem z suchym kaszlem? Jeśli dołożysz do tego uczucie bólu za mostkiem, zgagę i ból przy połykaniu kęsów pokarmu to całkiem możliwe, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy.
Refluks żołądkowo-przełykowy - kiedy udać się do lekarza?
Jeśli doświadczyłeś któryś z tych objawów skorzystaj z konsultacji u gastrologa. Lekarz zleci gastroskopię z pobraniem wycinka do biopsji. Jest to konieczne by gastroenterolog ocenił czy objawy można połączyć z refluksem, jak poważne są zmiany chorobowe i czy należy wdrożyć leczenie?
Leczenie domowymi sposobami
Jeśli objawy refluksu pojawiają się od czasu do czasu to być może uda się żyć z refluksem, bez konieczności regularnego stosowania leków. Spróbuj więc wdrożyć niskotłuszczową i lekkostrawną dietę, częściej się ruszaj, gdyż ruch może zapobiegać chorobie refluksowej (aktywność ułatwia trawienie) i wyeliminuj swoje nałogi, gdyż alkohol spożywany nawet sporadycznie i nikotyna zwiększają ryzyko choroby refluksowej. Pamiętaj również, że nadwaga powoduje ucisk na żołądek i utrudnienie trawienia.
Pierwszym krokiem do wyleczenia refluksu będzie oczywiście zmiana stylu życia, ale wsparcie farmakologiczne też jest wskazane.
Leki na zgagę i refluks
W przypadku kiedy objawy nie są mocno nasilone, pojawiają się raz na jakiś czas możesz zacząć od stosowania łagodnych środków. W tej chwili w aptece możesz znaleźć tabletki do ssania na zgagę i refluks (środki zobojętniające) oraz leki na refluks z grupy inhibitorów pompy protonowej do stosowania na czczo (omeprazol i pantoprazol). Przy mocno doskwierającym refluksie można połączyć obie grupy leków, gdyż, połączenie inhibitora pompy protonowej ze środkami zobojętniajacymi zdecydowanie lepszy efekt niż leczenie wyłącznie jednym z nich. Poprawa w tym przypadku występuje o 20% częściej!
Jak odróżnić refluks od innych chorób?
Objawy płynące z przewodu pokarmowego mogą być mylące. Układ trawienny jest bowiem bardzo charakterystyczny i stanowi system naczyń połączonych. Często ból w okolicy brzucha, trudności z trawieniem czy biegunki mogą wskazywać na przykład na zespół jelita drażliwego (IBS). Równie dobrze te same objawy może dawać nietolerancja laktozy, wrzody, czy nawet prozaiczne zatrucie pokarmowe. Warto więc zastanowić się z czego mogą wynikać pojawiać się sygnały dochodzące z układu pokarmowego, powiązać z okolicznościami i skorzystać z porady farmaceuty.
Niestrawność, nerwica żołądka czy nietolerancja laktozy?
Wielu z nas doświadcza nieprawidłowej pracy swojego układu pokarmowego. Pojawiają się biegunki i zaparcia, uczucie pełności w żołądku, niestrawność, nerwica żołądka czy ból wątroby. Również antybiotykoterapia odciska swoje piętno na naszych jelitach. Leki te zabijają chorobotwórcze bakterie, ale nie są obojętne dla bakterii, które są pożądanymi lokatorami przewodu pokarmowego. Z badań wynika, że biegunka poantybiotykowa pojawia się nawet u 30% osób, które nie przyjmowały w czasie terapii probiotyków.
Zaparcia - skąd się biorą?
Być może doświadczyłeś również w swoim życiu odwrotnego problemu - czyli trudnościmi z załatwianiem się (wypróżnianiem). Najczęściej zaparcia są efektem zbyt małej ilości spożywanej wody (organizm wyciągnie z pokarmu każdy ml, którego będzie potrzebował, a zbyt suchy stolec będzie trudny do wydalenia), stres i blokady psychiczne. Oczywiście, winne mogą być w tym przypadku również leki i inne choroby, ale są to dość rzadkie problemy.
Wątroba, ból wątroby, marskość wątroby
Na domiar złego coraz częściej o sobie daje znać nasza wątroba - czyli największa fabryka i zakład produkcyjno-przetwórczy w naszym organizmie. Choć ból wątroby z naukowego punktu widzenia jest niemożliwy - wątroba nie jest unerwiona i najczęściej uczucie ucisku i ból wynikają z nieprawidłowej pracy woreczka żółciowego to bezdyskusyjnie warto o nią zadbać. Bo wątroba w naszych czasach nie ma lekko - tłuste jedzenie, leki, toksyny i alkohol to pierwsze z brzegu czynniki, które nie oszczędzają wątoby.
Dieta wątrobowa a niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (non alcoholic fatty liver disease) - w ujęciu ogólnym jest nagromadzeniem tłuszczu wokół wątroby. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - począwszy od czynników ryzyka jak otyłość, nadwaga czy zaburzenia lipidowe. Przy stłuszczeniu wątroby mogą pojawiać się niespecyficzne objawy jak zmęczenie, złe samopoczucie, ucisk w prawym, górnym kwadrancie brzucha (ból wątroby), które przez większość z nas są po prostu ignorowane. Tymczasem "ból wątroby" może być pierwszym symptomem tego, że coś nie tak dzieje się z naszym całym układem trawiennym.
W takich sytuacjach warto wątrobę wspierać stosując naturalną sylimarynę, regenerujące komórki wątrobowe fosfolipidyczy stosując preparaty odchudzające przyspieszające trawienie i metabolizm, a także stosując leki na wątrobę.