Witamina A

Kategorie

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 146,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 32 produktów.

Witamina A

Witamina A bez recepty

Witaminy to związki, o których wydawać by się mogło wiemy już dosłownie wszystko. Jest oczywiste przecież, że witaminy są częścią wszystkich podstawowych czynności fizjologicznych organizmu, zapewniają wzrost i regenerację komórek, wywierają wpływ na naszą codzienną aktywność oraz samopoczucie. Nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy zależy jednak od bardzo wielu czynników, bo w zasadzie każdy organizm jest inny i potrzebuje inną ilość witamin.

Witamina A bez recepty - rozpuszczalna w tłuszczach

Wspólną cechą charakterystyczną witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest to, że bardzo dobrze się rozmieszczają w organizmie. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm potrafi magazynować je w tkance tłuszczowej oraz wątrobie, dzięki czemu ryzyko niedoborów tych witamin jest raczej niewielkie. Niestety coś co jest zaletą przy nieracjonalnej suplementacji witamin może szybko stać się wadą. Otóż gromadzenie witamin w tkance tłuszczowej stwarza ryzyko szkodliwej kumulacji oraz wystąpienia hiperwitaminoz. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w3 tłuszczach, witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są kumulowane w tkankach, a ich nadmiar jest wydalany. Tu podobnie - coś co jest zaletą, ma również swoją drugą stronę medalu. Witaminy rozpuszczalne w wodzie są bowiem szybko zużywane i musimy je dostarczać do ustroju nieustannie. Witamina A bez recepty – niezbędna, ale w uzasadnionych przypadkach Witamina A jest tak naprawdę umownym określeniem kilkunastu różnych związków o różnej budowie chemicznej, z bardzo zbliżonym wpływem na organizm Witaminą A jest więc zarówno retinol, beta-karoten oraz niektóre karotenoidy (np. likopen).

Witamina A bez recepty - jaka jest rola w organizmie

Kluczową rolą witaminy A w ustroju jest udział w procesie widzenia. Niedobór tej winy prowadzi do ślepoty zmierzchowej znanej jako „kurza ślepota”. Oprócz tego witamina A wpływa na wzrost, różnicowanie i prawidłowe funkcjonowanie komórek nabłonkowych. Niska podaż witaminy A ma więc wpływ również na zły stan skóry, włosów, paznokci, a także błon śluzowych. Witamina A moduluj również proces regeneracji komórek oraz jest silnym antyoksydantem. Beta-karoten na przykład chroni lipidy i cząsteczki LDL przed utlenieniem, co ma wpływ na proces powstawania zmian miażdżycowych.

Witamin A kapsułki czy żywność?

Witaminę A znajdziemy w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz niektórych surowcach roślinnych. Beta-karoten na przykład można spotkać w marchwi, pomidorach, dyni i szpinaku. Jedząc więc kilka porcji wymienionych warzyw i owoców bogatych w beta-karoten i likopen obniżamy znacznie ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory m.in raka okrężnicy, stercza i piersi.

Witamina A kapsułki - kiedy zachować ostrożność?

Ze względu na wspomnianą kumulację witaminy A w wątrobie i tkankach, wprowadzanie z pożywienia i suplementów diety dużych ilości witaminy może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia! Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ witamina A w nadmiarze jest toksyczna dla płodu. U dorosłych zbyt duża ilość witaminy A prowadzi do powiększenia wątroby, pobudzenia psychomotorycznego, bólu głowy, osłabienia oraz zaburzeń wzroku. Szkodliwy wpływ na organizm nie odnotowano w przypadku innych karotenoidów, choć pojawiły się doniesienia, że podaż beta-karotenu na poziomie 20mg/dobę u osób palących papierosy może inicjować proces nowotworowy.   Karotenoidy są w mniejszym stopniu wykorzystywane z pożywienia od retinolu. Dlatego na produktach spożywczych i suplementach diety zawartość witaminy A podaje się w mikrogramach (µg) równoważnika (ekwiwalentu) retinolu. By uniknąć przedawkowania witaminy A należy wziąć pod uwagę, że na sklepowych półkach znajduje się wiele produktów, które są wzbogacane witaminą A. Najczęściej wzbogaca się soki owocowe, produkty mleczne, margaryny i płatki śniadaniowe. Witaminę A spożywamy również nie do końca świadomie, gdyż jest ona często wykorzystywana jako barwnik - ß-karoten E 160.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj