Środki na wrzody żołądka
Aktywne filtry
Jest 25 produktów.
Doppelherz aktiv Błonnik proszek, 250 g
Ortanol Max 20 mg, 14 kapsułek
Famotydyna Ranigast 30 tabletek
Rennie Antacidum 680 mg + 80 mg, 24 tabletek do ssania
Bioprazol Bio Max 20 mg, 14 kapsułek
Rennie Antacidum 680 mg + 80 mg, 48 tabletek do ssania
Anesteloc Max 20 mg, 14 tabletek dojelitowych
Pantoprazole Genoptim SPH 14 tabletek dojelitowych
Esoxx One 14 saszetek
Piastprazol 20 mg, 14 kapsułek
Ranigast S-O-S mleczko 200 ml
Środki na wrzody żołądka
Wrzody żołądka
Wrzody żołądka są potocznym określeniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Objawia się on najczęściej pojawieniem się różnej wielkości ubytków w błonie śluzowej przewodu pokarmowego z masywnym stanem zapalnym , naciekiem i martwicą. Jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu pokarmowego i może dotyczyć nawet 10% całej populacji.
Wrzody żołądka objawy
Wrzody żołądka są efektem przewagi czynników drażniących błonę śluzową (niskie pH, enzymy żołądkowe) nad nad procesami ochronnymi (produkcja śluzu i nabłonka). Choroba wrzodowa przez dłuższy okres jest chorobą utajoną, która nie daje o sobie znać. W zaawansowanym stadium osoba z wrzodami obserwuje najpierw uczucie pełności, wzdęcia oraz nudności. Wbrew pozorom charakterystyczny dla wrzodów ból pojawia się tylko u połowy chorych. Wrzody żołądka - co je wywołuje? Za mechanizmem powstawania wrzodów żołądka stoi wiele czynników ryzyka. Należy do nich infekcja Helicobacter pylori, działania niepożądane leków przeciwbólowych, palenie tytoniu oraz predyspozycje genetyczne. Co ciekawe aż 3/4 wszystkich przypadków jest wywołane przez bakterię H.pylori. Nagły rozrost jej populacji powoduje zwiększenie stężenia toksyn bakteryjnych, które wzmagają produkcję enzymu gastryny. Enzym ten z kolei nasila produkcję kwasu solnego, co prowadzi do nadkwaśności, nadżerek i wrzodów.
Wrzody żołądka a papierosy
Zaobserwowano, że składniki dumy tytoniowego również mają działanie drażniące, a wrzody u palaczy znacznie trudniej się leczy i zmiany dużo gorzej się goją.
Wrzody żołądka - jakie leki je wywołują?
Również nadużywanie leków NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może być przyczyną wrzodów. Do najbardziej "wrzodotwórczych" leków z tej grupy należy aspiryna, diklofenak. naproksen oraz ketoprofen. Znanymi czynnikami ryzyka jest również grupa krwi 0, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu oraz ostre przyprawy. Te ostatnie raczej nie wywołują bezpośrednio wrzodów, ale nasilają objawy już istniejących.
Wrzody żołądka gastroskopia
Choroba wrzodowa rozwija się latami, dlatego warto w ramach profilaktyki robić badanie gastroskopowe. W przypadku pojawienia się ciężkich objawów takich jak wymioty, fusowate, czarne stolce lub wymiociny, uporczywy ból brzucha należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może być nawet koniczna pilna hospitalizacja.
Jakie są zalety gastroskopii?
Badanie gastroskopowe jest cennym narzędziem diagnostycznym, gdyż pozwala nie tylko obejrzeć za pomocą sondy błonę śluzową z nadżerkami, ale również pobrać materiał do badania histopatologicznego lub w kierunku H.pylori. Samo badanie obecności Helicobacter nie świadczy jednak o występowaniu wrzodów, a jedynie w połączeniu z wynikiem gastroskopii daje pełny obraz. Mimo to obecność bakterii powinna być dla osoby badanej sygnałem alarmowym, gdyż niedawno bakteria ta została oficjalnie uznana za czynnik rakotwórczy. Leczenie wrzodów żołądka musi być kompleksowe i powinno obejmować zarówno dietoterapię, zmianę trybu życia oraz farmakologię. Codzienne posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu i być pozbawione potraw, które mogą nasilać objawy. Przeciwwskazane są również napoje gazowane, a stosowanie wrzodotwórczych leków ograniczone do minimum.
Skuteczny lek na wrzody żołądka
Leczenie farmakologiczne wrzodów obejmuje stosowanie leków objawowych (z grupy IPP, środków zobojętniających) oraz leków zwalczających Helicobater pylori. Te ostatnie są najczęściej przepisywane przez gastroenterologa, który zaleca jednoczesne stosowanie antybiotyków (amoksycylina i metronidazol). Kiedy leczenie farmakologiczne zawodzi jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne. W przeciwnym razie może dojść do groźniejszch powikłań wrzodów - krwotoku wewnętrznego, niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz niedrożności żołądka.