Kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 230,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 267 produktów.

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i nie ma w pełni wykształconej bariery naskórkowej. Dlatego w tym czasie jego mały organizm jest dodatkowo narażony na przenikanie przez skórę wielu substancji, które u dorosłego normalnie zostałyby w środowisku zewnętrznym i nie dostawały się do wewnątrz. Ponadto ekspozycja na suchym i niestety często zanieczyszczone powietrze powoduje, że skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa na przesuszenie i głębszą penetrację substancji drażniących.

Wcześniaki, noworodki i niemowlęta mają po pierwsze cieńszą warstwę rogową naskórka, po drugie bardziej nasilony przepływ krwi w skórze, a po trzecie większą zawartość wody. Z tego powodu spora część substancji leczniczych i składników kosmetyków z łatwością i bez przeszkód pokonują barierę skórną u najmłodszych dzieci. Dodatkowym problemem jest ponadto znacznie wyższy stosunek całkowitej powierzchni ciała do jego masy. Przykładem nierozważnego stosowania leków na skórę u dzieci jest miejscowe podawanie sterydów. Dwutygodniowe nakładanie na skórę stwarza ryzyko rozwoju jatrogennego zespołu Cushinga - poprzez wpływ na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, zaburzenia wzrostu i masy ciała.

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci - jakie mają zadanie?

Zadaniem dobrych kosmetyków do pielęgnacji dzieci powinno być więc zapewnienie właściwej ochrony niemowlęciu poprzez:

  • utrzymanie odpowiedniego płaszcza lipidowego na powierzchni skóry
  • solidne nawilżenie i zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka
  • uszczelnienie bariery ochronnej i blokowanie penetracji substancji drażniących.

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci - jaki powinny mieć skład?

By skutecznie zatrzymać wodę w wierzchniej warstwie naskórka u niemowlęcia trzeba w pierwszej kolejności postawić na kosmetyki apteczne o charakterze nawilżającym i okluzyjnym. Bardzo solidne właściwości nawilżające i natłuszczające mają oleje roślinne np. olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olejek jojoba, olejek z wiesiołka, ogórecznik, avokado, a nawet doskonale nam znana gliceryna.

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci - czego unikać?

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci powinny mieć odpowiednią konsystencję i być delikatne oraz bezzapachowe. Kosmetyk idealny od pierwszych dni życia do ukończenia 1. roku życia powinien również być zupełnie pozbawiony substancji drażniących takich jak SLS, SLES, parabenów, fenoksyetanolu, olejów mineralnych czy pochodnych ropy naftowej. Zamiast tego w składzie kosmetyków do pielęgnacji niemowląt należy szukać substancji o działaniu kojącym i łagodzącym bisabololu i chamazulenu, skwalanu, pantenolu oraz żelu z aloesu drzewiastego Składniki te posiadają również właściwości przeciwzapalne,

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szukając odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji niemowląt należy pamiętać również, że w pierwszych kilku miesiącach życia bardzo kluczowa jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. W gorących miesiącach należy wręcz unikać długotrwałego przebywania na “otwartym słońcu”, stosowania nakrycia głowy i bezpiecznych filtrów ochronnych.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj