Dziurawiec

Aktywne filtry

Jest 2 produktów.

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) to roślina pospolicie rosnąca na łąkach, skrajach lasów, czy w zaroślach -na terenie środkowej Europy. Osiąga wysokość do 1 m i ma zawsze silnie rozgałęzioną łodygę, która na dole jest zdrewniała. Znakiem rozpoznawczym dziurawca są zebrane w gęste i dorodne kwiatostany żółte promieniste kwiaty, nakrapiane na szczytach i brzegach brunatnymi plamkami. Plamki te to tak zwane zbiorniczki hyperycynowe.

Dziurawiec zwyczajny roślina lecznicza

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną leczniczą znaną medycynie od dawna. Ziele dziurawca znane było już w Starożytności. Używali goDioskurides i Hipokrates. W średniowieczu żółte kwiaty dziurawca były uznawane za magiczne, a Paracelsus nazwał dziurawca „arniką dla nerwów”, co wskazuje, że już wtedy znany był wpływ dziurawca na nastrój. W tradycji słowiańskiej dziurawiec zwyczajny należał do ziół świętojańskich, bo uważano, że odstrasza złe duchy. Używano go również do plecenia świętojańskich wianków. Obcojęzyczne nazwy dziurawca również nawiązują do tradycji św. Jana - St. John's Wort (ang.), Durchlochertes Johanniskraut (niem), Herbe de Saint Jean (fra), Jednak dopiero w latach 70. XX wieku szczegółowo opisano właściwości lecznicze i fitochemiczne ziela dziurawca.

Dziurawiec właściwości lecznicze

Ziele dziurawca ze względu na bogaty skład fitochemiczny, ma bardzo szerokie i różnorodne właściwości biologiczne. Główną substancją czynną dziurawca jest hyperycyna, obecna głównie w kwiatach. Oprócz hyperycyny ziele dziurawca zawiera hyperozyd, rutozyd, kwercetynę (flawonoidy), procyjanidyny, garbniki katechinowe oraz kwasy fenolowe. Świeże kwiaty zawierają niestabilną hyperforyna, która w wyniku suszenia ulega degradacji.

Dziurawiec na co

Ziele dziurawca za sprawą obecności hyperycyny używa się w lecznictwie jako środek przeciwdepresyjny. Wiele badań nad dziurawcem potwierdziło, że ma on niemal ten sam efekt farmakologiczny przy jednoczesnej mniejszej ilość działań niepożądanych co powszechnie stosowanie w leczeniu depresji leki SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny),Wielu uważa, że leki z dziurawcem mogą być stosowane nawet jako leki pierwszego rzutu w łagodnych epizodach depresji. Dziurawiec oprócz tego, że działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, rozkurcza mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, naczyń krwionośnych, układu moczowego. To dlatego dziurawiec można znaleźć w mieszankach przeznaczonych do łagodzenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz dróg moczowych.

Dziurawiec zastosowanie w lecznictwie

Ziele dziurawca używa się również zewnętrznie, jako środek przyspieszający gojenie ran. Wszystko za sprawą garbników i olejku, o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i antybiotycznym. Choć dziurawiec ma plejotropowe właściwości lecznicze, to niestety nie można go stosować z wieloma lekami. Ziele dziurawca wchodzi bowiem w interakcje, więc przed podjęciem leczenia dziurawcem należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Warto jeszcze wspomnieć, że dziurawiec może powodować poparzenie słoneczne, gdy w trakcie kuracji będziemy eksponować ciało na intensywne nasłonecznienie. Stosowanie suplementów diety i leków z dziurawcem wraz z inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) stwarza ryzyko wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego. Zespół ten objawia się zawrotami i bólem głowy, rozdrażnieniem, nudnościami.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj