Kwas foliowy
Aktywne filtry
Jest 28 produktów.
Vitaminum B12 100mcg Strong, 30 tabletek
Folik 0,4 mg, 90 tabletek
Naturell Folian forte 30 tabletek
Bonactive Complex Plus,granulat do spożycia, 432g.
Pueria Czysty Folian 90 kapsułek
Folik 0,4 mg, 60 tabletek
Prewenit Balance D 30 tabletek
Profolium, 30 kapsułek
Prewenit Intensiv B 30 tabletek
FoliNeff, 60 tabletek
Bodymax Żelazna kondycja, 20 tabletek musujących
Kwas foliowy
Kwas foliowy
Kwas foliowy jest jedną z kilku substancji, które znajdują się w oficjalnych rekomendacjach zarówno światowych dotyczących suplementacji kobiet planujących w ciąży i będących w ciąży.
Kwas foliowy - co to jest?
Kwas foliowy, czyli kwas pteroiloglutaminowy, nazywany przez niektórych witaminą B9 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, który bierze udział w dojrzewaniu czerwonych krwinek (eytrocytów). W sytuacji skrajnego niedoboru kwasu może rozwinąć się szczególny rodzaj anemii - anemia megaloblastyczna z niedoboru kwasu foliowego. Kwas foliowy bierze udział w wielu rekcjach enzymatycznych - syntezie aminokwasów czy kwasów nukleinowych. Duże stężenia kwasu foliowego można spotkać w tych miejscach organizmu, gdzie zachodzą intensywne podziały komórkowe - płód, układ krwiotwórczy, nabłonek przewodu pokarmowego.
Kwas foliowy bez recepty - jaka dawka?
Kobiety, które planują, bądź są już w ciąży powinny bezwzględnie suplementować 400ug kwasu foliowego w tabletkach, bo jego główną rolą jest ochrona rozwijającej się cewy nerwowej płodu. Ale to nie jedyne zadanie jakie stoi przed kwasem foliowym. Okazuje się bowiem, że kwas foliowy stosowany w ciąży wspiera rozwój psychoruchowy dziecka, chroni przed ryzykiem pojawienia się was neurologicznych (m.in autyzmu).
Kwas foliowy tabletki - kiedy wyższa dawka?
Zalecaną dawką kwasu foliowego w tabletkach przeznaczoną do stosowania u kobiet w ciąży jest 400ug. Przyjmowanie kwasu warto rozpocząć na 2-3 miesiące przed poczęciem (o ile ciąża jest planowana) i kontynuować aż do zakończenia 1. trymestru. Niekiedy jednak lekarze w uzasadnionych przypadkach zalecają kontynuowanie suplementacji nawet do końca ciąży. Wyższe stężenie kwasu foliowego jest niezbędne u kobiet, które:
- paliły przed ciążą papierosy lub często spożywały alkohol
- ich BMI przed ciążą przekraczało 30
- stosowały antykoncepcję hormonalną
- cierpią na niedokrwistość
- są w ciąży mnogiej
- chorują na padaczkę
- maja wysoki poziom homocysteiny
Kwas foliowy w tabletkach czy z diety?
W wielu źródłach możemy się dowiedzieć, że bogatym źródłem kwasu foliowego jest soczewica, awokado, jajka, szparagi, zielone części roślin, orzechy, drożdże, sałata, brokuły czy szpinak. Utarło się, że kwas foliowy jest przeznaczony dla kobiet w ciąży. Ale to nie prawda - jest wiele sytuacji, gdy zalecana jest dodatkowa suplementacja u osób niebędących w ciąży.
Kwas foliowy bez recepty - kto jeszcze powinien suplementować?
Kwas foliowy w tabletkach bez recepty powinny suplementować kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, osoby z cieliakią, słabo odżywione, wyniszczone albo z zaburzeniami wchłaniania. Co ciekawe w przypadku planowania ciąży również Panowie mogą rozważyć przyjmowanie kwasu foliowego, bo istnieją mocne przesłanki, że poprawia się jakość nasienia.
Kwas foliowy w tabletkach - jak szybko się wchłania?
Kwas foliowy po podaniu doustnym bardzo dobrze wchłania się w jelicie, osiąga stężenie maksymalne w osoczu po 2-3 godzinach, wiąże się z białkami i jest rozprowadzany z krwią po wszystkich tkankach. Mimo, że kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie to może być magazynowany w wątrobie. Metabolity kwasu foliowego są wydalane z organizmu z moczem i kałem.
Kwas foliowy lek bez recepty a forma metylowa
Niestety wiele mówi się również o tym, że populację Polek dotyka wrodzony defekt enzymatyczny, który polega na tym, że przyjęta dawka kwasu foliowego w tabletkach nie jest przekształcana do jego aktywnej formy. Dlatego prewencyjnie zaleca się ostatnio suplementację aktywną formą kwasu – metafoliną lub anafoliną, lub połączeniem „zwykłego“ kwasu foliowego z formą zmetylowaną.