Żele i maści na ząbkowanie

Marka

Cena

  • 1,00 zł - 49,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 11 produktów.

Żele i maści na ząbkowanie

Żele na ząbkowanie

Ząbkowanie dla świeżo upieczonych rodziców jest nie lada wydarzeniem. Z jednej strony jest powodem do radości, z drugiej strony często z powodu bolesności dziąseł znacząco utrudnia funocjonowanie zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Na początku warto rozdzielić dwa terminy, które są przez wielu stosowane zamiennie - wyrzynanie się zębów i ząbkowanie. Ząbkowanie jest wyłącznie pojawieniem się koron zębów w jamie ustnej, które jest końcowym etapem wyrzyniania. Wyrzynanie się zębów jest długotrwałe i obejmuje pojawienie się zawiązków zębów w kości, penetrację przez błonę śluzową oraz wzrost nadkostny. Sporo rodziców uważa, że ślinienie się zwiastuje wyrzynanie zębów. Okazuje się, że około 3 miesiąca życia dochodzi do intensywnego rozwoju gruczołów ślinowych i nasilenia produkcji śliny. Charakterystycznymi objawami wskazującymi na ząbkowanie jest sinienie dziąsła, gorsze samopoczucie malucha, problemy z zasypianiem, obniżony apetyt, gorączka, katar, wysypka na twarzy, biegunka lub wymioty. Katar u ząbkującego dziecka pojawia się najczęściej na skutek stanu zapalnego dziąsła wokół wyrzynającego się zęba. Nigdy jednak katar ten nie utrzymuje się dłużej niż 10 dni i nie jest podbarwiony na żółto lub zielono.

Preparaty na ząbkowanie - maści na ząbkowanie

W zapobieganiu nieprzyjemnym objawom ząbkowania z pomocą przyjdą maści i żele na ząbkowanie, krople doustne homeopatyczne, ale również chłodzące gryzaki. Najskuteczniejsze wydają się żele na ząbkowanie z miejscowo znieczulającą beznokainą. Należy jednak zachować ostrożność w stosowaniu żeli z benzokainą, gdyż połknięty żel może znieczulić gardło niemowlakowi i zwiększyć ryzyko zadławienia.

Maści na ząbkowanie - żele na ząbkowanie

Maści na ząbkowanie mogą również zawierać roślinne wyciągi np. z rumianku, które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Część osób podejmuje spore ryzyko smarując maluchom dziąsła żelami z salicylanem choliny. Niestety salicylany nawet w bardzo małej dawce podane dzieciom poniżej 13. roku życia mogą wywołać groźny dla życia zespoł Rey'a.

Preparaty na ząbkowanie - masaż dziąseł

Smarowanie dziąsła maścią, bądź żelem na ząbkowanie warto poprzedzić masażem. Masaż dziąsła działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przywraca odpowiednie ukrwienie błony śluzowej jamy ustnej oraz ma duże znaczenie w rozwoju sensoryki u dziecka.

Zanim zastosujesz maść na ząbkowanie - jak wykonać masaż dziąsła?

Masaż należy wykonać czystym i umytym palcem wskazującym. Można go zaopatrzyć w silikonową nakładkę ze specjalnymi wypustkami, bądź wykorzystać w tym celu delikatną soniczną szczoteczkę z miękkim włosiem. W zupełności wystarczy również gaza lub mikrofibra nawinięta na palec i zwilżona roztworem soli fizjologicznej.

Preparaty na ząbkowanie - a może przytulenie?

Badania naukowe oceniały nie tylko skuteczność żeli na ząbkowanie, ale również metod niefarmakologicznych. Okazało się na przykład, że bardzo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z wyrzynaniem zębów jest masaż dziąseł, podawanie gryzaka oraz...przytulanie dziecka.

Sprawdź również inne artykuły z kategorii zdrowie dziecka

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj