
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wspólnym mianownikiem grzybic skóry jest nalot na skórze o białym zabarwieniu, złuszczanie oraz nadmierne rogowacenie naskórka, pęcherzyki z surowiczym wysiękiem, białe plamy zlewające się w większe konglomeraty, wilgotny charakter zmian, nieprzyjemny świąd, pieczenie, rumień, a niekiedy ból.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Grzyby atakujące ludzi dobrze czują się w wysokiej temperaturze i wilgotności. To dlatego pojawiają się w tych miejscach, które zapewniają im dokładnie takie warunki - skórę głowy, pachwiny, pachy, stopy oraz paznokcie. Zbagatelizowane grzybice skóry szybko się przedostają się do wilgotnych i ciepłych części naszego ciała, którymi u osób otyłych są fałdy skóry. W takich przypadkach często sięgamy po dermokosmetyki, mając nadzieję, że okażą się wystarczające. Nic bardziej mylnego.
Grzybice skóry często towarzyszą AIDS, cukrzycy, przewlekłej niewydolności żylnej oraz chorobom immunologicznym, które osłabiają wrodzone mechanizmy obronne organizmu.
Na grzybice skóry muszą uważać osoby, które długotrwale stosowały antybiotyki, leki wyciszające układ immunologiczny (np. na odrzucenie przeszczepów) oraz leki cytostatyczne w leczeniu nowotworów ("chemia")
Antybiotyk oprócz patogenów zwalczają naszą mikroflorę jelitową, która chroni nas przed wieloma chorobami. Zdziesiątkowanie pożytecznych bakterii sprawia, że inne drobnoustroje (m.in. grzyby) zajmują ich miejsca, w wyniku czego dochodzi do poantybiotykowych grzybic skóry - zapalenie mieszków włosowych). Dlatego też lekarze u osób szczególnie narażonych (np. dzieci) obok antybiotyku i probiotyków dla dzieci, przepisują dodatkowo leki przeciwgrzybicze.
Gdy zauważmy objawy przypominające grzybicę skóry udajmy się do lekarza. Samoleczenie grzybicy niestety zazwyczaj skazane jest na porażkę, gdyż nawet najbardziej charakterystyczne symptomy wskazujące na grzybicę skóry, często okazują się zupełnie inną chorobą.
Chcąc zapobiec grzybicom stóp powinniśmy wystrzegać się nadmiernego pocenia się oraz zadbać o właściwą higienę stóp za pomocą dermokosmetyków do pielęgnacji stóp. Ta ostatnia obejmuje noszenie wygodnego obuwia, które nie parzy stóp, noszenie w lecie odsłoniętych klapek i sandałów.
! | Jeśli korzystamy z basenów i łaźń powinniśmy raz na jakiś czas wykonać dezynfekcję obuwia. Nie chodźmy też na boso i nie używajmy wspólnych ręczników czy przyrządów kosmetycznych. |
Grzybica paznokci daje bardzo charakterystyczne objawy - paznokieć matowieje, traci swój połysk. Wreszcie żółknie, by za chwilę ulec zgrubieniu, rogowaceniu, kruszy się i wreszcie odpada.
Bardzo dobrymi produktami są szampony z cyklopiroksem lub ketokonazolem. Często preparaty te oprócz działania przeciwgrzybiczego działają również przeciwzapalnie na skórę głowy.
Na jedno mycie włosów przypada jedna saszetka, bądź garść szamponu. Do mycia głowy szamponem przeciwgrzybiczym należy użyć małej ilości wody i równo zapienić szampon na głowie. Następny etap to masowanie skóry głowy przez od 4-6 minut. na końcu powinno się dokładnie spłukać włosy. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem pstrego włosy powinniśmy myć przez 5 dni z rzędu, a gdy z łojotokowym zapaleni skóry 2-3 razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie.