Środki na alergię na słońce

Aktywne filtry

Jest 9 produktów.

Środki na alergię na słońce

Uczulenie na słońce leki

Fotosensytyzacją (“fotoalergizacja”) jest po prostu nadwrażliwością na promieniowanie UV. Patomechanizm tych reakcji jest zbliżony do typowej reakcji alergicznej. Czynnikiem uczulającym jest zmieniony pod wpływem UV metabolit określonego leku, składnik żywności lub surowiec ziołowy. W kontakcie z nimi powstanie przeciwciał przeciwko temu czynnikowi. Innymi słowy - organizm indukuje reakcję alergiczną jeśli zostaną spełnione dwa warunki.

Uczulenie na słońce - jak się objawia?

Objawy reakcji fotosensytyzacji zazwyczaj pojawiają się po upływie dwóch, trzech dni. Pojawia się wyprysk kontaktowy - grudkowe wykwity wypełnione płynem. Zmiany zazwyczaj obejmują obszar ciała, który był eksponowany na słońce - zwłaszcza szyja, kark, górna część pleców oraz klatka piersiowa.

Uczulenie na słońce - co robić?

Alergia na słońce jest zazwyczaj leczona przez dermatologa za pomocą doustnych leków przeciwhistaminowych oraz miejscowymi kremami ze sterydem. W ramach profilaktyki, ale również lecza niezwykle ważna jest świadoma i skuteczna fotoprotekcja - czyli stosowanie kremów z filtrem. Paradoksalnie jednak filtry przeciwsłoneczne mogą zawierać składniki uczulające np. kwas paraaminobenzoesowy (PABA). Dawniej związek ten był stosowany jako filtr przeciwsłoneczny na skalę przemysłową. Niestety z powodu licznych uczuleń i działania drażniące kwas PABA został wycofany jako składnik służący do produkcji kosmetyków.

Uczulenie na słońce leki - tabletki

W każdej aptece bez recepty są dostępne również tabletki na alergię na słońce - leki przeciwhistaminowe zawierające loratadynę, cetyryzynę, desloratadynę, feksofenadynę czy lewocetyryzynę. Warto sprawdzić, które z tabletek nie powodują senności, gdyż w tej grupie leków to dosyć charakterystyczne.

Uczulenie na słońce leki ziołowe

W przypadku alergii na słońce coraz częściej mówi się o korzystnym działaniu oleju wiesiołkowego oraz ogórecznikowego. Na pokrzywkę i wyprysk kontaktowy z pomocą mogą przyjść herbatki z koszyczkiem rumianku, zielem fiołka trójbarwnego, zielem skrzypu oraz korzeniem łopianu.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj