Mleko na kolki i zaparcia
Aktywne filtry
Jest 2 produktów.
Bebilon 3 Pronutra-Advance Mleko modyfikowane po 1. roku życia, 800 g
Mleko na kolki i zaparcia
Mleko na kolki i zaparcia
Pomimo wieloletnich badań kolka niemowlęca nadal pozostaje wielką niewiadomą. Do dzisiejszego dnia nie wyjaśniono jednoznacznie co za nią stoi, jaki jest mechanizm jej powstawania, ani nie przedstawiono jednego, skutecznego sposobu na radzenie sobie z nią. Jednym z dostępnych metod zapobiegania kolkom jest podawanie noworodkom i niemowlętom, które nie są karmione piersią mamy mleka na kolki i wzdęcia.
Mleko na kolki i zaparcia - czym jest kolka?
Kolka niemowlęca jest łagodnym zaburzeniem polegającym na występowaniu u niemowlęcia napadów nieutulonego płaczu, który jest trudny do opanowania. Żeby mówić o kolce niemowlęcej czas trwania płaczu musi wynosić minimum 3 godziny w ciągu doby, 3 dni w tygodniu, przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.
Mleko na kolki i zaparcia - jak często pojawia się kolka u dzieci?
Kolka niemowlęca pojawia się nawet u 40% niemowląt światowej populacji i najczęściej pojawia się w okolicach 6. tygodnia życia. Czas utrzymywania się objawów jest różny, ale zazwyczaj ustępuje w większości przypadków po 6. miesiącu życia.
Mleko na kolki i zaparcia - jaka jest przyczyna kolek?
Jak wspomniano przyczyna powstawania kolki niemowlęcej nie jest znana. Na jej wystąpienie nie ma wpływu ani sposób karmienia, ani czas ciążowy, ani płeć czy warunki socjoekonomiczne. W chwili obecnej popularność zyskuje hipoteza łącząca kolkę niemowlęcą z mikrobiomem jelitowym dziecka, nietolerancją cukru mlecznego (laktozy) oraz niedojrzałością układu pokarmowego.
Mleko na kolki i zaparcia - jak sobie radzić z kolką?
W pierwszej kolejności należy uspokoić zarówno rodziców i dziecko. Następnym krokiem powinno być zastosowanie kropli z symetykonem, choć ich skuteczność jest ostatnio poddawana w wątpliwość. Pomocny może być również regularnie prowadzony masaż Shantalla, delikatne ogrzewanie dolnej części brzucha malucha za pomocą termoforu oraz podawanie probiotyków ze szczepem Lactobacillus reuteri DSM 17938.
Mleko na kolki i zaparcia - jakie są jego zalety
W przypadku, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym warto zmienić mieszankę mlekozastępczą na mleko na kolki i zaparcia. Mleko na kolki zawiera hydrolizat białek mleka krowiego, jest lepiej trawione przez niedojrzały układ pokarmowy dziecka i w ten sposób zapobiega powstawaniu kolki. Takie mleko zarejestrowane jest najczęściej jako środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Oprócz zhydrolizowanego białka krowiego mleko na kolki i zaparcia zawiera pożyteczne z punktu widzenia układu pokarmowego szczepy bakterii probiotycznych oraz kwasy omega-3 o działaniu przeciwzapalnym. Mleko na kolki i zaparcia:
- zmiękcza masy kałowe
- przywraca równowagę mikrobiomu jelitowego
- dostarcza wszystkie niezbędne składniki pokarmowe
- jest wzbogacone w cenny błonnik
Mleko na kolki i zaparcia - jakie mleko wybrać?
Na aptecznych półkach można znaleźć wiele mlek na kolki i zaparcia. Jak je rozpoznać? Często w nazwie mają dopisek "Sensitive", "AC" albo "Comfort". Warto również przyjrzeć się składowi takiego mleka i sprawdzić czy w składzie nie znajduje się szkodliwy dla zdrowia olej palmowy.