Leki na zaparcia dla seniorów

Aktywne filtry

Jest 23 produktów.

Leki na zaparcia dla seniorów

Leki na zaparcia dla seniorów

Zaparcia oprócz dzieci dotykają również osób starszych. Zgłaszają ją trzykrotnie częściej kobiety aniżeli mężczyźni. O zaparciach u seniorów możemy w ogóle mówić, gdy wypróżnia się on rzadziej niż zazwyczaj. Zaparcie to nie tylko zaburzony rytm wypróżnień u starszych, ale również parcie na stolec i twarde fekalia. Zaparciom może towarzyszyć również wyraźny dyskomfort w jamie brzusznej, a niekiedy wzdęcia. Czasami w stolcu mogą znaleźć się niewielkie ilości krwi, które są wynikiem wzmożonego parcia podczas próby wypróżnienia.

Leki na zaparcia dla seniorów - na co zwrócić uwagę?

Seniorzy przyjmują bardzo duże ilości leków z rożnych grup terapeutycznych. Zakładając, że jednym z najczęstszych działań niepożądanych leków są przewlekłe zaparcia, to niemal pewne, że problem ten dotyczy również seniorów. Wielu z nich kompletnie nie jest świadomych problemu i próbuje pokonać twarde stolce za pomocą leków bez recepty. Co ciekawe większość "szybkich i skutecznych" leków na zaparcia dla seniorów oparta jest na wyciągach z senesu, korzenia rzewienia czy kory kruszyny. Ceną jaką płaci senior za ulgę w zaparciu jest to, że przy dłuższym stosowaniu tych leków jelito "rozleniwia" się, co paradoksalnie jeszcze bardziej pogłębia problem.

Które leki najczęściej wywołują zaparcia u seniorów?

Do leków najczęściej "rozleniwiających jelita" i powodujących zaparcia są leki przeciwcholinergiczne(pridinol, biperiden), leki przeciwpsychotyczne, werapamil, opioidy (tramadol, kodeina, buprenorfina), bifosfoniany, środki zobojętniające z glinem w składzie oraz żelazo

Leki na zaparcia dla seniorów

Czopki glicerynowe są bardzo dobrym lekiem na zaparcia dla seniorów, gdy senior oczekuje natychmiastowego efektu wypróżniania. Przed zastosowaniem czopków należy bezwzględnie umyć ręce, ułożyć się się na boku i podciągnąć kolana do klatki piersiowej. Następnie należy włożyć czopek palcem do odbytu, przewrócić się na brzuch i leżeć bez ruchu zaciskając pośladki.

Leki na zaparcia dla seniorów - laktuloza

Mechanizm laktulozy polega na zatrzymaniu wody w jelicie. Ma wygodną formę podania i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co jest ważne dla seniorów. Laktuloza działa najczęściej po 48-72 godzin od podania, a jej skuteczność zależy od ilości wypijanych płynów .

Leki na zaparcia dla seniorów - dokuzan sodowy i surowce roślinne

Dokuzan sodowy dostępny jest w aptekach bez recepty. ma postać czopków lub suropu. Usprawnia przenikanie wody i tłuszczów do mas kałowych, co przyspiesza ich przemieszczanie się w jelicie w kierunku odbytnicy. Co ciekawe nie pobudza perystaltyki jelit, a zwiększa objętość kału, poprawia jego poślizg i upłynnia nieco jego konsystencję.

Leki na zaparcia dla seniorów - zanim po nie sięgniesz

Bardzo często zaparcia u seniorów spowodowane są błędnymi nawykami żywieniowymi, upośledzonej aktywności fizycznej u osób starszych. Codzienna dieta nie zawiera dużo błonnika, a seniorzy wciąż przyjmują zbyt małą ilość wody. Nawet niewielka bądź umiarkowana aktywność fizyczna pobudza pracę jelit i przesuwa treść pokarmową do jelita grubego.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj