Wapń
Aktywne filtry
Jest 52 produktów.
Calcium ImmunoForte, 20 tabletek musujących
Menachinox Osteo 1 a Day, 60 tabletek
Starpharma Vitaminum C + Wapń Strong, 30 kapsułek
Alerix Calcium Plus 24 tabletki musujące
Calcium pantothenicum 100 mg, 50 tabletek
Calcium Sandoz Forte 500 mg, 20 tabletek musujących
Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3, 120 tabletek
Calcineff wapń 120 tabletek
Calcium Alergo Plus o smaku pomarańczowym 16 tabletek
Wapń
Wapń
Na całym świecie na osteoporozę cierpi nawet 325 milionów ludzi po 65. roku życia. Po 2050 roku osteoporoza może dotyczyć już 1,5 miliarda ludzi w tej samej grupie wiekowej. Obecnie na ubytek masy kostnej cierpi ponad 1,5 miliona dorosłych osób przed 40. rokiem życia, podczas gdy za 30 lat będzie to już 6,5 miliona czterdziestolatków.Oznacza to, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zachorowalność na zrzeszotnienie kości wzrośnie ponad 4 krotnie! Wapń na osteoporozę Osteoporoza (ang. osteoporosis) objawia się niską masą kości i zmienioną wewnętrzną strukturą kości. Prowadzi to do postępującej kruchości oraz samoistnych złamań. osoby chore na osteoporozę po czasie łamią nadgarstki, barki oraz kość udową. Złamanie kości udowej jest bardzo niebezpieczne, bo może być przyczyną kalectwa, a w wielu przypadkach nawet śmierci.
Wapń w tabletkach
W profilaktyce i leczeniu osteoporozy stosuje się wapń w formie tabletek lub tabletek musujących. Optymalną dzienną dawką wapnia według Instytutu Żywności i Żywienia w okresie szybkiego wzrostu szkieletu – do 10. roku życia jest 800 mg na dobę. U młodzieży szkolnej dawka ta wynosi już 1000 mg na dobę, a u kobiet ciąży, laktacji, menopauzy oraz u osób starszych nawet 1500 mg na dobę.
Wapń produkty
Bogatym źródłem wapnia w pokarmie jest mleko i jego przetwory. W przypadkach nietolerancji laktozy źródłem wapnia może być jogurt albo mleko bez laktozy. Jeśli podaż wapnia w diecie jest źle zbilansowana należy podjąć jego suplementację. Największą ilość "wapnia w wapnie" zawiera węglan wapnia, mniej cytrynian wapnia, a najmniej glukonian wapnia. Warto wiedzieć, że suplementy wapnia są przeciwwskazane u osób kamieniami nerkowymi, hiperkalcemią i hiperkalciurią. Ostrożność powinny również zachować osoby mające problem z perystaltyką jelit, gdyż najczęstszym działaniem niepożądanym występującym przy suplementacji wapniem są zaparcia. Chcąc zwiększyć przyswajanie wapnia w tabletkach należy podawać je w obecności białka, laktozy, magnezu. Wchłanianie wapnia osłabiają z kolei sód, alkohol oraz tytoń.
Wapń suplement z witaminą D3
Naturalnym sojusznikiem wapnia w walce z osteoporozą jest witamina D3. Jej odpowiednia ilość witaminy jest produkowana przez syntezę skórną podczas 15-minutowej ekspozycji na słońce. Jeśli mowa o dodatkowej suplementacji to w przypadku preparatów z cholekalcyferolu optymalna dawka wynosi 1000–2000 j.m. dziennie. U seniorów, osób z niedoborem witaminy D oraz opornością tkanek na działanie witaminy D3, można zastosować aktywne metabolity witaminy D – kalcitriol i alfakalcidiol dostępne z przepisu lekarza. Racjonalna suplementacja wapniem i witaminą D okazuje się doskonałym wsparciem leczenia osteoporozy starczej, rekomendowaną metodą profilaktyki osteoporozy i wydaje się, że niezbędną podczas leczenia preparatami hamującymi resorpcję kostną, anabolikami oraz lekami o mieszanym mechanizmie działania.