Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci

Marka

Cena

  • 5,00 zł - 57,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 40 produktów.

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci

Leki na gorączkę dla dzieci

Gorączka i ból u dzieci jest często powodem niepokoju u rodziców. Specjaliści mówią nawet o syndromie fobii gorączkowej (fever fobia). Gorączka jest jednak sygnałem pojawiającego się stanu zapalnego, a więc bardzo ważną metodą diagnostyczną. To czy gorączka jednak powinna być u dzieci zbijana za pomocą leków na gorączkę czy nie zależy też od okoliczności.

Leki na gorączkę dla dzieci stosować czy nie?

Istnieje grupa lekarzy, która jest zdania, że przy temperaturze poniżej 38oC przyjmowanie leków na gorączkę dla dzieci jest nieuzasadnione, a nawet niekorzystne. Leki przeciwgorączkowe bowiem hamują bowiem naturalne, wrodzone mechanizmy odporności organizmu, wydłużają czas choroby, i spowalniają produkcję przeciwciał.

Leki na gorączkę dla dzieci chronią przed drgawkami gorączkowymi

Inni natomiast zwracają uwagę, że już nieznacznie podwyższona gorączka powoduje bóle głowy, bóle kostno-stawowe, brak apetytu, rozdrażnienie oraz uczucie ogólnego rozbicia. Podnoszą również negatywny wpływ gorączki na ośrodkowy układ nerwowy dziecko oraz ryzyko wystąpienia drgawek - a te u niektórych dzieci mogą pojawić się przy stosunkowo niegroźnej gorączce. W przypadku gdy dziecko ma tendencję do drgawek gorączkowych (nie mylić z drżeniem mięśni przy gorączce) warto jednak sięgnąć po leki na gorączkę dla dzieci.

Najpierw prawidłowy pomiar a potem leki na gorączkę dla dzieci

Pomiar temperatury ciała dziecka powinien być jak najmniej inwazyjny, łatwy i bezpieczny.Pomiar rektalny (w odbycie) jest najbardziej wiarygodny u dzieci, choć u niektórych rodziców może wywoływać opór. Dlatego też wielu pediatrów zachęca rodziców do mierzenia gorączki pod pachą przy pomocy termometrów cyfrowych. U najmłodszych dzieci - noworodków i niemowląt miejsce pomiaru pod pachą nie jest jednak zalecana, ze względu na małą liczbę badań oceniających inne metody w tej grupie wiekowej. Leki przeciwbólowe dla dzieci - razem czy jednak osobno? Jedynymi lekami przeciwbólowymi dla dzieci ( rekomendowanymi w leczeniu gorączki i bólu u dzieci są paracetamol i ibuprofen. Jeszcze stosunkowo niedawno świat nauki był przekonany, że paracetamol jest lekiem wyłącznie przeciwbólowym i przeciwgorączkowym i pozbawiony jest aktywności przeciwzapalnej. Tymczasem paracetamol blokuje także cyklooksygenazę (COX-3) w podwzgórzu, co jest dowodem na to, że paracetamol jednak wywiera słabe działanie przeciwzapalne.

Leki na gorączkę dla dzieci - paracetamol

Paracetamol jest jednym z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych dla dzieci, gdyż nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, nie zmniejsza przepływu krwi przez nerki oraz nie wchodzi w interakcje z lekami hipotensyjnymi. Przy lekoopornej gorączce część lekarzy preferuje jednoczesne podawanie paracetamolu i ibuprofenu, a część naprzemienne podawanie co 4-6h obu tych leków.

W przypadku ospy wietrznej i choroby Kawasaki lekiem z wyboru jest paracetamol.

Leki na gorączkę dla dzieci - jak dawkować?

Przy standardowej gorączce dawkowanie paracetamolu – 10-15mg/ kg m.c co 4-6 godzin wydaje się właściwy, jednak badania wskazują, że wyższa dawka 15mg/kg m.c znacznie lepiej obniża gorączkę (1.6oC vs. 1.2oC) i to na dłuższy czas.

Leki na gorączkę dla dzieci w czopkach

W wielu kręgach zachodnich lekarzy popularne w Polsce podanie czopków przeciwgorączkowych jest niezalecane ze względu na ryzyko nasilenia fobii gorączkowej. Preferowaną więc postacią leku przeciwgorączkowego jest więc zawiesina lub roztwór.

Leki przeciwbólowe dla dzieci przed i po szczepieniu

Leki przeciwbólowe dla dzieci można podawać w czasie lub bezpośrednio po szczepieniu. Zapobiega to nagłemu wzrostowi temperatury ciała u niemowląt szczepionych szczepionkami, które są bardzo reaktogenne. Do takich szczepionek można zaliczyć szczepionki przeciw prątkom gruźlicy, meningokokom, pneumokokom lub szczepionki 6w1 - heksawalentne. W jednym z badań 300 zdrowe niemowlęta poniżej 14. miesiąca życia, którym uprzednio podano siedmiowalentną szczepionkę podzielono na dwie grupy. Jednej podawano placebo, drugiej dwie dawki paracetamolu – w czasie i 6-8 godzin po szczepieniu. Okazało się, że paracetamol obniżył gorączkę, ale najlepsze efekty notowano u dzieci 2-4 miesięcznych. W przypadku starszych dzieci wartości spadku gorączki po podaniu paracetamolu nie były istotnie statystycznie.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj