Środki na ból i zapalenie gardła
Aktywne filtry
Jest 220 produktów.
Rodzina zdrowia Islantive 30 tabletek do ssania
Chlorchinaldin VP 2 mg, 40 tabletek do ssania
Zatogrip Junior 6+, 120 ml
Clarvox Syrop na kaszel i ból gardła, 200 ml
Cholinex bez cukru 150 mg, 16 pastylek do ssania
Starpharma Silver Spray do gardła, 20 ml
Gardlox bez cukru, 16 tabletek do ssania
DOMOWA APTECZKA Syrop z porostu islandzkiego, 250 ml
Gardlox Manuislan Junior, 16 pastylek do ssania
Apap dla dzieci forte zawiesina doustna 40 mg/ml, 85 ml
VOCAL pastylki do ssania miękkie
Środki na ból i zapalenie gardła
Niemal każdy z nas doświadczył w swoim życiu bólu gardła. Niejednemu ból i zapalenie gardła doskwiera w sezonie infekcyjnym. Jednak tak pospolity objaw może mieć różny charakter, wiele przyczyn i wymaga odpowiednio dopasowanego leczenia. Nie zawsze na uporczywy ból gardła wystarczą zwykłe tabletki do ssania.
Zapalenie gardła, angina, a może refluks?
Ból gardła najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej błony śluzowej gardła. Na ścianie gardła pojawia się wtedy przekrwienie, które przechodzi na łuki podniebne i migdałki. Zapalenie gardła wywołują zazwyczaj rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV lub parwowirusy. W czasie takiej infekcji oprócz bólu gardła może pojawić się gorączka, katar i chrypka.
Charakterystyczne objawy daje angina. To ostre zapalenie tkanki limfatycznej gardła obejmuje również okoliczną błonę śluzową gardła. Anginy mogą mieć różną etiologię - wirusową lub paciorkowcową. W pierwszej odmianie migdałki są rozpulchnione, a z ich krypt wydobywa się wodno-surowiczy wysięk.
Anginie wirusowej towarzyszą często bóle mięśniowe, wysoka gorączka, katar i zapalenie spojówek. Najcięższą postacią anginy jest angina paciorkowcowa, która stanowi 5-10% wszystkich przypadków. Wysięk z krypt ma charakter ropny o żółto-brunatnym zabarwieniu. Łuki podniebne są mocno zaczerwienione, pojawiają się dreszcze. Wspólnym mianownikiem dla angin jest bardzo silny ból gardła, który utrudnia połykanie i spożywanie jakichkolwiek pokarmów.
Ból gardła pojawia się nie tylko w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Czasami ból w obrębie gardła może być mylący. Zapalenie gardła może pojawić się w wyniku kontaktu kwaśnej treści żołądkowej. W takich sytuacjach bólowi gardła może towarzyszyć uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga), gorycz w ustach, kaszel i chrypka. Pierwszą oznaką refluksu jest też często demineralizacja szkliwa.
Ból gardła przy nowotworach gardła
Stale rosnącym problemem jest kiepska wykrywalność nowotworów gardła i szyi. Pierwszym i trudnym do wychwycenia objawem wskazującym na proces nowotworowy jest właśnie ból gardła. Często wskazuje na jego początkowe stadium - dlatego jeśli ból gardła się przedłuża i nie ma jasno określonej przyczyny warto zwrócić się do lekarza. Tak niepokojące objawy jak duszność, dysfagia, cuchnący oddech czy krwioplucie mogą bym sygnałem, że jest już dosyć późno.
Leki na ból gardła - jakie zastosować?
Jeśli dyskomfort jest silny i bardzo nam doskwiera powinniśmy sięgnąć po leki na ból gardła: przeciwzapalne i przeciwgorączkowe na przemian z lekami stosowanymi miejscowo.
W sytuacji, gdy ból gardła to określenie na wyrost, a dyskomfort w gardle możemy nazwać raczek chrypka, drapaniem lub suchością, zwykle wystarczy zastosować leczenie miejscowe
Tabletki na ból gardła, spreje czy płyny do płukania?
Do wyboru mamy leki zapalenie gardła i wyroby medyczne w formie pastylek, tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania gardła. Niewątpliwą zaletą tabletek do ssania jest fakt, że są dłużej przetrzymywane w jamie ustnej i dłużej uwalniani ją substancje czynne w porównaniu z aerozolami i płynami do płukania. Pewnym ograniczeniem jest to, że nie można ich jednak stosować u małych dzieci - tabletki lub pastylki najczęściej zalecane są powyżej 4 roku życia.
Wśród leków stosowanych miejscowo można wyróżnić środki odkażające:
1. chlorek benzalkonium
2. chlorek cetylpirydyny
3. chlorchinaldol
4. benzydamina
5. chlorek benzoksonium
6. chlorheksydynę
7. ambazon
8. alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol
oraz leki przeciwbólowe na ból gardła i przeciwzapalne:
1. salicylan choliny
2. flurbiprofen
Zioła na ból gardła
Nie zapominajmy, że na aptecznych regałach znajdziemy również tabletki na ból gardła do ssania zawierające substancje pochodzenia roślinnego – korzeń lukrecji, liść babki lancetowatej, liść jeżyny, mięty, eukaliptusa, szałwii, kwiat rumianku, bławatka, lipy, ślazu, nagietka, krwawnika, pierwiosnka, dziewanny, owoc kopru włoskiego, bzu czarnego, anyżu, porost islandzki, ziele miodunki, tymianku. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła, zmniejszenie jej podrażnienia i ograniczenie stanu zapalnego.
Domowe sposoby na zapalenie gardła
Wiele z tych surowców możemy spożywać w domu w formie naparu. Entuzjaści naturoterapii w razie bólu płukają jamę ustną i gardło solą albo wodą utlenioną
Jak wybrać najlepszy lek na ból gardła?
Przy wyborze odpowiedniego środka na ból gardła warto zwrócić uwagę czy jest on odpowiedni dla naszego wieku i czy ma jakieś przeciwwskazania. Salicylanu choliny i flurbiprofenu bezwzględnie nie możemy podać dzieciom poniżej 12 roku życia.
Diabetycy z pewnością zwrócą uwagę na to czy tabletki do ssania zawierają cukier. Ale również rodzice małych dzieci powinni trzymać rękę na pulsie w tym względzie – z powodu długotrwałego kontaktu tabkletek do ssania ze szkliwem istnieje ryzyko rozwoju próchnicy. Z kolei słodziki a zwłaszcza aspartam jest niedozwolony u chorych na fenyloketonurię.