Środki na zapalenie pęcherza moczowego
Aktywne filtry
Jest 47 produktów.
Urofem Żurawina, 60 tabletek
Urofuraginum Max 100 mg, 15 tabletek
Nefroxin Herbs, 30 kapsułek
Pojemnik na kał/mocz MULTI niejałowy 60 ml, 1 sztuka
Jasnum Uro 60 kapsułek
Apteo Med Furagina Forte 100 mg, 30 tabletek
Urinal Intensiv 20 tabletek
Urosept 60 tabletek
Rodzina Zdrowia Żuramix 30 tabl.
Furoxin 60 tabletek
Urofuraginum 50 mg, 30 tabletek
Środki na zapalenie pęcherza moczowego
Statystyki mówią, że nawet 3 na 4 kobiety w Polsce przynajmniej raz w życiu doświadczyły zapalenia pęcherza moczowego. Połowa z nich narzeka jednak na nawracające zapalenia. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w ciąży, źle kontrolowanej cukrzycy, antykoncepcji oraz dużej aktywności seksualnej.
Leki na zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się bolesnym oddawaniem moczu, parciem na mocz, częstomoczem, a w skrajnych przypadkach krwiomoczem. Dzieje się tak, gdyż flora bakteryjna pochodząca z jelita grubego (Escherichia coli, Staphylococci, Enterococci) migruje z okolic krocza przez cewkę moczową aż do pęcherza moczowego. Wtedy to pojawiają się pierwsze objawy takie jak świąd, pieczenie, dyskomfort, które są często mylone grzybicą lub bakteryjnym zapaleniem pochwy.
Zanim jednak sięgniemy po leki na zapalenie pęcherza moczowego warto zastosować podstawowe zasady profilaktyki i metody niefarmakologiczne. Przede wszystkim przy nawracających infekcjach pęcherza należy:
- nosić przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych, ekologicznych włókien
- na czas infekcji ograniczyć kontakty seksualne z partnerem
- unikać ciasnej bielizny
- stosować ultra delikatne środki do mycia miejsc intymnych o krótkim składzie
- unikać zbyt głębokiego podmywania się podczas kąpieli
- stosować hypoalergiczny proszek do prania np. proszek dla dzieci
Silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty
Kiedy mówimy "silny lek na zapelenie pęcherza bez recepty" od razu mamy na myśli furaginę. Furagina jest lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym doustnie, który jest szczególnie skuteczna wobec Escherichia coli i Citrobacter spp., a nieco mniej wobec Klebsiella spp. i pałeczek Proteus. Furaginę stosuje się w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych wywołanych przez drobnoustroje E.coli.
Po połknięciu tabletki na zapalenie pęcherza z furaginą już po 30 minutach we krwi pojawia się jej maksymalne stężenie. Co ciekawe przyjęcie tej samej dawki furaginy po jedzeniu, zwiększa stężenie maksymalne w surowicy nawet 3-krotnie. Świadczy to właśnie o tym, że furagina jest silnym lekiem na zapalenie pęcherza bez recepty, jednak powinna być stosowana po konsultacji z farmaceutą.
Fosfomycyna i ciprofloksacyna = leki na zapalenie pęcherza moczowego z przepisu lekarza
Kiedy standardowe leczenie furaginą zawodzi należy bezwzględnie skorzystać z konsultacji lekarskiej. Być może lekarz zleci badanie moczu i antybiogram i w zależności od jego wyniku przepisze na recepcie jeden z dwóch antybiotyków (chemioterapeutyków) - fosfomycynę lub ciprofloksacynę.
Zioła na zapalenie pęcherza
W ramach profilaktyki oraz łagodzenia objawów dobrym wyborem będzie stosowaniem ziół na zapalenie pęcherza. Jednym z takich surowców ziołowych jest perz właściwy (Agropyron repens). Jego wyciągi wchodzą w skład wielu suplementów dla cukrzyków, osób cierpiących na miażdżycę oraz mieszanek na infekcje układu moczowego. Dzięki właściwościom moczopędnym wydala z organizmu toksyczne produkty przemiany materii. Polecany jest również w kamicy nerkowej i działa przeciwzapalnie na układ moczowo-płciowy.
1. Żurawina i dzika róża
Żurawinę również stosuje się w schorzeniach układu moczowego. Zakwasza mocz, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a dzięki zawartości kwasu hipuronowego działa antybakteryjnie. To dlatego tak często polecana jest przez lekarzy jako wspomaganie antybiotykoterapii w przypadku leczenia zapalenia pęcherza moczowego. Dzika róża z kolei działa wzmacniająco. Dzięki dużej zawartości witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne. Wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnic, a także kamicy nerkowej i żółciowej.
2. Liść pokrzywy
Innym bardzo cennym ziołem na zapalenie pęcherza jest liść pokrzywy (Urticae folium). Dzięki bogatemu składowi liść pokrzywy działa moczopędnie, przeciwobrzękowo, przeciwkrwotocznie rozgrzewająco, przeciwmiażdżycowo, a także odtruwająco. Dodatkowo reguluje przemianę materii, pobudza regenerację tkanek i działa krwiotwórczo. Ze względu na wymienione wyżej właściwości lecznicze ziele pokrzywy jest składnikiem większości mieszanek ziołowych przeciwreumatycznych, przeciw artretycznych, odtruwających, i przeciwtrądzikowych.
3. Mniszek lekarski
Preparaty z mniszkiem lekarskim wspomagają leczenie schorzeń dróg żółciowych, problemów wątrobowych, łagodnego stadium cukrzycy, jak również leczenie obrzęków, niewydolności nerek oraz przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego. Mniszek lekarski zawiera m.in. kwas hydroksycynamonowy, chloroenowy, kumarynę, cychorynę i eskulinę.
Co na zapalenie pęcherza w ciąży stosować?
Ze względu na wahania poziomu hormonów kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zapalenie pęcherza. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że większość zwykle stosowanych leków na zapalenie pęcherza jest przeciwwskazania w samodzielnym stosowaniu. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama jest bezbronna w walce z bakteriami wywołującymi zapalenie układu moczowego.
W czasie infekcji kobieta w ciąży powinna zwrócić uwagę na picie dużej ilości niesłodzonej wody niegazowanej, soków z żurawiny, aronii i czarnej porzeczki. Dobrym pomysłem jest również picie przeciwzapalnego naparu z rumianku, który jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Dodatkowo zewnętrznie można zastosować nasiadówki z kory dębu (Quercus cortex).
Zapalenie pęcherza u dziecka - co stosować?
Zalecenia specjalistów są jasne - każdy epizod zapalenie pęcherza (i każdego zapalenia układu moczowego) powinien być skonsultowany bezwzględnie z lekarzem. Dotyczy to szczególnie bardzo małych dzieci < 3 m.c życia, u których jedynym objawem ZUM jest wysoka gorączka.
W każdym przypadku infekcji u dzieci konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, gdyż ze względu na niedojrzałość układu moczowego maluchy narażone są na postęp zakażenia w górę do odmiedniczkowego zapalenia nerek włącznie.
Sprawdź również leki z Ibuprofenem dostępne w naszej ofercie.