Blog navigation
Blog

Najnowszy wpis

 • Szczoteczka do zębów. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę dla siebie?
  56 wyświetleń
  Szczoteczka do zębów. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę dla siebie?

  W aptece i drogeriach możemy spotkać różne rodzaje szczoteczek do zębów - między innymi manualną, soniczną i elektryczną.Która z nich będzie najlepsza dla nas? Wszystko zależy  od własnych potrzeb, przyzwyczajeń, ale również od stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Każdy rodzaj szczoteczek ma swoje wady i zalety, a każdą z nich można wykorzystywać w określonych problemach zdrowotnych.

 • Kaszel krtaniowy. Czym się charakteryzuje szczekający kaszel
  9 wyświetleń
  Kaszel krtaniowy. Czym się charakteryzuje szczekający kaszel

  Kaszel przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako uporczywy objaw, który potrafi mocno uprzykrzyć życie w czasie infekcji. Istnieje również jasna strona kaszlu -  jest on bowiem mimowolnym odruchem organizmu, który  pozwala usunąć z dróg oddechowych patogenne bakterie i wirusy, różne alergeny, pyły z powietrza oraz ciała obce. Kaszel może być mokry i suchy, ostry albo przewlekły, duszący lub szczekający. Ten ostatni często nazywany jest również krtaniowym. Czym zatem  jest kaszel...

 • Darmowe badanie, które może uratować Ci życie. Krótkie terminy! Zbadaj tarczycę, jądra i piersi.
  51 wyświetleń
  Darmowe badanie, które może uratować Ci życie. Krótkie terminy! Zbadaj tarczycę, jądra i piersi.

  Niewiele rzeczy w naszych czasach jest za darmo. Szczególnie trudno jest szukać takich okazji na rynku badań zdrowotnych. A jednak! Jest jeden pakiet badań, które są bardzo skuteczne i nie trzeba stać w kolejkach, by je wykonać. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Natomiast listopad - solidarności z chorymi na raka jąder. A najskuteczniejszą bronią w zapobieganiu tym nowotworom jest samobadanie. Ten artykuł będzie właśnie o różnych rodzajach samobadania. Na zdrowie!

 • Witamina C dementujemy pseudonaukowe półprawdy.
  15 wyświetleń
  Witamina C dementujemy pseudonaukowe półprawdy.

  Witamina C jest potoczną nazwą mieszaniny kwasu L-askorbinowego i L-hydroaskorbinowego. Związki te zostały odkryte po raz pierwszy pod koniec lat dwudziestych XX wieku przez Alberta Szenta-Gyorgyia oraz Tadeusza Reichsteina. Badacze ci opracowali ich strukturę, za co zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.

 • Interakcje leków. Na co powinien zwrócić uwagę senior?
  7 wyświetleń
  Interakcje leków. Na co powinien zwrócić uwagę senior?

  Szacuje się, że 25% Polaków powyżej 15. roku życia przyjmuje codziennie leki na serce i układ krążenia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że część z nich wchodzi między sobą w interakcje albo  żywność zmienia ich profil działania. Osłabienie lub nasilenie działania leków u seniorów jest bardzo poważnym problemem, gdyż może być powodem nieskuteczności leczenia, zatrucia a nawet hospitalizacji.

 • Nagietek lekarski. Z jakich właściwości nagietka możemy skorzystać?
  78 wyświetleń
  Nagietek lekarski. Z jakich właściwości nagietka możemy skorzystać?

  Nagietek lekarski (Calendula officinalis) pochodzi z rodziny Astrowatych i pierwotnie bytował w rejonach Morza Śródziemnego. Jest rozpoznawalny ze względu na charakterystyczne, intensywnie pomarańczowe kwiaty, które otwierają się o świcie, a zamykają wieczorem. Nazwa (calendula)  związana jest z kalendarzem, gdyż w dawnych czasach mówiono, że nagietek „liczy dni”.

 • Zadbaj o uszy w sezonie infekcyjnym!
  13 wyświetleń
  Zadbaj o uszy w sezonie infekcyjnym!

  Jesteśmy obecnie świadkami szczytu sezonu infekcyjnego. Nagle zmieniły się warunki atmosferyczne, rozpoczął się na dobre rok szkolny, a nad wieloma polskimi miastami unosi się chmura smogu. Tak niesprzyjająca aura jest powodem fali zachorowań na  różnego rodzaju infekcje - w tym infekcji ucha.

 • 8 metod na lepszą rozmowę z farmaceutą w aptece
  69 wyświetleń
  8 metod na lepszą rozmowę z farmaceutą w aptece

  Wizyta w aptece większości z nas nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Trudno bowiem cieszyć się ze swojego problemu zdrowotnego, za którego rozwiązanie, przyjdzie nam czasami słono zapłacić. Do apteki trafiamy również często po wielomiesięcznym czekaniu na wizytę u specjalisty, później w kolejce w przychodni, po to by dowiedzieć się, że akurat naszego leku nie ma w hurtowniach i musimy wrócić do lekarza. Swoje frustracje wyładowujemy często na farmaceucie, który sam obciążony jest pewnym bagażem...

 • Na co pomaga żeń-szeń syberyjski?
  40 wyświetleń
  Na co pomaga żeń-szeń syberyjski?

  W ostatnim czasie obiektem zainteresowań naukowców, ale też konsumentów są adaptogeny. Jednymi z tych związków są elueterozydy pozyskiwane z żeń-szenia syberyjskiego (Eluterococcus senticosus). Co ciekawe prace nad eleuterozydami zainicjował sam Mikołaj Lazarev, który po raz pierwszy opisał związki adaptogenne - czyli pomocne w przystosowaniu się naszego organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych.

 • Dieta wegańska. Co należy suplementować w dietach bezmięsnych?
  55 wyświetleń
  Dieta wegańska. Co należy suplementować w dietach bezmięsnych?

  Obecnie panuje prawdziwe boom na diety wegetariańskie i wegańskie. Niemal w każdym mieście znaleźć można co najmniej kilka wegetariańskich restauracji, a w dyskontach pojawiają się oddzielne regały z zamiennikami mięsa. Większość osób przechodzi na dietę bezmięsną ze zdrowotnych pobudek, choć aspekt etyczny również ma tu duże znaczenie. Niestety w parze z popularnością diet bezmięsnych nie idzie wiedza dotycząca konieczności suplementacji niektórych związków.

 • Zmiana czasu. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?
  42 wyświetleń
  Zmiana czasu. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?

  W nocy z 29. na 30. października być może po raz ostatni w historii cofniemy zegarki z 3.00 na 2.00. Ostania zmiana czasu to dobry moment, by przyjrzeć się jak rytmy dobowe snu i czuwania wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Ludzki biorytm dotychczas traktowano z przymrużeniem oka. Jednak badania ostatnich lat przyniosły sporo fascynujących wniosków. Okazuje się bowiem, że to jak oddychamy, jak szybko bije nasze serce, a nawet to, jaki jest efekt działania leków, zależy od rytmów snu i...

 • Parabeny. Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?
  233 wyświetleń
  Parabeny. Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?

  Parabeny od jakiegoś czasu uchodza za  jedne z najbardziej kontrowersyjnych środków konserwujących. Od wielu lat bowiem toczy się debata na temat bezpieczeństwa tej grupy związków i obok  faktów pojawiło się sporo  mitów, które są motorem do  działań marketingowych dużych koncernów kosmetycznych.

Showing 1 to 12 of 181 (16 Pages)
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj