Środki na ból zęba
Aktywne filtry
Jest 103 produktów.
Iburapid 400 mg, 20 tabletek
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 100 ml
Ketonal Active 50 mg, 20 kapsułek
Iburapid 400 mg, 10 tabletek
Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 100 ml
Ibupar Forte 400 mg, 20 tabletek
Amol płyn 150 ml
Efferalgan Forte 1 g, 8 tabletek musujących
Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 100 ml
Panaprex 500 mg, 12 tabletki powlekane
Środki na ból zęba
Tabletki na ból zęba
Ból zęba jest jednym z najbardziej dokuczliwych bodźców bólowych z jakimi ma do czynienia człowiek. W przeciwieństwie do bólu głowy ból zęba ma silny i przewlekły charakter. Poza tym silny ból zęba skutecznia obniża naszą jakość życia i często jest powodem absencji w pracy. By złagodzić nieprzyjemne objawy możemy sięgnąć po tabletki na ból zęba, które w zależności od rodzaju zawierają różne leki przeciwbólowe na ból zęba - paracetamol, ibuprofen albo kodeinę. Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny bólu?
- Czy zawsze tabletki na ból zęba są potrzebne?
- Jakie środki przeciwbólowe na ból zęba wybrać?
- Które leki na ból zęba są najskuteczniejsze?
- Co na ból zęba w ciąży wybrać?
- Jakie tabletki przeciwbólowe na ból zęba są bezpieczne?
Tabletki na ból zęba - jakie są przyczyny bólu?
Ból zęba może mieć różną przyczynę. Zanim sięgniemy po jakiekolwiek tabletki na ból zęba warto poszukać przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości. Ból zęba może być:
- następstwem leczenia
- spowodowany ekstrakcją przyzębia
- niekiedy wywołany stanem zapalnym uszu
- wywołany chorobami przyzębia
Tabletki na ból zęba - dlaczego są czasami potrzebne?
Miazga zębowa jest bardzo unerwiona, a sieć włókien nerwowych wraz z naczyniami krwionośnymi wnika przez kanały korzeniowe. To dlatego w sytuacji stanu zapalnego bodźce bólowe są tak mocno nasilone.
Środki na ból zęba - jakie wybrać?
Chcąc zwalczyć ból zęba mamy do wyboru tabletki na ból zęba, płukanki, maści i żele do stosowania miejscowego. Tabletki na ból zęba zawierają najczęściej środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanki - środki antyspetyczne, a żele do pędzlowania jamy ustnej środki miejscowo znieczulające.
Środki na ból zęba - który będzie najlepszy?
Do wyboru mamy paracetamol, który choć bezpieczny przeznaczony jest raczej leczenia bólu zęba o łagodnym nasileniu. Możemy również sięgnąć po ibuprofen, który wykazuje już działanie przeciwzapalne i łagodzi również nieco silniejszy ból.
Leki na ból zęba
W przypadku uporczywego bólu możemy postawić na połączenie paracetamolu z kodeiną lub silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy NLPZ - ketoprofen. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nadużywanie leków przeciwbólowych wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych - stanu zapalnego żołądka lub uszkodzenia nerek. Leki na ból zęba należy więc stosować ostrożnie.
Jaki lek przeciwbólowy na ból zęba?
Przeciwbólowo działa również płukanki z benzydaminą liub diklofenakiem.Dodatkową zaletą benzydaminy są jej szerokie zastosowanie – oprócz ostrego stanu zapalnego gardła leczy również stany zapalnei dziąseł, afty oraz pleśniawkami. Gdy ból wywołany jest chorobami przyzębia z pomocą mogą nam przyjść płukanki z chlorheksydyną o działaniu antyseptycznym. Stosując je należy pamiętać o właściwym rozcieńczeniu z wodą oraz ograniczonym czasie stosowania (max. 14 dni).
Leki na ból zęba - szybkość działania
Jeśli zależy nam na szybkim początku działania leki powinniśmy zwrócić uwagę na postać leku. W dużym uproszczeniu za “najszybszą” postać leku uznaje się roztwór doustny, gdyż lek podawany jest w postaci gotowej do wchłonięcia. Nieco wolniej wchłaniają się kapsułki miękkie, kapsułki twarde, a najwolniej tabletki powlekane.
Co na ból zęba w ciąży?
Szczególną ostrożność w czasie leczenia bólu zębów powinny zachować kobiety w ciąży. W ich przypadku jedynymi tabletkami przeciwbólowymi na ból zęba, które mogą zastosować są tabletki z paracetamolem.
Co na ból zęba w ciąży - paracetamol
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g, ale zazwyczaj podawany jest doustnie w ilości 300-600 mg.W przypadku kobiet w ciąży zaleca się przyjmowanie paracetamolu w ilości jak najmniejszej skutecznej terapeutycznie.