Witamina K tabletki

Aktywne filtry

Jest 36 produktów.

Witamina K tabletki

Witamina K tabletki

W przyrodzie spotkać można dwie formy witaminy K – K2 ( menachinon) oraz K1 (filochinon). istnieje jeszcze witamina K3 (menadion), ale jest witaminą wyłącznie syntetyczną. Wspomniane witaminy K1 i K2 są istotnym elementem karboksylazy - enzymu, który ma zdolność aktywacji kluczowych białek biorących tworzeniu kości oraz krzepnięciu krwi. Co ciekawe zbyt małe dostarczanie witaminy K w tabletkach sprawia, że karboksylaza przestaje być czynnym enzymem.

Witamina K - jakie ma działanie?

Witamina K jest przede wszystkim związkiem przeciwzakrzepowym. Bierze również udział w tworzeniu kości, ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalne. Niedobory witaminy K są rzadkim zjawiskiem, ale szczególną ostrożność należy zachować w przypadku noworodków u których pod wpływem niedoboru może dojść do skazy krwotocznej.

Witamina K tabletki - zapotrzebowanie i endogenna synteza

Aktywność witaminy K w tabletkach jest uzależniona od jej poziomu we krwi.Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi średnio 120 ug dla mężczyzn oraz 90ug dla kobiet. Takie stężenia we krwi pozwalają na odpowiedni przebieg krzepnięcia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to zapotrzebowanie potrafi wzrosnąć nawet do 1000ug (1mg) na dzień. Witamina K jest również produkowana przez nasze bakterie w jelicie czczym i krętym. Z tego powodu dodatkowa suplementacja powinna być uzgodniona z lekarzem zwłaszcza, gdy stosowane są antagoniści witaminy K, czyli leki przeciwzakrzepowe- acenokumarol i warfaryna.

Witamina K tabletki - jakie wybrać?

Najbardziej przyswajalną formą witaminy K jest witamina K2 Mk-7. Witamina ta długo krąży w organizmie,a także w przeciwieństwie do witaminy K2 Mk-4 czy K1 nie wymaga stosowania bardzo wysokich dawek. Witaminę K można również bilansować z wykorzystaniem takich produktów żywnościowych jak brokuły, jarmuż, sałata, kapusta, kalafior, szpinak czy wątroba wołowa i mięso.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj