Środki na alergie i nietolerancje

Kategorie

Marka

Cena

  • 2,00 zł - 428,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 140 produktów.

Środki na alergie i nietolerancje

Leki na alergie i nietolerancje

Alergia nazywana jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Nic dziwnego skoro w naszym kraju 40% Polaków deklaruje, że cierpi na różnego rodzaju alergie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby alergiczne uznawano wyłącznie za schorzenia o podłożu genetycznym. Dziś już wiemy, że bardzo duży wpływ na rozwój alergii ma nasz styl życia i narażenie na szkodliwe czynniki środowiskowe.

Alergie są niczym innym jak nieadekwatną i nadmierną reakcją układu odpornościowego na różne alergeny, które u osób zdrowych normalnie nie wywołałyby żadnych reakcji. Alergenem mogą być pyłki roślinne (alergie na pyłki), niektóre pokarmy (alergie pokarmowe) jak również przydatki i wydzieliny zwierząt (alergie na sierść, alergie na roztocza czy jad pszczół).

Alergia sezonowa

Większości z nas alergia kojarzy się objawami sezonowymi. I rzeczywiście część z nich ma charakter sezonowy jak na przykład sezonowy alergiczny nieżyt nosa. To czy pojawią się objawy czy nie w dużej mierze zależy od kalendarza pyleń. Sporo alergii jednak męczy nas przez cały rok, jak choćby alergie na roztocza kurzu domowego, alergie wywołane smogiem czy alergie zawodowe. Na domiar złego wiele alergenów daje reakcje krzyżowe, czyli alergeny pyłków aktywują jednocześnie alergeny pokarmowe i odwrotnie.

Nadwrażliwość na gluten, nietolerancja laktozy a alergia

Bardzo podobnie do alergii przebiegają reakcji nadwrażliwości i z tego powodu są często mylone i błędnie stosowane zamiennie. Jest ona następstwem nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego w kontakcie z alergenem, a nadwrażliwość (np. nietolerancja laktozy czy nietolerancja glutenu) często jest spowodowana jakimś niedoborem enzymu. Przykładem nadwrażliwości są na przykład fotodermatozy czyli popularne “uczulenie na słońce”, które objawiają się wysypką z wysiękiem na ramionach, barkach i plecach pod wpływem słońca. Wysypka ta przypomina bardzo wysypki alergiczne, ale ma zupełnie inne pochodzenie. Odpowiednie leki na nietolerancje pokarmowe mogą nam bardzo pomóc.

Do najczęściej występującej formy alergii jest alergiczny nieżyt nosa (katar sienny). Może pojawiać się sezonowo, lub całorocznie. Osoba cierpiąca na katar sienny cierpi na wodnistą i obfitą wydzielinę z nosa oraz napadowe kichanie. Bardzo często objawom nosowym towarzyszy świąd oczu i podniebienia, osoba przejściowo traci węch i narzeka na suchość błon śluzowych. Osoby z alergicznym nieżytem nosa (zwłaszcza dzieci) odczuwają również dodatkową drażliwość, zaburzenia koncentracji, mają gorszy nastrój i często boli ich głowa. Alergiczny nieżyt nosa to nie tylko przykre objawy, ale również ryzyko rozwoju powikłań - osoby z alergią częściej chorują na zapalenie oskrzeli i zapadają na astmę.

Alergia może również dawać objawy skórne. Pacjenci skarżą się najczęściej na różnego rodzaju wysypki, pokrzywkę, świąd, pieczenie oraz suchość skóry. Pokrzywka na skórze może mieć charakter kontaktowy i jak sama nazwa wskazuje pojawia się po kontakcie z jakimś czynnikiem drażniącym - lateks czy ze składnikiem kosmetyku.

