Środki na kaszel suchy

Aktywne filtry

Jest 55 produktów.

Środki na kaszel suchy

Leki na suchy kaszel

Kaszel podobnie jak ból gardła czy gorączka może mieć różne źródła, z których zazwyczaj wynika jego odmienny charakter. Bardzo rzadko występuje jako pojedynczy objaw. Raczej razem z nieżytem nosa, podwyższoną temperaturą i pogorszonym samopoczuciem świadczy o toczącej się infekcję. Kaszel wbrew obiegowej opinii wielu ludzi nie jest niczym złym. Można rzec, że w walce z drobnoustrojami jest wręcz naszym naturalnym sojusznikiem. Kiedy więc leki na suchy kaszel są racjonalnym wyborem?

Leki na suchy kaszel - czym jest kaszel?

Kaszel jest wrodzonym odruchem organizmu, którego rolą jest natychmiastowe oczyszczenie dróg oddechowych z cząsteczek zanieczyszczeń i namnażających się drobnoustrojów. Nie zawsze więc stosowanie leków na suchy kaszel ma sens. Kaszel powstaje w gardle, tchawicy i oskrzelach,w których znajdują się specjalne receptory. Transmitują one sygnał przez nerw błędny i krtaniowy dalej do ośrodka kaszlu w rdzeniu kręgowym. To stamtąd sygnał przekazywany jest do mięśni przepony, klatki piersiowej i brzucha, które pod wpływem skurczy otwierają głośnię i generują ruch powietrza.

Leki na suchy kaszel - kiedy się przydadzą?

Częstą przyczyną suchego kaszlu jest infekcja wirusowa. Kaszel suchy pojawia się wtedy nagle (najczęściej wieczorem), a w raz z nim lekko podwyższona temperatura ciała (stan podgorączkowy). W przypadku nadkażenia infekcji wirusowej przez bakterie może dojść do pojawienia się zalegającej wydzieliny. Kaszel suchy przechodzi wtedy w mokrą, produktywną odmianę.W przypadku kaszlu mokrego podawanie leków na suchy kaszel bez recepty nie jest mądrym rozwiązaniem - wydzielina którą normalnie usunąłby kaszel, na skutek jego blokowania zalega w oskrzelach.

Leki na suchy kaszel - kaszel suchy niejedno ma imię

Kaszel suchy może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i przybierać w ten sposób przewlekłą formę. Suchy, przewlekły kaszel pojawia się najczęściej w przebiegu nie do końca wyleczonego zapalenia oskrzeli, które z czasem również ma charakter przewlekły.Przejście suchego kaszlu z fazy ostrej do fazy przewlekłej zwiększa się w przypadku palaczy papierosów. U osób palących tytoń kaszel suchy pojawia się zazwyczaj rano, po przebudzeniu. Jeśli kaszel suchy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i dotyczy osoby niepalącej jest najprawdopodobniej wywołany przez astmę lub refluks żołądkowo-przełykowy. Suchemu kaszlowi osoby z astmą towarzyszy zazwyczaj świszczący oddech, uczucie pełności w klatce piersiowej oraz napadowa duszność. U dzieci z astmą suchy kaszel pojawia się zazwyczaj w porze nocnej.

Syrop na suchy kaszel bez recepty

W leczeniu suchego kaszlu mamy do wyboru tabletki, syropy oraz formy musujące. Do leków na suchy kaszel bez recepty zaliczamy kodeinę oraz dekstrometorfan. Składniki syropów na suchy kaszel bez recepty hamują ośrodek oddechowy i ośrodek kaszlu w mózgu. Ważne jest, by stosować je należy tylko i wyłącznie w leczeniu napadowego suchego kaszlu.

Syrop na suchy kaszel bez recepty - butamirat

Kolejnym reprezentantem leków na suchy kaszel jest butamirat, który podobnie jak kodeina hamuje odruch kaszlu, ale tym razem na poziomie rdzenia przedłużonego. Dodatkowo rozkurcza oskrzela. Obok butamiratu w aptekach bez recepty znaleźć można syrop z lewodropropizyną, który również działa przeciwkaszlowo.

Leki na suchy kaszel - ważna uwaga

Skład większości złożonych leków na przeziębienie (tak zwanych saszetek czy tabletek ma przeziębienie) oraz niektórych syropów zawiera bardzo nielogiczne kompozycje składników – substancji hamujących kaszel i wykrztuśnych. Syropy takie są reklamowane jako środki "kaszel suchy i mokry". Tymczasem jednoczesne hamowanie kaszlu i upłynnianie wydzieliny w drogach oddechowym sprzyja groźnemu zaleganiu wydzieliny w oskrzelach! Syropy na suchy kaszel bez recepty o roślinnym składzie W grupie ziołowych syropów na suchy kaszel bez recepty znajdziemy wyróżnić można syropy- prawoślazowy, tymiankowy czy z dziewanny, ale również produkty o działaniu powlekającym. Syropy ziołowe są dobrą alternatywą dla osób, u których stosowanie silniejszych leków na suchy kaszel jest przeciwwskazane np. u seniorów, kobiet w ciąży czy małych dzieci.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj