Środki na ból i zapalenie gardła

Kategorie

Marka

Cena

  • 2,00 zł - 139,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 211 produktów.

Środki na ból i zapalenie gardła

Niemal każdy z nas doświadczył w swoim życiu bólu gardła. Niejednemu ból i zapalenie gardła doskwiera w sezonie infekcyjnym. Jednak tak pospolity objaw może mieć różny charakter, wiele przyczyn i wymaga odpowiednio dopasowanego leczenia. Nie zawsze na uporczywy ból gardła wystarczą zwykłe tabletki do ssania.

Zapalenie gardła, angina, a może refluks?

Ból gardła najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej błony śluzowej gardła. Na ścianie gardła pojawia się wtedy przekrwienie, które przechodzi na łuki podniebne i migdałki. Zapalenie gardła wywołują zazwyczaj rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV lub parwowirusy. W czasie takiej infekcji oprócz bólu gardła może pojawić się gorączka, katar i chrypka.

Charakterystyczne objawy daje angina. To ostre zapalenie tkanki limfatycznej gardła obejmuje również okoliczną błonę śluzową gardła. Anginy mogą mieć różną etiologię - wirusową lub paciorkowcową. W pierwszej odmianie migdałki są rozpulchnione, a z ich krypt wydobywa się wodno-surowiczy wysięk.

Anginie wirusowej towarzyszą często bóle mięśniowe, wysoka gorączka, katar i zapalenie spojówek. Najcięższą postacią anginy jest angina paciorkowcowa, która stanowi 5-10% wszystkich przypadków. Wysięk z krypt ma charakter ropny o żółto-brunatnym zabarwieniu. Łuki podniebne są mocno zaczerwienione, pojawiają się dreszcze. Wspólnym mianownikiem dla angin jest bardzo silny ból gardła, który utrudnia połykanie i spożywanie jakichkolwiek pokarmów.

Ból gardła pojawia się nie tylko w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Czasami ból w obrębie gardła może być mylący. Zapalenie gardła może pojawić się  w wyniku kontaktu kwaśnej treści żołądkowej. W takich sytuacjach bólowi gardła może towarzyszyć uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga), gorycz w ustach, kaszel i chrypka. Pierwszą oznaką refluksu jest też często demineralizacja szkliwa.

Ból gardła przy nowotworach gardła

Stale rosnącym problemem jest kiepska wykrywalność nowotworów gardła i szyi. Pierwszym i trudnym do wychwycenia objawem wskazującym na proces nowotworowy jest właśnie ból gardła. Często wskazuje na jego początkowe stadium - dlatego jeśli ból gardła się przedłuża i nie ma jasno określonej przyczyny warto zwrócić się do lekarza. Tak niepokojące objawy  jak duszność, dysfagia, cuchnący oddech  czy krwioplucie mogą bym sygnałem, że jest już dosyć późno.

Leki na ból gardła - jakie zastosować?

Jeśli dyskomfort jest silny i bardzo nam doskwiera powinniśmy sięgnąć po leki na ból gardła: przeciwzapalne i przeciwgorączkowe na przemian z lekami stosowanymi miejscowo.

W sytuacji, gdy ból gardła to określenie na wyrost, a dyskomfort w gardle możemy nazwać raczek chrypka, drapaniem lub suchością,  zwykle wystarczy zastosować leczenie miejscowe

Tabletki na ból gardła, spreje czy płyny do płukania?

Do wyboru mamy leki zapalenie gardła i wyroby medyczne w formie pastylek, tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania gardła. Niewątpliwą zaletą tabletek do ssania jest fakt, że  są dłużej przetrzymywane w jamie ustnej i dłużej uwalniani ją substancje czynne w porównaniu z aerozolami i płynami do płukania. Pewnym ograniczeniem jest to, że nie można ich jednak stosować u małych dzieci - tabletki lub pastylki najczęściej zalecane są powyżej 4 roku życia.

Wśród leków stosowanych miejscowo można wyróżnić środki odkażające:

1. chlorek benzalkonium
2. chlorek cetylpirydyny
3. chlorchinaldol
4. benzydamina
5. chlorek benzoksonium
6. chlorheksydynę
7. ambazon
8. alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol

oraz leki przeciwbólowe na ból gardła i przeciwzapalne:

1. salicylan choliny
2. flurbiprofen

Zioła na ból gardła

Nie zapominajmy, że na aptecznych regałach znajdziemy również tabletki na ból gardła do ssania zawierające substancje pochodzenia roślinnego – korzeń lukrecji, liść babki lancetowatej, liść jeżyny, mięty, eukaliptusa, szałwii, kwiat rumianku, bławatka, lipy, ślazu, nagietka, krwawnika, pierwiosnka, dziewanny, owoc kopru włoskiego, bzu czarnego, anyżu, porost islandzki, ziele miodunki, tymianku. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła, zmniejszenie jej podrażnienia i ograniczenie stanu zapalnego.

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Wiele z tych surowców możemy spożywać w domu w formie naparu. Entuzjaści naturoterapii w razie bólu płukają jamę ustną i gardło solą albo wodą utlenioną

Jak wybrać najlepszy lek na ból gardła?

Przy wyborze odpowiedniego środka na ból gardła warto zwrócić uwagę czy jest on odpowiedni dla naszego wieku i czy ma jakieś przeciwwskazania. Salicylanu choliny i flurbiprofenu bezwzględnie nie możemy  podać dzieciom  poniżej 12 roku życia. 

Diabetycy z pewnością zwrócą uwagę na to czy tabletki do ssania zawierają cukier. Ale również rodzice małych dzieci powinni trzymać rękę na pulsie w tym względzie – z powodu długotrwałego kontaktu tabkletek do ssania ze szkliwem istnieje ryzyko rozwoju próchnicy. Z kolei słodziki a zwłaszcza aspartam jest niedozwolony u chorych na fenyloketonurię.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj