Probiotyki ginekologiczne
Aktywne filtry
Jest 22 produktów.
Lactinova femina, 21 kapsułek
Asecurin 20 kapsułek
Iladian 10 kapsułek
Trilac Lady, 10 kapsułek
Iladian direct plus 10 tabletek dopochwowych
Aquavag, 10 glob.
Vagical protect żel, 50 g
Lacto Lady 60 tabletek
Hexagyn, żel dopochwowy, 40 ml
Trivagin 20 kapsułek
Probiotyki ginekologiczne
Probiotyki ginekologiczne
Niemal każda kobieta doświadczyła w swoim życiu choć jednej pełnoobjawowej infekcji intymnej. Nadal jednak jest to temat wrażliwy i często infekcje intymne są zdecydowanie za późno diagnozowane.Wtedy probiotyki ginekologiczne często są już nieskuteczne. Jeśli dodamy do tego brak elementarnych zasad profilaktyki zdrowia intymnego, to z pozoru z błahego problemu zdrowotnego robi się zdecydowanie większy.
Probiotyki ginekologiczne - jak wygląda środowisko pochwy w stanie zdrowia
U zdrowej kobiety probiotyki ginekologiczne przyjmowane doustnie nie są potrzebne. Ochronny wpływ na błonę śluzową pochwy wywiera bowiem jej wydzielina, która jest sterowana hormonalnie. Kiedy zbliża się owulacja wydzielina gęstnieje i jest jej zdecydowanie więcej. To naturalny mechanizm wrodzony, który ma chronić kobietę w czasie potencjalnego poczęcia przed inwazją chorobotwórczych patogenów. Podobnie sytuacja wygląda w czasie ciąży, kiedy to wręcz tworzy się śluzowy czop chroniący szyjkę macicy i macicę.
Probiotyki ginekologiczne - cechy zdrowej wydzieliny pochwy
Wydzielina pochwy nie ma nieprzyjemnego zapachu, gdyż nie jest kolonizowana w stanie zdrowia przez żadne bakterie, grzyby, czy pierwotniaki. Dużą rolę w tym zakresie pełni mikrobiom pochwy, który rozkładając glikogen przekształca go do kwasu mlekowego. Dzięki temu w pochwie panuje cały czas kwaśne pH, niekorzystne dla rozwoju jakiejkolwiek infekcji. Odporność narządów intymnych zależy więc od stężenia glikogenu - jeśli więc jest go zbyt mało, cały mechanizm się sypie. Stężenie glikogenu spada najczęściej w okolicy menopauzy, w sytuacji nieprzestrzegania zasad profilaktyki, ale również w czasie ciąży.
Probiotyki ginekologiczne - jak rozpoznać rodzaj infekcji intymnej
Jak wiadomo infekcje intymną mogą wywołać różne czynniki patogenne. Najczęściej są to bakterie, wirusy i pierwotniaki. W przypadku dziewczynek przed okresem dojrzewania prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej jest niemal zerowe. Jeśli w tym okresie pojawiają się niepokojące objawy, to jest to najprawdopodobniej infekcja grzybicza, która dotyka kobiety niezależnie od wieku.
Probiotyki ginekologiczne - infekcja grzybicza czy bakteryjna
Infekcja grzybicza, w przeciwieństwie do bakteryjnej rozwija się powoli. Czasami towarzyszą jej serowate, białe upławy. Cechą charakterystyczną jest uporczywy świąd pochwy. Infekcja bakteryjna postępuje dużo szybciej. Pojawiają się upławy barwy żółtej o bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Probiotyk ginekologiczny - jaki wybrać?
Jeśli infekcje intymne to nawracający problem, to poza stosowaniem zasad profilaktyki warto włączyć do suplementacji probiotyk ginekologiczny. W aptece mamy szeroki wybór tego typu produktów. Najczęściej są to probiotyki dopochwowe lub probiotyki ginekologiczne doustne. Przed zakupem konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na jego skład, status preparatu (lek, wyrób medyczny) oraz obecność pożywki prebiotycznej.
Ginekologiczny probiotyk doustny - jakie ma wady i zalety?
Ginekologiczny probiotyk doustny zalecany jest raczej wyłącznie do długotrwałej profilaktyki. Powodem jest fakt, że po przyjęciu doustnym czas potrzebny do dotarcia do miejsca docelowego jest bardzo wydłużony. Nie oznacza to jednak, że należy z doustnego stosowania probiotyków ginekologicznych w ogóle zrezygnować.
Probiotyki dopochwowe - dlaczego warto po nie sięgać?
Probiotyki dopochwowe działają miejscowo, więc znacznie szybciej. Namnażając się w miejscu podania szybko rozkładają zapasy glikogenu, obniżając pH i w ten sposób skracają czas infekcji. Poza tym zajmują niszę, którą zajmują chorobotwórcze czynniki, konkurując z nimi o pożywkę. Warto wiedzieć, że kobiety z różnych części świata powinny przyjmować inne probiotyki dopochwowe. Wynika to ze znaczącej różnicy między składem ich mikrobiomu pochwy, oraz zdolnością ich adhezji do nabłonka pochwy. I tak populację polskich kobiet kolonizują najczęściej L. Gasseri, L.fermentum, L.plntarum, L.delbreuckii, L.rhamnosus.
Probiotyki ginekologiczne w ciąży
Probiotyki ginekologiczne w ciąży są szczególnie ważne, gdyż zmiany jakie następują w ciele kobiety mogą sprzyjać powstawaniu infekcji. Po pierwsze na początku ciąży dochodzi do najpierw do rozluźnienia śluzówki sromu i pochwy,a po drugie w tym czasie z racji zmiany masy ciała i spadającej energii mogą pojawić się trudności z odpowiednią higieną miejsc intymnych.
Probiotyki ginekologiczne w ciąży - jakie wybrać?
W czasie ciąży zaleca się raczej stosowanie doustnych probiotyków ginekologicznych, chyba, że lekarz ginekolog zaleci inaczej. Każde podanie dopochwowe wiąże się bowiem z ryzykiem przedwczesnego porodu. Niekiedy jednak w sytuacji zagrożenia infekcją zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych dopochwowych.