Kwas foliowy tabletki
Aktywne filtry
Jest 6 produktów.
Apteo kwas foliowy 30 tabletek
Apteo Kwas foliowy 90 tabletek
Prenatal Duo, 30 kapsułek twardych + 60 kapsułek żelowych + Femaltiker Plus, smak karmelowy, 1...
ActiFolin 0,8 mg, 90 tabletek
Rodzina Zdrowia Kwas Foliowy One 400µg, 90 tabletek
Kwas foliowy tabletki
Kwas foliowy tabletki
Kwas foliowy ulega przemianie w naszym organizmie do swej aktywnej postaci – kwasu tetrahydrofoliowego. Związek ten pełni rolę koenzymu w wielu reakcjach metabolicznych np. syntezie zasad purynowych i pirymidynowych, kwasów nukleinowych oraz metabolizmie aminokwasów. Kwas foliowy bierze również udział w procesie podziału komórki, dlatego jego stężenie jest ważne szczególnie w komórkach intensywnie dzielących się komórkach szpiku, tkankach płodu czy nabłonkach.
Kwas foliowy tabletki - dlaczego warto je stosować?
Kwas foliowy jest ważnym elementem procesu wytwarzania osłonek mielinowych neuronów. Zapotrzebowanie na kwas foliowy dla osoby dorosłej wynosi 400 μg. Może być ono nawet 2-krotnie wyższe u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Bogatym źródłem kwasu foliowego są: wątroba, nerki, drożdże, zielone warzywa i orzechy. Niedobory kwasu foliowego są niebezpieczne i mogą prowadzić do małopłytkowości i niedokrwistości megaloblastycznej. Podawany w okresie prenatalnych kwas foliowy chroni płód przed rozwojem wad wrodzonych cewy nerwowej.
Kwas foliowy tabletki - w jakich chorobach można go stosować?
Kwas foliowy w tabletkach stosuje się najczęściej jako element profilaktyki i leczenia niedokrwistości megaloblastycznej, leukopenii, zaburzeń wchłaniania, celiakii, niedożywienia, pelagry, alkoholizmu czy łuszczycy. Kwas foliowy bardzo dobrze się wchłania w jelicie, osiągając szczyt stężenia po 2–3 godzinach. Nadmiar kwasu foliowego magazynowany jest w wątrobie, gdzie ulega również metabolizmowi. Metabolity wydalane są z kałem oraz przez nerki.
Kwas foliowy tabletki - jak dawkować?
Dawkowanie kwasu foliowego jest niemal zawsze ustalane indywidualnie. Przyszłe mamy powinny rozpocząć suplementację kwasem foliowym w tabletkach przynajmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Dalsza profilaktyka odbywa się już pod kontrolą lekarza. Wybierając suplement diety dla kobiet w ciąży warto zwrócić ywagę na zawartość kwasu foliowego i rozważyć ewentualnie dodatkową suplementację. Bez recepty dostępne są produkty w dawce 400 μg, a na receptę odpowiednio w dawce 5 mg oraz 15 mg.