Termometry klasyczne i bezdotykowe

Aktywne filtry

Jest 11 produktów.

Termometry klasyczne i bezdotykowe

Termometry

Nieodzowną częścią domowej apteczki powinien być dobrej jakości termometr. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszych domach spotkać było można bardzo dokładne termometry rtęciowe. Po ich wycofaniu z obrotu w Unii Europejskiej lukę wypełniły termometry elektroniczne, bezrtęciowe oraz termometry bezdotykowe. W termometrach bezrtęciowych rtęć została zastąpiona stopem galu, indu i cyny. Natomiast termometry bezdotykowe mierzą ciepło emitowane przez organizm za pomocą promieniowania podczerwonego.

Termometry bezrtęciowe - czy warto?

Termometry bezrtęciowe mają niesłusznie zły pijar, bo traktuje się je jako niedokładne, niewygodne w użyciu i po prostu awaryjne. Problem jednak leży nie w sprzęcie, a w niewłaściwej technice pomiaru. W aptekach internetowych można znaleźć również termometry douszne. Rejestrują one temperaturę błony bębenkowej, gdyż jest ona najbardziej zbliżona do rzeczywistej temperatury wewnętrznej.

Termometry klasyczne, termometry bezdotykowe czy elektroniczne?

W aptece znajdziemy kilka rodzajów termometrów - termometry klasyczne, termometry bezdotykowe oraz elektroniczne. W opinii wielu instytucji pediatrycznych pomiar gorączki u dzieci powinien być łatwy, mało inwazyjny, a przede wszystkim bezpieczny. Choć najdokładniejszą metodą jest pomiar rektalny (w odbycie), to w opinii niektórych może budzić kontrowersje zwłaszcza w przypadku dzieci. To dlatego termometry elektroniczne i bezdotykowe cieszą się taką popularnością.

Termometry bezdotykowe

Termometry bezdotykowe działające na podczerwień są przede wszystkim wygodne. Nie sprawiają problemów pod warunkiem, że przed pierwszym użyciem bezwzględnie zapoznamy się z instrukcją. W przeciwnym razie spotka nas rozczarowanie, bo pomiar wcale nie polega na prostym wymierzeniu termometrem w stronę czoła z dowolnej odległości. Przed pomiarem należy zachować pewne warunki na przykład upewnić się, że skóra jest czysta, wolna od kosmetyków, a włosy odgarnięte na bok.

Termometry bezdotykowe - które wybierać?

Dobre termometry bezdotykowe posiadają funkcję wewnętrznej kalibracji przed każdym użyciem. Pozwala to na najwyższą dokładność uzyskiwanych wyników. Na ekranie takich termometrów pojawia się informacja nakazująca odłożenie termometru na stół na kilka minut. Dzięki temu eliminujemy zakłócenia kalibracji, które mogą wynikać z ciepła emitowanego przez dłoń. Część modeli termometrów ułatwiają również uzyskanie właściwej odległości między soczewką a skórą sygnalizując to użytkownikowi przed pomiarem. Sprzęt takiej klasy kosztować jednak może nawet kilkaset złotych.

Termometry bezdotykowe - jak o nie dbać?

Jak w przypadku każdego sprzętu medycznego istotne są warunki przechowywania oraz konserwacja. Termometr powinien być przechowywany w miejscu o wilgotności nieprzekraczającej 85% (odpada więc łazienka!). Regularnie trzeba również przecierać soczewkę gazikiem nasączonym alkoholem izopropylowym, gdyż jeśli jest brudna - jest najczęstszym powodem błędnych pomiarów i frustracji.

Termometr bezdotykowy - jak dokonać prawidłowego pomiaru?

By wykonać wiarygodny i rzetelny pomiar temperatury ciał nie można go dokonywać bezpośrednio po posiłku, kąpieli, wysiłku fizycznym czy w stanie pobudzenia psychoruchowego, płaczu czy po wypaleniu papierosa. Temperatura powinna być mierzona w spoczynku, najlepiej zaraz po przebudzeniu. Wbrew powszechnej opinii dół pachowy nie jest najlepszym miejscem pomiaru - zwłaszcza u dzieci ze względu na ich dużą ruchliwość. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z instrukcją i dowiedzieć się jaka powinna być minimalna odległość między soczewką termometru a powierzchnią skóry - w zależności od modelu może to być od 2-8 cm.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj