Przeziębienie u dziecka

Marka

Cena

  • 1,00 zł - 35,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 45 produktów.

Przeziębienie u dziecka

Leki bez recepty na przeziębienie u dziecka

Przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych są wyzwaniem dla niejednego rodzica w wieku przedszkolnym. Choroba dziecka to często dodatkowy stres, ale również powód absencji w pracy rodzica. Na szczęście w porównaniu do ich rówieśników sprzed 20-25 lat współczesne dzieciaki mogą liczyć na metody leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Górne drogi oddechowe są systemem naczyń połączonych, gdzie krzyżują się rogi prowadzące do zatok przynosowych, uszu, oskrzeli i płuc. Z tego względu są one newralgicznym miejscem jeśli chodzi o kolonizację różnych patogenów. Dzieci częściej zapadają na przeziębienie, gdyż stale przebywają w dużych skupiskach ludzkich (szkoła, przedszkole), a ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty i gotowy, by stawić czoła patogenom. Na przeziębienie chorują częściej dzieci, które:

1. przyszły na świat przez cesarskie cięcie
2. były krótko karmione piersią
3. narażone były na dym tytoniowy

Coraz częściej mówi się również o tzw. luce immunologicznej u małych dzieci, czyli pewnej niedojrzałości anatomicznej i fizjologicznej niektórych struktur, które u osoby dorosłej stanowią skuteczną barierę przed patogenami.

Co wywołuje przeziębienie u dziecka?

Większość infekcji GDO (w tym przeziębienie u dziecka) jest wywołana przez rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy, oraz wirusy grypy. Znacznie rzadziej przyczyną infekcji są bakterie (tylko u co piątego dziecka wykrywa się je serologicznie), ale zwykłe przeziębienie lubi wikłać do zakażeń pneumokokami, pałeczkami krztuśca czy Haemophilus influenze.

Pierwsze objawy zarażenia

Pierwszym objawem zwiastującym przeziębienie (ang. common cold) jest wodnisty, przechodzący potem w gęsty katar. Nos w tym czasie jest obrzęknięty i zaczerwieniony. Często pojawia się również ból gardła, niewielki kaszel, nieznacznie podwyższona temperatura ciała. Dziecko bywa wtedy poirytowane, źle zasypia i ma gorszy apetyt.

Ile trwa przeziębienie u dziecka?

Jeśli objawy są kontrolowane to przeziębienie jest chorobą samoograniczającą się. Zwykle po 1-2 dniach dość intensywnych objawów następuje remisja, choć niektóre objawy jak suchy kaszel mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni po wyzdrowieniu.

Jak leczyć przeziębienie u dziecka?

W przypadku przeziębienia u dzieci o łagodnym przeziębieniu warto po prostu czekać i dać szansę organizmowi dziecka samodzielnie uporać się z infekcją. W takiej sytuacji podawanie antybiotyku nie ma najmniejszego sensu, a jedyną słuszną drogą jest ewentualne podanie leków objawowych.

Jakie preparaty podawać?

Do najczęściej stosowanych leków na przeziębienie u dzieci należą:

1. paracetamol
2. ibuprofen
3. leki rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach i środki przeciwkaszlowe
4. leki przeciwhistaminowe
5. środki odkażające
6. krople do nosa na katar z ksylo- i oksymetazoliną
7. leki przeciwwirusowe np. z pranobeksem inozyny

Ziołowe leki na przeziębienie u dzieci

Alternatywą dla leków złożonych na przeziębienie czy leków przeciwzapalnych są leki ziołowe. Fitoterapia w temacie przeziębienia u dzieci ma bardzo wiele do zaproponowania. Na uwagę zasługują tu wyciągi z aloesu drzewiastego, syropy z jeżówki purpurowej, wyciągi z bzu czarnego i pelargonii afrykańskiej.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj