Środki na podwyższony cholesterol
Aktywne filtry
Jest 46 produktów.
MonArte, 30 kapsułek
Cardiostatil, 30 kapsułek
VitaSwiss Monakolina Forte, 30 tabletek
Alg Pharma Monakolina, 30 tabletek
Berberyna HCL Xenico 60 kapsułek
Monakolina K, XENICO PHARMA, 90kaps.
Optisterin, 30 kapsułek
Berimal Forte 30 kapsułek
Rodzina Zdrowia, Normalipid Monakolina 30 kapsułek
DUOLIFE ProCholterol, 60 kapsułek
Cardiostatil Plus, 30 kapsułek twardych
Środki na podwyższony cholesterol
Leki na cholesterol
Cholesterol to związek należący do lipidów, który niezbędny jest do produkcji hormonów płciowych, witaminy D3 oraz składników żółci. Poza tym buduje błony biologicznych. Jego rola jest więc w organizmie bardzo ważna, niemniej jednak jego nadmiar jest szkodliwy dla organizmu, gdyż jest przyczyną chorób układu krążenia - miażdżycy, udaru niedokrwiennego mózgu oraz zawału serca. Wtedy często jest czas na wdrożenie zmian w swoim życiu oraz leki na cholesterol.
Leki na cholesterol - co to jest cholesterol?
Cholesterol można podzielić na różne frakcje, które są nazywane podobnie „dobrym“ i „złym cholesterolem“. Pierwszy z nich tworzy frakcja HDL, która transportuje cholesterol ze wszystkich tkanek do wątroby. Odpowiednio duże stężenie cholesterolu HDL jest więc zjawiskiem korzystnym bo chroni organizm przed odkładaniem się cholesterolu w blaszce miażdżycowej. W przeciwieństwie do frakcji LDL („złego cholesterolu“), który transportuje cholesterol w przeciwnym kierunku - z wątroby do mięśni i gdy jego stężenie jest wysokie odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych. W sytyacji, gdy równowaga między oboma frakcjami jest zaburzona lekarze przepisują leki na cholesterol.
Leki na cholesterol - kiedy są nam potrzebne?
Leki na cholesterol stosuje się zwykle po zdiagnozowaniu hipercholesterolemii, która jest stanem zwiększonego stężenia cholesterolu w osoczu. Niestety przez większą część choroby hipercholesterolemia nie daje żadnych niepokojących objawów, a dopiero jej powikłania dają o sobie znać. Zaleca się więc co 5 lat od czwartej dekady życia wykonanie pełnego lipidogramu. Od wyniku tego badania zależy czy będą niezbędne leki na cholesterol z przepisu lekarza czy tabletki na cholesterol bez recepty.
Leki na cholesterol - czy zawsze są potrzebne?
Leki na cholesterol są tylko jednym z elementów leczenia hipercholesterolemii. W pierwszej kolejności osoba cierpiąca na tą chorobę powinna stosować zasady zdrowej, zbilansowanej diety, wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną i wyeliminować inne czynniki ryzyka tej choroby jak palenie papierosów).
Leki na cholesterol - jakie się współcześnie stosuje?
Najważniejszą i najpopularniejszą grupą leków na cholesterol są statyny. Są one skutecznymi środkami leczniczymi, których spektrum pozytywnego działania na organizm jest bardzo szerokie. Niekiedy jednak statyny są nieskuteczne, albo ich działania niepożądane uniemożliwiają ich stosowanie. W takich przypadkach lekarz zapisuje najczęściej inną grupę leków na cholesterol - żywice jonowymienne. Leki te hamują wchłanianie cholesterolu z pokarmu. Niestety hamują przy okazji przyswajanie innych substancji, dlatego coraz częściej są wypierane przez inny lek na cholesterol - ezetymib. Lek ten podobnie jak żywice jonowymienne hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, ale robi to w sposób wybiórczy.
Leki na cholesterol - czy jest jakaś alternatywa?
Zmieniając nawyki żywieniowe, racjonalną suplementację oraz wprowadzając umiarkowany wysiłek fizyczny możemy do pewnego stopnia „cofnąć“ postęp hipercholesterolemii. Racjonalna suplementacja wykorzystuje najczęściej tabletki na cholesterol bez recepty zawierające naturalne substancje obniżające poziom różnych frakcji cholesterolu.
Tabletki na cholesterol bez recepty
Do naturalnych substancji, które można wykorzystać w walce z nadmiarem cholesterolu należą:
- monakolina K - pozyskiwana jest z fermentowanego, czerwonego ryżu. Pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu wszystkich frakcji cholesterolu. Nazywana jest „naturalną statyną“, bo ma zbliżony profil działania, ale pozbawiona jest działań niepożądanych charakterystycznych dla statyn.
- sterole roślinne utrudnia wchłanianie frakcji LDL cholesterolu w jelicie.
- kwasy omega-3 - mają wielostronne działanie na organizm człowieka, ale w kontekście chorób sercowo-naczyniowych najważniejszym jest działanie przeciwzapalne. Sprawdza się u osób z wysokim poziomem trójglicerydów oraz frakcją złego cholesterolu.
Leki na cholesterol - na co zwrócić jeszcze uwagę?
Poza odpowiednią suplementacją i stosowaniem tabletek na cholesterol bez recepty warto zwrócić jeszcze uwagę na zmniejszenie spożycia szkodliwych tłuszczy nasyconych oraz tłuszczy trans. Tłuszcze te znajdziemy w wyrobach garmażeryjnych, słonych przekąskach, słodyczach, produktach instant oraz fast foodach. Izomery trans obniżają poziom „dobrego cholesterolu“ HDL oraz zwiększają LDL. Wiele z nich jest uważanych za związki pro nowotworowe.