Szczególnym rodzajem schorzeń alergicznych jest atopia. Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, nawrotową i zapalną chorobą o podłożu alergicznym. Jest to choroba skóry o bardzo ostrym przebiegu, w której pojawia się wysypka, uporczywy świąd, łuszczenie skóry i masywny rumień. Skóra staje się grubsza, zaczerwieniona. AZS można wyróżnić okresy zaostrzeń i remisji, kiedy to objawy na chwilę łagodnieją. Leczenie AZS jest trudne, dlatego stawia się głównie na specjalistyczną pielęgnację. U chorych na AZS skóra pozostaje jednak sucha i nadwrażliwa do końca życia.

Który lek na alergię będzie najlepszy?

Sterydy do nosa

Leczenie alergii odbywa się lekami z różnych grup terapeutycznych. Na szczęście większość z nich jest dostępna na receptę. W przypadku alergicznego nieżytu nosa z pewnością pomoże regularne stosowanie sterydów do nosa bez recepty lub kropli z ksylometazoliną. Dodatkowe korzyści powinno przynieść płukanie nosa wodą morską lub wzbogaconym o ektoinę roztworem chlorku sodu. W opanowaniu alergii na pyłki pomoże również nebulizacja za pomocą leków z przepisu lekarza lub roztworów dostępnych bez recepty. Osoby z alergicznym nieżytem nosa często przeprowadzają również irygację za pomocą roztworu i butelki.

Tabletki na uczulenie

W każdej aptece bez recepty są dostępne również tabletki na alergię - leki przeciwhistaminowe zawierające loratadynę, cetyryzynę, desloratadynę, feksofenadynę czy lewocetyryzynę. Warto sprawdzić, które z tabletek nie powodują senności, gdyż w tej grupie leków to dosyć charakterystyczne.

Lek na alergię - leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne. Opiera się głównie o odpowiednią pielęgnację, która ma służyć dostarczaniu skórze substancji niezbędnych do odbudowy bariery ochronnej naskórka, ograniczeniu stanu zapalnego i wyeliminowaniu świądu i pieczenia. Skóra chorego na AZS traci swoje właściwości barierowe i staje się wrotami dla drobnoustrojów. Koło się zamyka. By tego uniknąć konieczne jest zastosowanie kompleksowych preparatów emolientowych, które odbudują uszkodzony naskórek i przywrócą fizjologiczną funkcję skóry.

Emolienty - jak wybrać?

Emolienty (łac. emolliere – zmiękczać) są środkami nawilżającymi i natłuszczającymi występującymi w postaci kremów, maści, płynów, żeli do mycia, olejków do kąpieli. Dobry emolient powinien odznaczać się składem lipidowym zbliżonym do ludzkiej skóry, a także działać zarówno na powierzchni jak i głębszych jej warstwach.

Zioła na alergie

Dostępność wielu różnych leków przeciwalergicznych sprawiła, że na drugi plan zeszły zioła, które mogą wspomagać leczenie nadwrażliwości i odczynów alergicznych. Tymczasem ziołolecznictwo przecież w temacie alergii ma naprawdę sporo do zaproponowania. I tak alergia często wiąże się objawami ocznymi. Wielu z nas cierpi na świąd, pieczenie i podrażnienie oczu. W takich przypadkach z pomocą może przyjść świetlik lekarski (Euphrasia officinalis). Można go stosować w formie naparów ziołowych oraz kropli homeopatycznych do leczenia stanów zapalnych oczu i powiek, niekiedy jako środek ściągający na skórę.

Zioła na AZS

W przypadku objawów skórnych coraz śmielej mówi się o wpływie olejów na przebieg chorób alergicznych, w tym atopii. Dwa z nich olej wiesiołkowy oraz ogórecznikowy są najlepiej przebadane pod tym kątem. W przypadku wystąpienia pokrzywki lub wyprysku kontaktowego z pomocą może przyjść picie naparów ziołowych - z koszyczkiem rumianku, zielem fiołka trójbarwnego, zielem skrzypu oraz korzeniem łopianu.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj