Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Marimer Inhalation 2,2% hipertoniczna woda morska do nebulizacji 30 ampułek po 5 ml
Obecnie inhalacje z maską twarzową jest działaniem pierwszego rzutu w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. W aptekach można znaleźć nebulizatory kompresorowe, do pracy ciągłej, ultradźwiękowe i siateczkowe. Przeciętny rodzin może mieć problem z dokonaniem właściwego wyboru podczas zakupu, Ten wpis postara się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Człowiek niemal od zawsze korzystał z dobrodziejstw inhalacji. W Starożytności w tym celu wykorzystywano dymy i opary różnych roślin, a pierwsze profesjonalne urządzenia do rozpylania i inhalacji środków leczniczych pojawiły się w XVII wieku. Dopiero jednak w połowie XX wieku do użytku weszły pierwsze inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem (MDI - metered dose inhaler), które zmienił sposób leczenia w tamtym czasie wielu chorób układu oddechowego. W starszych szpitalach do dzisiaj można spotkaćnebulizatory dyszowe, które napędzane były zewnętrznym źródłem gazu pochodzącym ze szpitalnej sieci. Dzisiaj niemal w każdym polskim domu można spotkać nebulizatory ultradźwiękowe lub kompresorowo-tłokowe. Współczesne inhalatory nie wymagają od nas koordynowania uwolnienia dawki z wdechem, a dzięki nim możemy również łączyć wiele leków podczas jednej inhalacji.
Marimer Inhalation 2,2% hipertoniczna woda morska do nebulizacji 30 ampułek po 5 ml
Choć inhalatory ultradźwiękowe są mocno promowane przez firmy je produkujące, to niestety nie potrafią rozpraszać zawiesin leków. Dlatego w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych pediatrzy chętniej zlecają rodzicom nebulizację inhalatorem kompresorowo-tłokowym z maseczką twarzową. Taka forma leczenia bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że można podawać dzieciom większe i skuteczniejsze dawki leków. Jak już wspomniano w nebulizatorze można łączyć kilka leków jednocześnie (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą). Upierając w szukaniu wad nebulizacji postawilibyśmy na wysokich kosztach nabycia takiego inhalatora, konieczności nauczenie się ich obsługi oraz nauki prawidłowej techniki inhalacji.
Oglądając konkretne modele nebulizatorów warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
Sam dobry sprzęt nie wystarczy do tego, żeby nebulizowane leki działały optymalnie. Bardzo ważna jest technika jej przeprowadzenia, bo tu pojawia się najwięcej błędów, które sprawiają, że niewłaściwa ilość leku dostaje się do układy oddechowego. Więc jak należy prawidłowo przeprowadzać nebulizację?
Niekiedy po skończonej nebulizacji jednym lekiem przeprowadza się kolejną z lekiem, który nie można było łączyć w jednym pojemniku z innymi. W takim przypadku nebulizator należy przepłukać wodą destylowaną.
Pojemnik na lek, maseczkę, ustniki, dyszę oraz wszystkie elementy należy opłukać bieżącą wodą i umyć za pomocą łagodnego środka myjącego. Na koniec warto jeszcze wszystkie elementy nebulizatora przepłukać wodą destylowaną.
! | Wspomniane elementy zawsze należy wymieniać co 6-12 miesięcy - zwłaszcza, gdy nebulizowaliśmy w większości leki. |
Inhalatory siateczkowy tzw. inhalatory mesh do rozpraszania leku wykorzystują specjalną siatkę lub płytkę z małymi otworami, które wibrują. Zaletami inhalatorów siateczkowych jest wysoki procent frakcji respirabilnej oraz szybkość nebulizacji. Wadą - awaryjność wibrującej płytki i łatwe zapychanie jej przez leki o większej gęstości.