Kwas foliowy tabletki

Aktywne filtry

Jest 6 produktów.

Kwas foliowy tabletki

Kwas foliowy tabletki

Kwas foliowy ulega przemianie w naszym organizmie do swej aktywnej postaci – kwasu tetrahydrofoliowego. Związek ten pełni rolę koenzymu w wielu reakcjach metabolicznych np. syntezie zasad purynowych i pirymidynowych, kwasów nukleinowych oraz metabolizmie aminokwasów. Kwas foliowy bierze również udział w procesie podziału komórki,  dlatego jego stężenie jest ważne szczególnie w komórkach intensywnie dzielących się komórkach szpiku, tkankach płodu czy nabłonkach.

Kwas foliowy tabletki - dlaczego warto je stosować?

Kwas foliowy jest ważnym elementem procesu wytwarzania osłonek mielinowych neuronów. Zapotrzebowanie na kwas foliowy dla osoby dorosłej wynosi 400 μg. Może być ono nawet 2-krotnie wyższe u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Bogatym źródłem  kwasu foliowego są: wątroba, nerki, drożdże, zielone warzywa i orzechy. Niedobory kwasu foliowego są niebezpieczne i mogą prowadzić do małopłytkowości i niedokrwistości megaloblastycznej. Podawany w okresie prenatalnych kwas foliowy chroni płód przed rozwojem wad wrodzonych cewy nerwowej.

Kwas foliowy tabletki - w jakich chorobach można go stosować?

Kwas foliowy w tabletkach stosuje się najczęściej jako element profilaktyki i leczenia niedokrwistości megaloblastycznej, leukopenii, zaburzeń wchłaniania, celiakii, niedożywienia, pelagry, alkoholizmu czy łuszczycy. Kwas foliowy bardzo dobrze się wchłania w jelicie, osiągając szczyt stężenia po 2–3 godzinach. Nadmiar kwasu foliowego magazynowany jest w wątrobie, gdzie ulega również metabolizmowi. Metabolity wydalane są z kałem oraz przez nerki.

Kwas foliowy tabletki - jak dawkować?

Dawkowanie kwasu foliowego jest niemal zawsze ustalane indywidualnie. Przyszłe mamy powinny rozpocząć suplementację kwasem foliowym w tabletkach przynajmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Dalsza profilaktyka odbywa się już pod kontrolą lekarza. Wybierając suplement diety dla kobiet w ciąży warto zwrócić ywagę na zawartość kwasu foliowego i rozważyć ewentualnie dodatkową suplementację.  Bez recepty dostępne są produkty w dawce 400 μg, a na receptę odpowiednio w dawce 5 mg oraz 15 mg.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj