Przeziębienie u dziecka

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 57,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 93 produktów.

Przeziębienie u dziecka

Leki bez recepty na przeziębienie u dziecka

Przeziębienie u dziecka i inne infekcje górnych dróg oddechowych są wyzwaniem dla niejednego rodzica w wieku przedszkolnym. Choroba dziecka to często dodatkowy stres, ale również powód absencji w pracy rodzica. Na szczęście w porównaniu do ich rówieśników sprzed 20-25 lat współczesne dzieciaki mogą liczyć na metody leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Górne drogi oddechowe są systemem naczyń połączonych, gdzie krzyżują się rogi prowadzące do zatok przynosowych, uszu, oskrzeli i płuc. Z tego względu są one newralgicznym miejscem jeśli chodzi o kolonizację różnych patogenów. Dzieci częściej zapadają na przeziębienie, gdyż stale przebywają w dużych skupiskach ludzkich (szkoła, przedszkole), a ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty i gotowy, by stawić czoła patogenom. Na przeziębienie chorują częściej dzieci, które:

  1. przyszły na świat przez cesarskie cięcie,
  2. były krótko karmione piersią,
  3. narażone były na dym tytoniowy

Coraz częściej mówi się również o tzw. luce immunologicznej u małych dzieci, czyli pewnej niedojrzałości anatomicznej i fizjologicznej niektórych struktur, które u osoby dorosłej stanowią skuteczną barierę przed patogenami.

Co wywołuje przeziębienie u dziecka?

Większość infekcji GDO (w tym przeziębienie u dziecka) jest wywołana przez rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy, oraz wirusy grypy. Znacznie rzadziej przyczyną infekcji są bakterie (tylko u co piątego dziecka wykrywa się je serologicznie), ale zwykłe przeziębienie lubi wikłać do zakażeń pneumokokami, pałeczkami krztuśca czy Haemophilus influenze.

Przeziębienie u dziecka i objawy, które towarzyszą chorobie

Pierwszym objawem przeziębienia u dziecka zwiastującym tę chorobę (ang. common cold) jest wodnisty, przechodzący potem w gęsty katar. Nos w tym czasie jest obrzęknięty i zaczerwieniony. Często pojawia się również ból gardła, niewielki kaszel, nieznacznie podwyższona temperatura ciała. Dziecko bywa wtedy poirytowane, źle zasypia i ma gorszy apetyt.

Ile trwa przeziębienie u dziecka?

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, ile trwa przeziębienie u dziecka. Jeśli objawy są kontrolowane to przeziębienie jest chorobą samoograniczającą się. Zwykle po 1-2 dniach dość intensywnych objawów następuje remisja, choć niektóre objawy jak suchy kaszel mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni po wyzdrowieniu.

Jak leczyć przeziębienie u dziecka?

W przypadku przeziębienia u dzieci o łagodnym nasilenia warto po prostu czekać i dać szansę organizmowi dziecka samodzielnie uporać się z infekcją. W takiej sytuacji podawanie antybiotyku nie ma najmniejszego sensu, a jedyną słuszną drogą jest ewentualne podanie leków objawowych.

Leki na przeziębienie dla dzieci, które warto podawać

Do najczęściej stosowanych leków na przeziębienie u dzieci należą:

1. paracetamol
2. ibuprofen
3. leki rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach i środki przeciwkaszlowe
4. leki przeciwhistaminowe
5. środki odkażające
6. krople do nosa na katar z ksylo- i oksymetazoliną
7. leki przeciwwirusowe np. z pranobeksem inozyny

Ziołowe leki na przeziębienie u dzieci

Alternatywą dla leków złożonych na przeziębienie czy leków przeciwzapalnych są preparaty ziołowe. Fitoterapia w temacie przeziębienia u dzieci ma bardzo wiele do zaproponowania. Na uwagę zasługują tu wyciągi z aloesu drzewiastego, syropy z jeżówki purpurowej, wyciągi z bzu czarnego i pelargonii afrykańskiej.

Jak widać leki dla dzieci na przeziębienie to dobry sposób na walkę z objawami chorobowymi. Dostępne są one zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i online.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj