Środki przeciwgorączkowe
Aktywne filtry
Jest 154 produktów.
Polopiryna Complex 500 mg + 15,58 mg + 2 mg, 12 saszetek
Coldrex Maxgrip o smaku cytrynowym (1000 mg + 40 mg + 10 mg), 10 saszetek
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 150 ml
Febrisan (750 mg + 60 mg + 10 mg)/ 5 g, 16 saszetek
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 100 ml
Aspirin C Forte 800 mg + 480 mg, 10 tabletek musujących
Aspirin 500 mg, 10 tabletek
Aspirin C 400 mg + 240 mg, 20 tabletek musujących
Apo-Napro Fast 220 mg, 20 kapsułek
Środki przeciwgorączkowe
Zgodnie z opinią specjalistów lekami pierwszego wyboru polecanymi w leczeniu gorączki są paracetamol i ibuprofen. Jeszcze niedawno badacze byli zdania, że paracetamol jest lekiem wyłącznie przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Tymczasem okazało się, że wywiera również słabe działanie przeciwzapalne. Część lekarzy zaleca przy wysokiej gorączce jednoczesne podawanie paracetamolu i ibuprofenu.
Jakie leki przeciwgorączkowe wybrać?
W przypadku ospy wietrznej lekiem z wyboru jest paracetamol. Ibuprofen w czasie ospy może nasilać powstawanie wykwitów na skórze i wydłużać ich gojenie.
Paracetamol
Na ulotce tabletek z paracetamolem znajdziemy dawkowanie – 10-15mg/ kg m.c co 4-6 godzin. Przy wysokiej gorączce część lekarzy jest zdania, że dawka 15mg/kg m.c wydaje się znacznie lepiej obniżać temperaturę i to na dłuższy czas. Nie ma również obaw o ryzyko uszkodzenia wątroby, bo takie niebezpieczeństwo wiąże się z podaniem dawki 15-krotnie wyższej niż zalecana.
Ibuprofen
Jednym z najczęściej stosowanych NLPZ w terapii bólu zarówno w aplikacji miejscowej jak i systemowej jest ibuprofen Należy on do niesteroidowych leków przeciwzapalnych I generacji. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe jest wielopoziomowe. Mimo, że ibuprofen jest przedstawicielem najstarszych NLPZ, to najrzadziej wywołuje uszkodzenie przewodu pokarmowego. Ibuprofen dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i uzyskuje maksymalne stężenie w surowicy krwi 1,5-2h po podaniu. przeciwzapalne działanie ibuprofenu pojawia się z opóźnieniem, ale za to utrzymuje się długotrwale.
Aspiryna
Mechanizm działania aspiryny (kwasu acetylosalicylowego, ASA) jest zbliżony do mechanizmu działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podobnie jak NLPZ aspiryna działa więc przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Aspiryna wykazuje również aktywność przeciwpłytkową – hamuje ich agregację zapobiegając tym samym zawałom serca i udarom mózgu, dlatego jej małe dawki są stosowane w zapobieganiu zawałom serca, zakrzepicy, zatorom i udarom mózgu. Aspiryny nie można podawać dzieciom, ze względu na ryzyko rozwoju zespołu Reya, czyli uszkodzenia nerek. Aspirynę najlepiej stosować na noc, gdyż działa napotnie.
Tabletki przeciwgorączkowe
Obecnie najpopularniejsza postacią leku są tabletki przeciwbólowe. Po połknięciu rozpadają się w żołądku i ulegają wchłonięciu w jelicie. Chcąc ominąć etap rozpadu tabletki można zastosować kapsułki, w których gotowa do wchłonięcia substancja lecznicza zamknięta jest w żelatynowej otoczce. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen występują w postaci kapsułek i tabletek przeciwgorączkowych.
Zawiesiny przeciwgorączkowe
U dzieci preferowaną forma podania jest zawiesina lub roztwór. Często zawierają substancje poprawiające smak i zapach, dzięki czemu są lepiej tolerowane przez dzieci. Wygodne dawkowanie przez dołączoną strzykawkę sprawia, że zawiesiny cieszą się uznaniem wśród rodziców.
Czopki przeciwgorączkowe
W Polsce bardzo popularne są leki przeciwgorączkowe w formie czopka, choć powinno się je używać, gdy podanie dziecku zawiesiny jest utrudnione np. przez wymioty. Dzięki czopkom znacznie wyższa dawka leku dostaje się krwiobiegu. Dzieje się tak, gdyż podając lek na zbicie gorączki przez odbyt omijamy wątrobę, dzięki czemu lek nie jest rozkładany przez jej enzymy. W przypadku paracetamolu w czopkach, początek działania leku może być opóźniony, gdyż cząsteczka paracetamolu z mozołem uwalniana jest z masy czopkowej w błonie śluzowej odbytu. Czy wiesz, że, w niektórych krajach doodbytnicze podanie leków przeciwgorączkowych nie jest akceptowane i nazywane „szokującą drogą podania” (ang. shocking way of aplication). Zdaniem wielu specjalistów ta droga podania może nasilać objawy fobii gorączkowej (fever fobia).
Leki na gorączkę bez recepty po szczepieniu
Obecnie pewnym standardem jest podawanie leków przeciwgorączkowych w czasie lub bezpośrednio po szczepieniu. Działanie to ma chronić przed niespodziewanym wzrostem temperatury ciała u ludzi szczepionych szczepionkami bardzo reaktogennymi np. przeciw prątkom gruźlicy, meningokokom, COVID-19, pneumokokom lub szczepionkami heksawalentnymi stosowanymi u dzieci. Czy wiesz, że w krajach skandynawskich doodbytnicze podanie leków przeciwgorączkowych nie jest akceptowane i nazywane „szokującą drogą podania” (ang. shocking way of aplication). Zdaniem wielu specjalistów ta droga podania może nasilać objawy fobii gorączkowej (fever fobia).
W ofercie naszej apteki internetowej znajdziesz również leki na ból głowy i migrenę.