Żele i maści na ząbkowanie
Aktywne filtry
Jest 11 produktów.
Heel Viburgel żel do stosowania na dziąsła, 10 ml
Heel Viburcol compositum 12 czopków
Calgel żel do stosowania na dziąsła, 10 g
Anaftin Baby żel na ząbkowanie 10 ml
Woda utleniona 3% Amara, 100 g
Hialeye Duo emulska krople do oczu, 10 ml
Traumon żel 10%, 100 g
Mucosit Dent, kojący żel na dziąsła, 15 g
Dentosept A mini spray, 30 ml
Żele i maści na ząbkowanie
Żele na ząbkowanie
Ząbkowanie dla świeżo upieczonych rodziców jest nie lada wydarzeniem. Z jednej strony jest powodem do radości, z drugiej strony często z powodu bolesności dziąseł znacząco utrudnia funocjonowanie zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Na początku warto rozdzielić dwa terminy, które są przez wielu stosowane zamiennie - wyrzynanie się zębów i ząbkowanie. Ząbkowanie jest wyłącznie pojawieniem się koron zębów w jamie ustnej, które jest końcowym etapem wyrzyniania. Wyrzynanie się zębów jest długotrwałe i obejmuje pojawienie się zawiązków zębów w kości, penetrację przez błonę śluzową oraz wzrost nadkostny. Sporo rodziców uważa, że ślinienie się zwiastuje wyrzynanie zębów. Okazuje się, że około 3 miesiąca życia dochodzi do intensywnego rozwoju gruczołów ślinowych i nasilenia produkcji śliny. Charakterystycznymi objawami wskazującymi na ząbkowanie jest sinienie dziąsła, gorsze samopoczucie malucha, problemy z zasypianiem, obniżony apetyt, gorączka, katar, wysypka na twarzy, biegunka lub wymioty. Katar u ząbkującego dziecka pojawia się najczęściej na skutek stanu zapalnego dziąsła wokół wyrzynającego się zęba. Nigdy jednak katar ten nie utrzymuje się dłużej niż 10 dni i nie jest podbarwiony na żółto lub zielono.
Preparaty na ząbkowanie - maści na ząbkowanie
W zapobieganiu nieprzyjemnym objawom ząbkowania z pomocą przyjdą maści i żele na ząbkowanie, krople doustne homeopatyczne, ale również chłodzące gryzaki. Najskuteczniejsze wydają się żele na ząbkowanie z miejscowo znieczulającą beznokainą. Należy jednak zachować ostrożność w stosowaniu żeli z benzokainą, gdyż połknięty żel może znieczulić gardło niemowlakowi i zwiększyć ryzyko zadławienia.
Maści na ząbkowanie - żele na ząbkowanie
Maści na ząbkowanie mogą również zawierać roślinne wyciągi np. z rumianku, które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Część osób podejmuje spore ryzyko smarując maluchom dziąsła żelami z salicylanem choliny. Niestety salicylany nawet w bardzo małej dawce podane dzieciom poniżej 13. roku życia mogą wywołać groźny dla życia zespoł Rey'a.
Preparaty na ząbkowanie - masaż dziąseł
Smarowanie dziąsła maścią, bądź żelem na ząbkowanie warto poprzedzić masażem. Masaż dziąsła działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przywraca odpowiednie ukrwienie błony śluzowej jamy ustnej oraz ma duże znaczenie w rozwoju sensoryki u dziecka.
Zanim zastosujesz maść na ząbkowanie - jak wykonać masaż dziąsła?
Masaż należy wykonać czystym i umytym palcem wskazującym. Można go zaopatrzyć w silikonową nakładkę ze specjalnymi wypustkami, bądź wykorzystać w tym celu delikatną soniczną szczoteczkę z miękkim włosiem. W zupełności wystarczy również gaza lub mikrofibra nawinięta na palec i zwilżona roztworem soli fizjologicznej.
Preparaty na ząbkowanie - a może przytulenie?
Badania naukowe oceniały nie tylko skuteczność żeli na ząbkowanie, ale również metod niefarmakologicznych. Okazało się na przykład, że bardzo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z wyrzynaniem zębów jest masaż dziąseł, podawanie gryzaka oraz...przytulanie dziecka.
Sprawdź również inne artykuły z kategorii zdrowie dziecka.