Witamina A
Aktywne filtry
Jest 37 produktów.
Amaderm Lanolina+E, maść 10 g
DUOLIFE Moja Krew płyn 750 ml
Capivit A+E forte system 30 kapsułek
Menachinox ADEK, 60 kapsułek
Domowa Apteczka, Żelki Witaminki 180g (60 szt.)
Hepason Complex, 30 kapsułek
Rinozine, nawilżająco-regenerująca maść do okolic nosa, 15 g
Vitaminum A+E Medana 2500 j.m + 200 mg, 40 kapsułek
A+E-Vitum 30 kapsułek
Wazelina biała kosmetyczna, 20g
Cystisorb 60 kapsułek
Witamina A
Witamina A bez recepty
Witaminy to związki, o których wydawać by się mogło wiemy już dosłownie wszystko. Jest oczywiste przecież, że witaminy są częścią wszystkich podstawowych czynności fizjologicznych organizmu, zapewniają wzrost i regenerację komórek, wywierają wpływ na naszą codzienną aktywność oraz samopoczucie. Nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy zależy jednak od bardzo wielu czynników, bo w zasadzie każdy organizm jest inny i potrzebuje inną ilość witamin.
Witamina A bez recepty - rozpuszczalna w tłuszczach
Wspólną cechą charakterystyczną witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest to, że bardzo dobrze się rozmieszczają w organizmie. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm potrafi magazynować je w tkance tłuszczowej oraz wątrobie, dzięki czemu ryzyko niedoborów tych witamin jest raczej niewielkie. Niestety coś co jest zaletą przy nieracjonalnej suplementacji witamin może szybko stać się wadą. Otóż gromadzenie witamin w tkance tłuszczowej stwarza ryzyko szkodliwej kumulacji oraz wystąpienia hiperwitaminoz. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w3 tłuszczach, witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są kumulowane w tkankach, a ich nadmiar jest wydalany. Tu podobnie - coś co jest zaletą, ma również swoją drugą stronę medalu. Witaminy rozpuszczalne w wodzie są bowiem szybko zużywane i musimy je dostarczać do ustroju nieustannie. Witamina A bez recepty – niezbędna, ale w uzasadnionych przypadkach Witamina A jest tak naprawdę umownym określeniem kilkunastu różnych związków o różnej budowie chemicznej, z bardzo zbliżonym wpływem na organizm Witaminą A jest więc zarówno retinol, beta-karoten oraz niektóre karotenoidy (np. likopen).
Witamina A bez recepty - jaka jest rola w organizmie
Kluczową rolą witaminy A w ustroju jest udział w procesie widzenia. Niedobór tej winy prowadzi do ślepoty zmierzchowej znanej jako „kurza ślepota”. Oprócz tego witamina A wpływa na wzrost, różnicowanie i prawidłowe funkcjonowanie komórek nabłonkowych. Niska podaż witaminy A ma więc wpływ również na zły stan skóry, włosów, paznokci, a także błon śluzowych. Witamina A moduluj również proces regeneracji komórek oraz jest silnym antyoksydantem. Beta-karoten na przykład chroni lipidy i cząsteczki LDL przed utlenieniem, co ma wpływ na proces powstawania zmian miażdżycowych.
Witamin A kapsułki czy żywność?
Witaminę A znajdziemy w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz niektórych surowcach roślinnych. Beta-karoten na przykład można spotkać w marchwi, pomidorach, dyni i szpinaku. Jedząc więc kilka porcji wymienionych warzyw i owoców bogatych w beta-karoten i likopen obniżamy znacznie ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory m.in raka okrężnicy, stercza i piersi.
Witamina A kapsułki - kiedy zachować ostrożność?
Ze względu na wspomnianą kumulację witaminy A w wątrobie i tkankach, wprowadzanie z pożywienia i suplementów diety dużych ilości witaminy może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia! Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ witamina A w nadmiarze jest toksyczna dla płodu. U dorosłych zbyt duża ilość witaminy A prowadzi do powiększenia wątroby, pobudzenia psychomotorycznego, bólu głowy, osłabienia oraz zaburzeń wzroku. Szkodliwy wpływ na organizm nie odnotowano w przypadku innych karotenoidów, choć pojawiły się doniesienia, że podaż beta-karotenu na poziomie 20mg/dobę u osób palących papierosy może inicjować proces nowotworowy. Karotenoidy są w mniejszym stopniu wykorzystywane z pożywienia od retinolu. Dlatego na produktach spożywczych i suplementach diety zawartość witaminy A podaje się w mikrogramach (µg) równoważnika (ekwiwalentu) retinolu. By uniknąć przedawkowania witaminy A należy wziąć pod uwagę, że na sklepowych półkach znajduje się wiele produktów, które są wzbogacane witaminą A. Najczęściej wzbogaca się soki owocowe, produkty mleczne, margaryny i płatki śniadaniowe. Witaminę A spożywamy również nie do końca świadomie, gdyż jest ona często wykorzystywana jako barwnik - ß-karoten E 160.