Środki na zaparcia
Aktywne filtry
Jest 122 produktów.
4 Lacti Baby krople 5 ml
Dicopeg 14 saszetek po 10 g
Asecurin 20 kapsułek
Figura 1 zioła do zaparzania 20 saszetek
Ziołolek Gastro Maślan IBS 300 mg, 60 kapsułek
Estabiom Junior 20 kapsułek
Estabiom Baby krople 5 ml
Estabiom Mama (dawniej Estabiom Pregna), 20 kapsułek
Alflorex 30 kapsułek
Pikopil krople doustne 7,5 mg/ml, 15 ml
Pikopil 7,5 mg, 10 tabletek
Środki na zaparcia
Zaparcia dotykają obecnie coraz więcej ludzi. Choć pojawiają się u ludzi w różnym wieku, to osoby starsze są najbardziej narażone. Choć na aptecznych regałach można znaleźć mnóstwo leków na zaparcia, to nie wiedza, brak doświadczenia prowadzi do ich niewłaściwego stosowania, co zamiast pomagać wręcz może nasila problem.
Co na zaparcia? Nie każdym problem to zaparcie!
Co na zaparcia? Zanim odpowiemy na to pytanie - warto dowiedzieć się czym zaparcia w ogóle są. O zaparciu możemy mówić, gdy nagle wypróżniamy się znacznie rzadziej niż zwykle. Co ważne o zaparciu nie mówimy tylko wtedy, gdy częstotliwość wypróżnień spada. Dodatkowo muszą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy bólowe związane z oddaniem stolca, dyskomfort w jamie brzusznej i/lub wzdęcia. Często osoby mające problem z zaparciami narzekają na niewielkie ilości krwi, które powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej odbytu.
Zaparcia u dzieci - jakie leki zastosować?
Problemy z zaparciami występują nawet u co trzeciego dziecka. W przypadku noworodków i niemowląt spowodowane jest to nieustannie zmieniającym się składem mleka matki, a potem ze stopniowym wprowadzaniem stałych pokarmów do diety malucha. W takim przypadku warto zachować spokój i czekać cierpliwie na "uregulowanie" rytmu wypróżnień. Skutecznym lekiem na zaparcia w tej grupie wiekowej jest laktuloza i makrogol.
Zaparcia nawykowe
U dwu- i trzylatków znowu wypróżnienia są rzadsze, a niekiedy dziecko "załatwia się" rzadziej niż raz w tygodniu. gdy oddaje twarde, suche i spieczone stolce, a przy tym zgłasza ból przy wypróżnieniu może oznaczać, że mamy do czynienia z zaparciami nawykowymi. Maluch obiera często"postawę retencyjną" – nagle przerywa zabawę, jest przerażony, nie rusza się i zaciska pośladki krzyżując nogi. Jest to świadome i nawykowe powstrzymywanie się od oddania stolca, które prowadzi zbierania się kału w bańce odbytnicy oraz plamienia kałem bielizny. Zaparcia u dzieci w tym wieku mają podłoże psychogenne i często są następstwem jakiejś traumy z przeszłości związanej z wizytą w toalecie.
Zaparcia po lekach - jak się ich pozbyć?
U dorosłych zaparcia mogą być wywołane przez przewlekle stosowane leki, w tym paradoksalnie leki na zaparcia. Dzieje się tak, gdyż część z nich zawiera w składzie wyciągi z senesu, korzenia rzewienia czy kory kruszyny. Zioła te, przy nadmiernym stosowaniu jeszcze bardziej "rozleniwiają" jelito, wywołując zaparcie i wpędzając pacjenta w jeszcze większy problem. Do leków utrudniających wypróżnianie można zaliczyć:
- leki stosowane w chorobie Parkinsona
- niektóre leki na nadciśnienie
- alginiany stosowane do leczenia refluksu
- przeciwbólowe opioidy (tramadol, kodeina, buprenorfina),
- stosowane na osteoporozę biofosfoniany
- żelazo
Warto wiedzieć, że zaparcia rzadko kiedy są chorobą samą w sobie, a raczej przykrym objawem innych chorób np. celiakii, cukrzycy, alergii na BMK czy zespołu jelita drażliwego (IBS), szczeliny odbytu czy uchyłku odbytnicy.
Skuteczny lek na zaparcia - kiedy zastosować?
Większość skutecznych leków na zaparcia bez recepty działa wyłącznie objawowo, nie mając wpływu na przyczynę. Dlatego można je stosować chwilowo w zaburzeniach rytmu wypróżnień.Zaparcia, które trwają dłużej niż tydzień powinny być skonsultowane z lekarzem. Kiedy w w kale pojawia się krew, a defekacji towarzyszy silny ból należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Czopki na zaparcia bez recepty
Czopki glicerolowe są skutecznym lekiem na zaparcia, wtedy gdy potrzebujemy natychmiastowego działania. Po podaniu czopka wypróżnienie pojawia się w ciągu kilkunastu minut. Czopki 1g stosuje się u dzieci, a czopki 2g u osób dorosłych. Czopków glicerolowych nie wolno stosować w ciąży, gdyż mogą wywołać u nich przedwczesny poród.
Makrogol
Skutecznym lekiem na zaparcia u dzieci jest makrogol (PEG).Leczenie makrogolem poważnych zaparć u dzieci trwa zazwyczaj kilka miesięcy miesiące i nawet po uzyskaniu poprawy należy podawać go jeszcze przez miesiąc.
Laktuloza
Zaletą laktulozy jest jej forma podania - syrop, oraz fakt, że nie przyswaja się do krwioobiegu, działa miejscowo w jelicie i dzięki temu nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Wadą laktulozy są wzdęcia, bóle brzucha i kolki, które mogą się pojawić na skutek jej stosowania. Dzieci stosujące laktulozę muszą mieć częściej badane zęby, gdyż laktuloza może być przyczyną próchnicy.
Tabletki na zaparcia - senes, kruszyna, rzewień
Zioła te dostępne jest w postaci tabletek na zaparcia lub ziół do zaparzania. Sa stosunkowo skuteczne, ale należy je stosować z umiarem. gdyż nadużywane mogą powodować długotrwale biegunki, odwodnienie, utratę elektrolitów spowalnianie jelit.
Co warto wiedzieć zanim sięgniesz po tabletki na zaparcia?
Zaparcia zazwyczaj są następstwem brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwej dietą. Brakuje w niej błonnika i płynów. Dlatego zanim sięgniemy po jakiekolwiek tabletki na zaparcia wypijajmy przynajmniej 2 litry wody dziennie, zwiększmy udział błonnika w diecie oraz wprowadźmy umiarkowaną aktywność fizyczną do swojego kalendarza. Niebawem dowiecie się jak naturalnie radzić sobie z zaparciami. Czekamy również na Wasze doświadczenia z leczeniem zaparć!